עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

עימות מילולי ופיזי פרץ היום (חמישי) בתום דיון בבית המשפט העליון בנוגע להחלטת ועדת הבחירות המרכזית לפסול את מועמדותה של ח"כ חנין זועבי (בל"ד) לכנסת ה-19. אנשי ימין מנעו מזועבי להתראיין לתקשורת ובמשך דקות ארוכות צעקו בגנותה: "חתיכת טרוריסטית, לכי לסוריה, נשלח אותך לקדאפי". בין הצדדים התפתח עימות שכלל דחיפות ונמשך עד שמשמר בתי המשפט התערב ונאלץ להבריח את זועבי דרך אולם אחר.

ח"כ מיכאל בן ארי (עוצמה לישראל) אמר בתום הדיון: "מי שהשתתף במשט המרמרה הוא פושע, טרוריסט. לצערנו הרב זה בית המשפט שהכשיר את עזמי בשארה. באנו לומר שהאשה הזאת צריכה להיות בכלא". כשנשאל על כך שהיה שותף כחבר כנסת לאלימות כלפי זועבי, אמר בן ארי: "לא הכיתי אותה. מי שהכה זה אנשי בל"ד".

בית המשפט העליון יצטרך להחליט עד יום ראשון אם לקבל את ההחלטה לפסול את מועמדותה של זועבי לכנסת. במסגרת הדיון שנערך היום לא התקבלה החלטה בנושא. בשבוע שעבר קיימה ועדת הבחירות המרכזית דיון ארוך שבסיומו החליטה לפסול את מועמדותה של זועבי בטענה כי היא מזדהה עם ארגוני טרור. החלטת הוועדה התקבלה למרות שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע כי הוא מתנגד לבקשות הפסילה. גם ב-2009 החליטה הוועדה לפסול את מועמדותן של רשימות בל״ד ורע״מ-תע״ל.

חנין זועבי בכניסה לאולם בית המשפט

כשנשאלה מה היא צופה שיחליט בית המשפט לגבי התמודדותה, אמרה זועבי: "אני לא מאמינה שבית המשפט ייאמץ את החלטת הוועדה. יש להם את כל הראיות, עדויות של 30 חיילים, אם הם נצמדים לחוק לא צריך להיות צל של ספק בהחלטת בית המשפט.

בבחירות לכנסת ה-16 ב-2003, פסלה הוועדה את מועמדותם של חברי הכנסת אחמד טיבי ועזמי בשארה. אלא שבג"ץ, הפך את ההחלטות גם אז ואישר את ההתמודדויות. הוועדה דנה גם בבקשות לפסול את המפלגות הערביות בל"ד ורע"ם-תע"ל בטענה כי הן מזדהות עם ארגוני טרור, אך המפלגות אושרו בסופו של דבר.

מתוך עשר החלטות שקיבלה ועדת הבחירות המרכזית לפסול מפלגות או מועמדים לאורך השנים, בג"ץ אישר רק שלוש מהן: רשימת הסוציאליסטים נפסלה ב-1964 ורשימות כך וכהנא חי נפסלו ב-1988 וב-1992.

אחרי ההכרעה על פסילתה, מסרה בשבוע שעבר זועבי כי "על ההחלטה מתנוסס דגל שחור של חוסר לגיטימיות, של עריצות ושל רמיסת זכות בסיסית בדמוקרטיה. ההחלטה היא תוצאה של נקמנות פוליטית וניסיון עלוב לפגוע בייצוג של הציבור הערבי". לדבריה, "במקום לנהל ויכוח ציבורי – רוצים להשתיק אותי ויחד איתי ציבור שלם, ואנחנו לא נשתף פעולה עם השתקה כזאת".

גם יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, תקף את ההחלטה בשבוע שעבר ואמר כי היא אינה חוקית או דמוקרטית, וכי מדובר בחלק מקמפיין הבחירות של הימין הקיצוני. "אנו תומכים באופן מלא בחברת הכנסת חנין זועבי ובכל פעולותיה ושבים ומדגישים כי אם בית המשפט העליון לא יהפוך את ההחלטה, רשימת בל"ד לא תתמודד בבחירות הקרובות לכנסת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ