סקר "הארץ"-דיאלוג |

דצמבר השחור של הליכוד-ביתנו: איבדה חמישה מנדטים; בנט ממשיך להתחזק

גוש הימין זוכה ב-67 מנדטים. מפלגתו של בנט בדרך להיות השנייה בגודלה בכנסת. הניסיון לפסול את ח"כ זועבי מזכה את בל"ד במנדט נוסף

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי ורטר

שלושה שבועות פחות יום לבחירות, ותמונת המצב האלקטורלית ממשיכה להיות סטטית: מגמת ההיחלשות של הליכוד-ביתנו (או הדשדוש, במקרה הטוב, מבחינת הרשימה המשותפת) אינה נבלמת. לו היו נערכות הבחירות היום, היא היתה מאבדת מנדט אחד נוסף לעומת הסקר הקודם ויורדת ל-34 מושבים בכנסת הבאה. על פי סקרי "הארץ", בחודש האחרון איבדה הרשימה חמישה מנדטים. מצבה של מפלגת העבודה דומה: בין היחלשות זוחלת לדריכה במקום, (מאבדת מנדט, ומתייצבת על 16). ומי עולה כפורחת? הבית היהודי-האיחוד הלאומי בראשות נפתלי בנט, המתחזקת במנדט נוסף עד כדי 14 מנדטים. בקצב הזה, היא עשויה לסיים כמפלגה השנייה בגודלה, מי היה מאמין.

לחצו לקריאת נתוני הסקר המלאים

המפסידה הגדולה השבוע היא ש"ס, המאבדת שני מנדטים. ייתכן שזוהי תוצאת הקמפיין העדתי שהוביל אריה דרעי, בדבריו נגד "הרוסים והלבנים" בליכוד-ביתנו. הוא הספיק אמנם להתנצל על אמירתו, אולם הנזק כבר נגרם. המסקנה: כל מי שמנהל קמפיין שלילי, מפסיד נקודות בציבור. לפני שבוע היו אלה ראשי הליכוד-ביתנו בהנהגת נתניהו שיצאו נגד נפתלי בנט בפרשת הסרבנות; הם איבדו מנדטים, והוא גרף אותם. הפעם, לא ברור לאן זולגים המנדטים האבודים של ש"ס. הם לא חזרו לליכוד-ביתנו. מן הסתם הם עברו למחנה המתלבטים או ה"לא החליטו", כדי לאותת על הסתייגותם מהכיוון שלקחה ש"ס. ייתכן שמנדט אחד או חלקו הגיע לרשימתו של הרב אמנון יצחק, הזוכה בסקר הנוכחי לאחוז אחד, שערכו מנדט.
  בחירות 2013: כל הסקרים והמדורים בעמוד הבחירות המיוחד >>

  גם על פי סקר "דיאלוג" שנערך בעבור "הארץ" ביום שני השבוע, בפיקוחו של הפרופסור קמיל פוקס מהחוג לסטטיסטיקה באוניברסיטת תל אביב, בנימין נתניהו הוא ראש הממשלה הבא. גוש הליכוד-ביתנו-ימין וחרדים מונה 67 ח"כים, כולל עוצמה לישראל בראשות מיכאל בן ארי ואריה אלדד הנוגעת באחוז החסימה מלמעלה. גוש המרכז-שמאל כולל 12 ח"כים משלוש הסיעות הערביות ומונה 53 מושבים בלבד.

  אגב סיעות ערביות: מי אמר שהליכוד בונה רק את נפתלי בנט? השבוע עשתה מפלגת השלטון, באמצעות חברי הכנסת אופיר אקוניס ודני דנון, שירות דומה גם למפלגת בל"ד. הניסיון הנואל לפסול את חברת הכנסת חנין זועבי מלהתמודד בבחירות הבאות מטעם בל"ד, ניסיון שנועד מראש לכישלון, רק חיזק את הרשימה הזו במנדט אחד שלם והגביר את שיעור ההצבעה במגזר הערבי. אם הבחירות היו נערכות היום, כל אחת מהסיעות הבאות - רע"מ-תע"ל, בל"ד וחד"ש - היתה זוכה בארבעה מנדטים, וכוחן המצטבר בכנסת ה-19 היה עולה במנדט אחד. הפרחים לאקוניס ולדנון.

  האיוולת הזו חוזרת על עצמה בכל מערכות הבחירות האחרונות: המבקשים לפסול זוכים לקצת זמן מסך ולמחיאות כפיים בסניף המפלגה בזרנוגה עילית, וחברי הכנסת של בל"ד זוכים לקדנציה נוספת.

  שתי הערות נוספות: 1. מצבן של התנועה בראשות ציפי לבני ושל יש עתיד בראשות יאיר לפיד נותר ללא שינוי - עשרה ותשעה מנדטים בהתאמה. אולם, פילוח המצביעים מלמד שיחסית למפלגות האחרות, הוותיקות והשורשיות, לבני ולפיד במצב פריך ונזיל עד מאוד, אלקטורלית כמובן, לא אישית. כ-40% מבוחריה של לבני מתלבטים בינה לבין לפיד ומפלגות אחרות. מנגד, כ-50% מבוחריו של לפיד מתלבטים אף הם בין מפלגות אחרות, או שלא גמרו אומר בדעתם אם להצביע ללפיד.

  2. קדימה נמצאת בסקר זה סביב אחוז החסימה, עם שני מנדטים. אולם כפי שמלמד פילוח מצביעיה, גם היא במצב פריך למדי, שמבחינתה מבדיל בין חיים למוות. רבע ממצביעיה, מתוך אותם שני מנדטים אומללים, מתלבטים עדיין בינה לבין הליכוד-ביתנו, ו-25% נוספים טוענים שלא החליטו סופית.

  הערה אחרונה: 9 אחוז ממצביעי הבית היהודי מתלבטים בין מפלגת הימין הקיצוני למפלגת השמאל-מרכז של ציפי לבני. כמעט מנדט וחצי של מצביעים, שהם גם אורית סטרוק וגם עמרם מצנע. הכי מוטציה שיש, והפעם זה מדעי.


  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ