דיסקין: לשים פתק לבן בקלפי תהיה אמירה חזקה

בדברים שמובאים בשבועון "סופהשבוע", טען ראש השב"כ לשעבר כי קיים משבר מנהיגותי חמור שמביא אנשים לרצות לרדת מהארץ

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

"המשבר המנהיגותי גורם לאנשים לאבד תקווה, זו אחת הסכנות הגדולות לעתיד המדינה", כך אמר יובל דיסקין, ראש השב"כ לשעבר, בשיחה עם חבריו בשבוע שעבר. דבריו של דיסקין מובאים היום (שישי) בכתבתו של בן כספית בשבועון החדש "סופהשבוע". בעקבות מה שדיסקין מתאר כ"משבר מנהיגותי", הוא קרא לשים פתק לבן בקלפי בבחירות הקרובות, "פתק לבן נראה לי יותר ויותר כמו אופציה טובה, וזו יכולה להיות גם אמירה חזקה אם רבים היו משתמשים בו. צריך לחשוב איך מחוללים שינוי עמוק ויסודי במדינה שלנו".

לפי הנטען בכתבה, דיסקין אמר את הדברים בעקבות כתבת השער במוסף "הארץ" מהשבוע שעבר ("יש לי ארץ אחרת: למה כמעט כ-40% מהישראלים שוקלים לעזוב"). "המאמר מעניין מאוד ומדאיג מאוד", אמר דיסקין. "גם אם מדובר בתחושות של אנשים יותר מאשר הגירה בפועל. אני סבור שיש בזה הרבה אמת, לפחות ממה שאני שומע אנשים סביבי. זה נובע גם ממשבר כלכלי, גם ממשבר ערכי וגם ממשבר מנהיגותי. צריך להגיד את הדברים. הפנים של המדינה משתנות מאוד והמגמה הזו צפויה להימשך. הכיוון ברור והוא לימין, להקצנה דתית, להיעדר שוויון בנטל. תחושת חוסר היכולת לשנות את התהליכים הללו, כולל המשבר המנהיגותי, גורמת לאנשים להתחיל לאבד תקווה. רבים מתקשים להזדהות עם הכיוון הזה. בעיניי, זו אחת הסכנות הגדולות לעתיד המדינה".

דיסקין, שדבריו בפורום מג'די בכפר סבא לפני כמה חודשים על ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק ("אין לי אמון במשיחים מקיסריה ואקירוב") עוררו סערה, מתח ביקורת חריפה על המתמודדים בבחירות מטעם גוש המרכז-שמאל. "המשבר המנהיגותי הוא החמור ביותר בעיניי. 'המנהיגים' שלנו בכלל ומנהיגי המפלגות המתמודדות בבחירות הנוכחיות בפרט, נתפסים בעיני רבים בין לא ראויים למושחתים, לאופורטוניסטים ועכשוויסטים, הדואגים בעיקר לעצמם, ולא ככאלה ששמים את טובת העם והמדינה מעל הכל".

דיסקיןצילום: עופר וקנין

לטענת דיסקין, "ככה אנחנו הולכים לבחירות כשהמרכז היהודי-ישראלי מבולבל לחלוטין בין יאיר 'החתיך' שהיה כתב 'במחנה' ולא ניהל שום דבר בחייו ולא אומר כלום בכל נושא, להוציא אולי קצת על החרדים; לשלי 'הסוציאליסטית' שהציבה תכנית כלכלית חסרת בסיס ונעדרת כל דרך מדינית; לציפי 'הנקייה' בעלת הדרך המדינית אך חסרת דרך בכל תחום אחר...".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ