לבני בגוש עציון: תוכניות הבנייה מסכנות את גושי ההתיישבות

יו"ר התנועה סיירה יחד עם האלוף במיל' שטרן מעבר לקו הירוק, והדגישה כי אין ברירה מלבד הקמת מדינה פלסטינית וויתור על התנחלויות מבודדות

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

בעוד ממשלת נתניהו מאשרת תכניות בנייה נוספות מעבר לקו הירוק, סיירה היום (רביעי) יו"ר התנועה, ציפי לבני, בגוש עציון. לבני שבה והצהירה כי גוש עציון יהיה חלק ממדינת ישראל בכל הסדר מדיני עתידי, אך הדגישה כי אין ברירה אחרת מלבד הקמת מדינה פלסטינית וויתור על התנחלויות מבודדות. היא מתחה ביקורת חריפה על ההצהרות התכופות על בנייה ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים ואמרה כי הן גורמות נזק בינלאומי לישראל.

"חובה להגיד את האמת לכולם: אני מאמינה שהאחריות שלי או של כל מי שאחראי לעתידה של מדינת ישראל זה לשמר את הגושים הגדולים כחלק ממדינת ישראל מתוך מחויבות לאנשים שגרים כאן, שבנו כאן את חייהם, בין אם נשלחו על ידי ממשלות ישראל ובין אם לא", אמרה לבני. "ככל שניתן להשאיר מקסימום אזרחים ישראלים בבתיהם כך נעשה. דווקא כדי לשמר את הגושים אנחנו צריכים להגיע להסכמה לאומית רחבה ככל שניתן גם על מה כן, אבל גם על מה לא".

היא תקפה את ההצהרות האחרונות על בנייה מעבר לקו הירוק: "אותן הכרזות שבאות היום מצד ממשלת ישראל לא שומרות על הגושים, אלא שמות מעליהם סימן שאלה מאוד גדול בינלאומי. ההכרזות שהן מיותרות לא רק שלא ישמרו על הקיים אלא עלולות להוביל לכך שהיכולת שלנו לשמור על הקיים תיפגע. אני מאמינה שחוסר היכולת להבדיל בין התנחלויות מבודדות ומרוחקות מה שאנחנו שקוראים התנחלויות פוליטיות לבין הגושים הגדולים ישים סימן שאלה ולא יאפשר לנו לשמור על הגושים הגדולים בעתיד".

לבני משחקת כדורסל במהלך הסיור בגוש עציון, היום

האלוף (מיל') אלעזר שטרן, שלבני שיבצה במקום הרביעי ברשימת התנועה לכנסת, התלווה אליה לסיור. "איפה שמרחיבים בסוף את הבנייה – אני לא חושב שזו טעות. המחירים הקשים שאנחנו משלמים זה על איפה שמצהירים ואנחנו לא נעשה שם שום דבר בגלל הלחץ. כתוצאה מזה שאנחנו מקימים עלינו את העולם ובאמת לא עושים שום דבר, בסוף זה מחליש את היכולת לשמור על מקומות חשובים כמו גוש עציון", אמר.

לבני סיירה במרכז לבעלי צרכים מיוחדים בהתנחלות גבעות ואף שיחקה לזמן קצר כדורסל עם אחד הילדים. אחר כך ביקרה בגבעת עוז המשקיפה על גוש עציון, ונועדה עם ראש מועצת גוש עציון דוידי פרל. כשנכנסה לבניין המועצה התפרסמה ידיעה לפיה שר הביטחון אהוד ברק אישר בניית 523 יחידות דיור בגבעות. "אני אומרת בקול – גבעות תהיה חלק ממדינת ישראל", הגיבה לבני, אך מתחה שוב ביקורת על עיתוי ההחלטות, כאשר לא מתנהל משא ומתן עם הפלסטינים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ