בנט מנסה לצמצם נזקים: "לא קראתי לסירוב פקודה"

יו"ר הבית היהודי כינס מסיבת עיתונאים בעקבות הסערה שגרמו דבריו, לפיהם היה מסרב לפנות התנחלויות, ותקף את הליכוד: יקדמו התנתקות נוספת

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ניסה היום (שבת) למזער את הנזקים הפוליטיים והתדמיתיים בעקבות התבטאויותיו ביום חמישי האחרון בזכות סירוב פקודה לפינוי מאחזים או התנחלויות. "חייל חייב למלא את פקודות הצבא", אמר בנט במסיבת עיתונאים שכינס והאשים את התקשורת והמפלגות השונות ביצירת "ספין", ובכך שסילפו את דבריו ממניעים פוליטיים.

בנט הבהיר שאינו חוזר בו מדבריו אלא שפורש לא נכון. "ביום חמישי דיברתי מדם לבי ואינני מתנצל על דברי", אמר היום והוסיף, "רבבות צעירים עלולים בטעות לחשוב שאני קורא לסרבנות, ולקחת דוגמה אישית מוטעית בעניין. לא קראתי לסירוב פקודה. לא בראיון אצל ניסים משעל ולא בשום מקום אחר, אי פעם", אמר בנט. לדבריו, "בליכוד ובשדה הפוליטי עטו על דבריי, סילפו אותם, ויצרו דימוי כאילו אני קראתי לסרבנות ובכך, בשביל להרוויח רבע מנדט, פגעו באחדות צה"ל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התראיין בסוף השבוע לערוצי הטלוויזיה השונים, בעקבות דבריו של בנט, והבהיר, "מי שדבק בסרבנות לא יהיה שר בממשלה שלי". בנט, מצדו תקף את נתניהו היום והאשים כי "על ראש הליכוד בוער הכובע". לדבריו, "העיסוק של הליכוד, ערב הבחירות, בשאלה האם חיילים יגרשו יהודים שוב מביתם אומר הכל: הליכוד עם שותפות משמאל, עלול להמיט עלינו התנתקות נוספת".


במערכת הפוליטית "קפצו" על ההתבטאות החריגה של בנט, לפיה היה מסרב לפנות מאחז או התנחלות אם היתה ניתנת לו פקודה כזאת. בנט נחשב למגנט קולות משמעותי במערכת הבחירות הנוכחית, והוא גוזל לפי הסקרים כחמישה מנדטים מרשימת הליכוד-ביתנו. נתניהו והליכוד זיהו את הדברים כנקודת תורפה של בנט בקרב מצביעים מתונים ותקפו את התבטאויותיו, בניסיון להחזיר קולות של מצביעי ימין דתיים ש"ערקו" לשורותיו. מפלגות בגוש המרכז תקפו את בנט בין היתר כדי למנוע את צירופו לממשלה ולהשאיר את האופציה לכינון ממשלת ליכוד-חרדים-מרכז פתוחה.

"בנט, שהפך בסקרים לאלטרנטיבה ממשית לנתניהו, מצטייר עכשיו כימין הזוי וסהרורי", אמרו גורמים בליכוד, "מצביעי ימין מתונים שהתכוונו לתמוך בו עשויים לעזוב אותו עכשיו ולהחזיר את תמיכתם לנתניהו". לדבריהם, "ההצהרה של בנט מקרבת אותו לבן ארי ולאריה אלדד. לא פלא שהוא מנסה עכשיו למזער נזקים".

בן ארי ואלדד, שבעצמם מתמודדים על נתח ממצביעי הבית היהודי, הביעו אתמול "צער על חזרתו של בנט מדבריו ואמירתו כי אינו קורא לסירוב פקודה". מן הצד השני הבהירה יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', כי "סרבנות היא מסוכנת בין אם היא באה מהימין ובין אם היא באה מהשמאל. היא נעשית מסוכנת שבעתיים כשהיא חודרת אל הזרם המרכזי בחברה הישראלית וכשלגיטימציה לה נשמעת מפיו של מנהיג מפלגה". ח"כ איתן כבל ממפלגתה אמר כי "שום אמירה לא תוכל להחזיר את הגלגל לאחור ולמחוק את הדברים החמורים שאמר נפתלי בנט. מדובר בזאב בעור של כבש שבמתק שפתיים מעביר מסרים קיצוניים ומסוכנים שאינם עולים בקנה אחד עם האינטרס לשמור על מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. הליכוד ביתנו והבית היהודי ממשיכים להילחם בעוז על רמת הקיצוניות והסהרוריות של כל אחת מהרשימות".

בראיון בתוכנית "משעל חם" בערוץ 2 ביום חמישי האחרון, אמר בנט כי "אם אקבל פקודה לפנות יהודי מביתו ולגרש אותו - אישית, המצפון שלי לא יאפשר. אני אבקש מהמפקד שלי לפטור אותי. אני לא אקרא פומבית לסירוב פקודה". בהמשך, כשנשאל כיצד חינך כמפקד את פקודיו בצה״ל השיב בנט, "חינכתי אותם שפקודה שדגל שחור מתנוסס מעליה לא מקיימים. לגרש אנשים מהארץ הזאת זה דבר איום ונורא. אפעל בכל נפשי ובכל מרצי לא לתת לזה לקרות״. לדבריו, "22 שנה אני חייל. הובלתי חיילים למלחמות ומבצעים. אל תטיף לי מה אעשה ומה לא. חלק מובנה מלהיות חייל זה סירוב על רקע מצפוני״.

בנט התייחס בראיון לשאלה כיצד תתמודד סיעת הבית היהודי, שרבים מחבריה נשמעים לרבנים קיצוניים דוגמת זלמן מלמד ודב ליאור, במקרה של מחלוקת בינם לבין החלטות הממשלה. לדברי בנט, ״שמונה החברים הראשונים ברשימה שלנו הם לוחמים קרביים, ביניהם מפקד מגלן, רב סרן באגוז ורב סרן בסיירת מטכ"ל. אנחנו נסור למרות של הפוליטיקאים. נקבל את ההחלטות בשדה הפוליטי. נתייעץ עם רבנים, אבל את ההחלטות נקבל בשדה הפוליטי", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ