19 יום לבחירות |

יחימוביץ' משנה כיוון: לא אשב בממשלת נתניהו

בעבודה אומרים כי יו"ר המפלגה הבינה שאין לה סיכוי להצטרף לממשלת הליכוד ביתנו לאור התחזקות הבית היהודי של בנט

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', הודיעה הבוקר (חמישי) כי לא תצטרף לממשלה בהנהגת הליכוד ביתנו, ותעדיף לשמש כיו"ר האופוזיציה בכנסת הבאה. במסיבת עיתונאים שכינסה בצהרים אמרה יחימוביץ':"יש רק שתי אפשרויות: או שמפלגת העבודה בראשותי תרכיב את הממשלה או שננהיג את האופוזיציה מול הממשלה. אין דרך אחרת". עם זאת, גורמים במפלגה אמרו כי המהלך היה בלתי נמנע, ונבע מהתחזקותה בסקרים של מפלגת הבית היהודי, והיחלשותה של הליכוד-ביתנו.

כל החדשות, הפרשנויות והסקרים בעמוד הבחירות של "הארץ"

"קיבלנו כאן חברי הכנסת המועמדים החלטה פה אחד ובתמימות דעים מוחלטת שרגשה אותי, החלטה מאוד מאוד צלולה וברורה", אמרה יחימוביץ', "יש רק שתי אפשרויות: או שמפלגת העבודה בראשותי תרכיב את הממשלה או שננהיג את האופוזיציה מול הממשלה. אין דרך אחרת".

יחימוביץ' במסיבת העיתונאים היום

יחימוביץ' טענה כי ההחלטה התקבלה בעקבות אירועי התקופה האחרונה: "בשבוע האחרון קרו כאן כמה דברים שהפכו את התמונה למאוד מאוד ברורה, הכול התברר בכל התחומים. הובררו לגמרי תכניותיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באשר לתקציב הגזירות האכזרי ביותר שהיה פה אי פעם, שיעורר פה גיהינום כלכלי וכאוס חברתי. ככל שהליכוד ביתנו נחלש כך גברה התחרות הפרועה וההזויה בין בנט לבין נתניהו-ליברמן, בין הפייגלינים בליכוד לבין האורית סטרוקים של בנט".

עם זאת, גורמים במפלגה הסבירו כי המהלך של יחימוביץ' היה בלתי נמנע. לדבריהם, ״יחימוביץ הבינה שאין לה סיכוי להצטרף לממשלת הליכוד ביתנו". ראש הממשלה השתעשע בשבועות האחרונים באפשרות לצרף את העבודה לממשלתו במקום את סיעת הבית היהודי, אבל התחזקותו של נפתלי בנט העומד בראשה גרמה לכך שבלעדיו גוש הימין לא יקבל את 61 המנדטים הדרושים לו. "כעת, לנתניהו לא תהיה ברירה אלא לצרף אליו את בנט וליחימוביץ' אין כבר אפשרות אמיתית להיכנס לממשלה שתושתת על מפלגות הימין והחרדים״, אומרים מקורות במפלגה.


בסקר "הארץ" שפורסם אתמול זכתה העבודה ל-16 מנדטים – כלומר איבדה מנדט מאז הסקר הקודם – ואילו הבית היהודי-האיחוד הלאומי התחזקה במנדט נוסף לכדי 14 מנדטים. על פי אותו סקר, המשיכה גם מגמת ההיחלשות של הליכוד-ביתנו, שזכתה ל-34 מנדטים בלבד.

התחזקותה של הבית היהודי מתבטאת גם בסקר שפורסם הבוקר ברשת ב' לפיו לו היו נערכות הבחירות היום, היתה מקבלת המפלגה 18 מושבים בכנסת. עם זאת, על פי הסקר מתחזקת גם מפלגת העבודה וזוכה ל-18 מנדטים. הליכוד-ביתנו זכתה בסקר ל-35 מושבים.

מפלגת העבודה פרסמה הבוקר הודעה ובה נאמר כי ״מפלגת העבודה נחושה להיאבק להחליף את השלטון, ותעשה כל מאמץ להנהיג קואליציה שתהווה חלופה לממשלת הימין הקיצוני הנרקמת בחסות התחרות מי קיצוני יותר - בנט או נתניהו-ליברמן, ולהראות לציבור שאפשר אחרת".

בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" בסוף אוקטובר, אמרה יחימוביץ' כי האפשרות שתצטרף לממשלת נתניהו לאחר הבחירות היא "כמעט דמיונית". עם זאת, יו"ר העבודה מיהרה להוסיף כי "זה לא יהיה נבון לפסול למפרע" מינוי עתידי שלה כשרה בממשלת הליכוד-ישראל ביתנו.

ביום ראשון התייחסה יו"ר מפלגת התנועה, ציפי לבני, בפעם הראשונה לאפשרות שתצטרף לממשלה בראשותו של בנימין נתניהו, לאחר פעמים רבות של התחמקות מהשאלה. "יש כמה אפשרויות אחרי הבחירות. קודם כל שנוכל להחליף את הנהג. זאת המטרה", אמרה לבני. "יכולה להיות אפשרות אחרי הבחירות, שאם הוא נשאר ליד ההגה – אנחנו נפעל על מנת לשנות את המסלול, להשפיע על ההגה, ללחוץ על הברקס ולכוון את הרכב למקום טוב יותר מתוך הממשלה".

בתגובה לדבריה של יחימוביץ׳ במסיבת העיתונאים אמרו בישראל ביתנו כי "מוטב שלפני ששלי יחימוביץ׳ מעזה לדבר על שחיתות ונורמות, תעיף מבט על רשימת העבודה, שכוללת את משה מזרחי שהודח מתפקידו בשל האזנות סתר שלא על פי החוק לאביגדור ליברמן, את מספר 2 יצחק (בוז'י) הרצוג ששתק בחקירות 'עמותות ברק' ואת שלי יחימוביץ׳ ומיקי רוזנטל שלא חיכו אפילו חצי שעה במעברם מהעיתונות לפוליטיקה וביזו את כל כללי האתיקה. היא הרשימה האחרונה שיכולה להטיף מוסר".


האם התחייבות יחימוביץ' תשנה את דעתך אם להצביע עבורה?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ