גפני ענה לשאלותיכם |

"התקשורת החילונית שונאת את החרדים; אני מסייע לכלל הציבור"

"הבעיה אינה התחבורה הציבורית בשבת - אלא ביום חול - חייבים לשפר אותה; מפחידים אותנו עם גרעון ענק, אסור להעלות מסים עקיפים"

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים ואחד משני ראשי יהדות התורה, התארח במערכת "הארץ" וענה על שאלות הגולשים. זהו השלישי בסדרת מפגשים וירטואלים עם פוליטיקאים בכירים, לקראת הבחירות בעוד שבועיים.

שאלה ראשונה מיהב: דומה שבכל שבוע מתפרסם שוועידת הכספים בראשותך מעבירה עוד ועוד כספים לחרדים (לדוגמא לרשתות חינוך פרטיות) ולהשקעה בהתנחלויות, חלקן בלתי חוקיות ע"פ חוקי מדינת ישראל וחלקן על קרקעות שנגנבו. בתור נציג הציבור, לא נראה לך שיש לך אחריות לדאוג שכספי ציבור משלם המיסים, ברובו חילוני או מסורתי-דתי אשר גר בתוך תחומי הקו הירוק, לא יופנו למימון התנהגות לא יצרנית (כמו הימנעות מעבודה ושירות צבאי או גניבת אדמות)?

תשובת ח"כ גפני: ועדת הכספים מאשרת או לא מאשרת את ההחלטות שמתקבלות בחקיקה בכנסת או בהחלטות ממשלה. תפקיד הועדה הוא לאשר או לא לאשר. אני מאשר בקדנציה שלי סכומי עתק שבחיים לא הייתי מעלה בדעתי שאאשר, לנושאים שנוגדים אידיאולוגית את השקפת עולמי. יש פעולות שעושות גם נזק למדינה כשמתקצבים נושאים שונים ובעייתיים בתרבות. בישיבה האחרונה כשהייתי לבד בדיון וחברי הועדה לא הגיעו, אישרתי 550 מיליון ש"ח לרפורמה להשכלה גבוהה. בסה"כ העברתי בחודש האחרון מיליארד ש"ח שיש לי השגות לגבי חלקם. אני חושב שמדינה דמוקרטית חייבת לתקצב ולאפשר לכל חלקי האוכלוסיה יהודים וערבים, דתים ושאים, עולים כותיקים, לקבל את השירות שהמדינה מעניקה לכולם. אני לא זוכר שהעברתי לציבור החרדי יותר ממה שמגיע לו בדין ואני בחיים לא אסכים שהציבור החרדי יופלה לרעה יותר ממה שהוא מופלה היום, ולילדיו לא יהיו מוסדות חינוך ולכן אני עושה את תפקידי הממלכתי לאפשר לכולם לחיות נורמלי בעידן הקשה שאנו חיים היום.

גפני במערכת "הארץ"

שאלת המשך מעודד: האם אתה חושב שזה ראוי מבחינה ייצוגית שנציג אותו ציבור יהיה יו"ר ועדת הכספים של מדינת ישראל, כלומר שהאדם שיוש בראש המערכת שאחראית על ניתוב הכספים בארץ הוא נציגה של הקבוצה הכי פחות תורמת כלכלית למדינה? איך ייתכן שבסופו של יום חרדים שלא משלמים מיסים מחליטים בשביל אלו שכן משלמים לאן יילך הכסף?

תשובת ח"כ גפני: עשרות אלפים או אולי אפילו מאות אלפים גברים ונשים בני הציבור החרדי או המכנים עצמם כחרדים, יוצאים לעבודה ומופלים לרעה בשכרם. הם אינם נמנים ברוב המקרים על עובדי המגזר הציבורי ומקבלי השכר הגבוה כמו עובדי הנמלים וחברת החשמל. הם אינם מתקבלים לעבודה עקב היותם חרדים. במשך שנותיי בכנסת ניסיתי להכניס חרדים וחרדיות לעבודה כדי שיתפרנסו בכבוד ולא הצלחתי. לבוא היום ולהתבכיין ולומר שאני מייצג ציבור שלא תורם? אני מייצג ציבור שמופלה לרעה, באפליה לרעה בעבודה. לפי כל הסקרים החרדי הוא האחרון שיתקבל לעבודה, אחרי הערבים והעולים החדשים, כי כל מעביד "יודע" שכשחרדי מגיע לעבודה אצלו הוא מיד ימצא קבר מתחת לשולחן ויעצור את העבודה.

זה ברור ולכן החרדי הממוצע לא מתקבל לעבודה. אלו שכן מתקבלים - המעסיקים שלהם והמעבידים אומרים שהם הכי מסורים ונאמנים ומוכשרים אבל כדי להתקבל הם האחרונים בתור . אני שואל את עודד, אני בתפקידי מנעתי מניעת סגירת מפעלים נעלי בריל, פרי הגליל, חיפה כימיקלים, הרוב שם לא יצביעו לי בבחירות ואילולא תפקידי בועדת הכספים למרות שהתחום הזה לא נוגע לועדה, הם היו היום מובטלים. האם אני מייצג את הסקטור שלי? כל הפחתת המיסים למעמד הביניים שלחמנו עליהם וכל שאר הנושאים שהועדה העלתה בארבעת השנים האחרונים, אני מציע לשאול את הזוגות הללו שנפל עליהם חישוב מס מאוחד שצריכים לשלם מאות אלפי שקלים לרשות המיסים בשרירות לב ואני נלחם למענם, עודד, השאלה היא האם בראש הועדה צריך לעמוד מישהו שחי במעמד העליון ודואג לטיקונים או כזה שבא מאופקים ובמקרה "חטאו" היחיד שהוא חרדי.

שאלה מאבו סראיה: ברצוני להבין את השקפתך בנוגע לעתיד הרחוק יותר מכאן ועכשיו. לפי תחזיות דמוגרפים, עתידים החרדים להיות רוב בקרב היהודים במדינת ישראל בתוך כמה עשרות שנים. רציתי להבין איך אתה רואה את מדינת ישראל אז, יש כמובן את השאלות הטריוויאליות כמו מי ישרת בצבא, מי יפתח את המדע שבלעדיו אין קיום כלכלי למדינה וכו'. אבל יותר חשוב לי ההבנה הכללית, מה, לדעתך, יהיו אז זכויות והיחס כלפי המיעוטים, ובכלל זה זכויות הנשים להצביע ולהיבחר, והאם, לדעתך, תהיה או צריכה להיות, דמוקרטיה, במובן של הגנה על זכויות המיעוט והפרט.

תשובת ח"כ גפני: על זכויות המיעוטים אני לא צריך לומר כלום. אני 23 שנה בכנסת ואני מהיחידים בכנסת שהחכי"ם הערביים אומרים שמעולם לא שמעו ממני מילה אחת גזענית.

כולם יודעים שבוועדה עזרנו רבות גם למיעוטים, בפיתוח כבישים ובסיוע כספי לרשויות הערביות ולכיתות למגזר הבדואי בנגב. יש חובה הלכתית ומוסרית לעזור למיעוטים בישראל.

השאלה האפוקליפטית מה יהיה כשנהיה הרוב במדינה, אנחנו חמישה מנדטים כבר עשרות שנים אז לא כדאי להילחץ כעת.. אל תגרום לי לכאב לב, כי כשנשלוט במדינה אצטרך לעשות רוטציה עם ליצמן :) בכל מקרה בפועל זה לא רציני.

גפני במערכת הארץ

לגבי השירות, העם היהודי לאורך הדורות לחם במלחמות וחצי מהעם למד תורה וחצי היה בצבא. להסדר הזה אני מסכים גם היום שחצי מהעם יילך לצבא וחצי מהעם ילמד תורה.

חננאל ממודיעין עילית: בכנס דגל התורה אמרת שהבחירות הן הקשות בתולדות היהדות לחרדים. האם אתה חושב שלאחר הבחירות יגוייסו בני הישיבות? לי קשה לדמיין. האם ברחוב הישראלי החרדים שנואים יותר מבעבר? מה ההסבר שלך לזה?

תשובת ח"כ גפני: אני לא עונה לפי סדר השאלות אבל אשתדל לענות על כולם. הציבור המסורתי בישראל גדל והתעצם באיכות ובכמות, אפילו בקיבוצים שלא היה שם מעולם בתי כנסת ומקוואות, יש היום רבים. רק היום אני הולך לחנוכת בית כנסת בקיבוץ. צריך להבין שיש מיעוט קטן ואתיאסט שרוצה שהעם היהודי יהיה כמו העם הצרפתי והאנגלי ולא רצה שתהיינה כאן סממנים של יהדות. זהו מיעוט מבוטל במדינה ולכן מה שהוא מרגיש - שהלכה לו המדינה כי הרוב במדינה מסורתיים.

רוב אזרחי המדינה מאמינים באלוקים. אני זוכר ימים עברו שלא התקרבנו לאחוזים הללו. רוב העם מאמין שאנחנו העם הנבחר ואנחנו לא עם ככל העמים. את מי מאשימים בעניין הזה? את הציבור החרדי ובעניין הזה הם די צודקים כי לחרדים יש ערבות הדדית, החרדים חיים בשלום, מעודדים ומתקרבים עם הציבור המסורתי, והציבור החרדי נושא באחריות.

לא שונאים יותר את החרדים, כל חרדי שפוגש חילוני שומע את המשפט "הלוואי שכל החרדים היו כמוך" כי הוא מכיר את שאר החרדים מהטלויזיה ככאלו שזורקים אבנים וצועקים "שבעס". אין שנאה, אני לא מאמין בזה. השנאה נמצאת בטלויזיה ולא בציבור.

לשאלתך חננאל, האם הקדנציה הבאה תהיה קשה וגורלית ביחסי דת ומדינה, התשובה כן. מאז כניסתי לכנסת לא היה מצב שהעמידו הכול על השולחן, את הבסיס. המאבק בין החרדים למיעוט האנטי דתי נמצא כעת על השולחן וזה יקרה בקדנציה הבאה, בעיקר בנושא של תלמידי הישיבות שהוא לב לבו של היהדות בכלל - כי לומדי התורה הם הליבה המחזיקה את תשתית קיומו של העם היהודי לאורך הדורות, והמאבק בתחום הזה - הוא הקשה ביותר שאנו ניצבים בפניו.

יגאל שאל: על פי גידול האוכלוסייה החרדית ביחס לאוכלוסייה הכללית, מספר המנדטים של המפלגות החרדיות אמור לעלות בהתמדה. זה לא קורה. האם יש זליגה למפלגות לא חרדיות או ירידה בשיעור ההצבעה בקרב הציבור החרדי?

גפני במערכת הארץ

תשובת ח"כ גפני: שאלה מצוינת ואנחנו במטה של המפלגה שוברים את הראש כבר שתי קדנציות. יש ירידה של מצביעים ברחוב החרדי ואני לא מדבר על כאלו כמו נטורי קרתא שרבותיהם מורים להם לא להצביע.

יש ירידה בהיקף המצביעים אצלנו ויש איזון בגלל הגידול הטבעי, אבל אין תשובה למה המפלגה לא עולה במספר המנדטים.

יש בציבור החרדי כאלו שמושפעים מהציבור שאיננו חרדי, אבל אין לי הסבר אמיתי לשאלה הזאת, אבל אני מקווה שהפעם לאור ההצלחה של הנציגות החרדית, הרב ליצמן במשרד הבריאות, אנחנו בועדת הכספים, ח"כ הרב מקלב בחקיקה הרבה בכנסת ושאר חברי הכנסת מיהדות התורה שפועלים לטובת הציבור. אני מקוה שהפעם נגיע למצב שהשאלה שלך יגאל, לא תהיה אקטואלית.

ברכי מירושלים שואלת: איך אתה מתמודד עם התככים והפילוגים בתוך יהדות התורה ובפרט מדגל התורה?

תשובת ח"כ גפני: התככים והפילוגים במפלגות האחרות במדינה רבות וקשות יותר מיהדות התורה, אצלנו זה הרבה פחות וחברי סיעת יהדות התורה מייצגים את כולם ללא יוצא מן הכלל.

יעקב שאל: האם חרדי שמנסה להשתלב במעגל העבודה יכול להרגיש מיוצג במידה שווה ביהדות התורה, ובמידה וכן איך אתה מסביר את העובדה שיש לרבים במגזר החרדי תחושה שציבור רחב וגדול שהשתלב במעגל התעסוקה אינו מיוצג כראוי במערכת הפוליטית ולא במוסדות החינוך?

תשובת ח"כ גפני: ברשימת יהדות התורה נמצאים חרדים עובדים, רבים מבני הציבור החרדי נמנים עליו. יעקב, גם אני היום חרדי עובד.

הדבר החשוב לנו הוא הציות לדעת תורה וחינוך בדרך התורה ולכן בנושא שילוב חרדים עובדים - הדבר נעשה, גם ברשויות המקומיות. לגבי קבלה למוסדות הנושא מורכב, זה קורה גם בציבור הכללי ובכלל בעולם המערבי, אנשים חיים ומחנכים את ילדיהם עם אותם אנשים שקרובים אליהם וחיים איתם יחד.

אנחנו נלחמים לשנות את זה וסבורים שעל מוסדות החינוך להיות אזוריים, אנחנו נאבקים ומקווים שנצליח בזה בעז"ה.

מני מירושלים: את מי היית רוצה לצדך במו"מ על העניינים העקרוניים לקראת הקואליציה הבאה: אלי ישי או אריה דרעי?

תשובת ח"כ גפני: כל מי שש"ס ורבותיה יחליטו, אשמח לעבוד לצידם.

יוני שאל: הסיבה להקדמת הבחירות, על פי נתניהו, היתה חוסר היכולת להעביר תקציב. מה ההצעה שלך לכיסוי הבור התקציבי של 20 מיליארד השקלים? האם תתנגדו להצעות האוצר? האם תעלו מס חברות? האם תבצעו קיצוץ רוחבי? האם תעלו מע"מ?

תשובת ח"כ גפני: אני לא סבור שמדובר על גירעון של 20 מיליארד ש"ח, אלו הפחדות הנעשות לפני שהולכים לאשר תקציב. אנחנו נמצאים בכלכלה יציבה וחזקה ב"ה ועברנו את המשברים העולמיים כשאחוז האבטלה אצלנו ירד. ידענו שהמשבר בעולם יפגע גם בנו, אבל לא צריך להפחיד את הציבור יותר מדי.

היה לי ויכוח עם משרד האוצר ועם ראש הממשלה, אני טענתי וזאת עמדתי שבעידן משבר כלכלי מסוים - אי אפשר להכביד על אלו שמצבם הכלכלי לא טוב והעשירים צריכים לתת יותר.

לא צריך להעלות מיסים עקיפים, זה מס רגרסיבי שפוגע בחלשים ואני נגד הפחתת מס החברות. צריך להעלות אותו. יש חברות שקיבלו הטבות מס ענקיות ופטורים וצריך לתקן את זה.

זה פחות מעשרים מיליארד ואנחנו נצטרך להתמודד עם זה. החלשים אסור שייפגעו והחזקים צריכים לתת יותר. יש מדיניות כושלת ואביא לך כדוגמא, יוני, המדינה יזמה מהלך של הפחתת מכסים, היה דו"ח קדמי לגבי המזון וכל זה לא הפחית שקל אחד במחירים והדבר פגע בתעשיה המקומית. המדינה הוציאה 600 מיליון שקל על הפחתת המכסים והאזרח לא רואה מזה הנחה של שקל בכיס וזה מיותר לגמרי.

עוד דבר שלחמנו בו ונמשיך בכך, החזרת הפיקוח על מחירי המים לכנסת, להילחם בריכוזיות ולעשות פעולות רבות נוספות להפחתת מחירים.

יהב שאל: מה עמדתך בנושא תחבורה ציבורית בשבת? אם, כדבריך, כל אזרחי ישראל ראויים לשוייון, האין מניעת הפעלת תחבורה ציבורית בשבת הפליה כנגד האוכלוסיה הלא יהודית והחילונית בישראל. מדוע אזרחים ערבים, דרוזים וכאלו שאינם משויכים לשום דת צריכים לסבול מהגבלת חופש התנועה?

תשובת ח"כ גפני: בגלל שאני בעד שוויון, אני חושב שאסור שתופעל תחבורה ציבורית בשבת כי הנהגים, עובדי המוסכים וכל העובדים הקשורים לתחבורה הציבורית, ייפגעו כי לא יוכלו לנוח בשבת.

אם יפתחו תחבורה ציבורית בשבת נהפוך למדינה שיש אנשים עשירים שיעשו מה שרוצים ויהיו עובדים צמיתים שלא יקבלו אותם לעבודה אם לא יתחייבו לנהוג שבעה ימים בשבוע.

אבל הטיעון העיקרי שלי הוא טיעון יהודי, שבת צריכה להיות בפרהסיה שבת יהודית. מבחינה יהודית - יש נושאים מעטים שהמדינה צריכה לעשות כזהות יהודית, שבת היא אחת מהם, זהו יום מנוחה.

יש לי פתקים שכמובן לא אוציא אותם, מחכ"ים במפלגות חילוניות שמעידים שמדובר בנושא פופוליסטי. תמיד זה נופל ובצדק בעת החקיקה. אנחנו צריכים לאפשר לכל אזרח, עשיר כעני לנוח בשבת.

אבל, יהב, עזוב את תחבורה ציבורית בשבת, הנושא של תחבורה ציבורית ביום חול לא נותן מענה אמיתי, התחבורה הציבורית לא יעילה, אנשים נאלצים לא לנסוע, או לנסוע ברכב פרטי שמזהם את האוויר, זה עולה יותר כסף, והמדינה צריכה לעשות שלושה דברים שאנחנו ביהדות התורה ניאבק עליהם, לייעל את התחבורה הציבורית, לשפר את התשתיות, ולהוזיל את המחירים שיהיו שווים לכל נפש.

יהב, כשראש הממשלה עשה מסיבת עיתונאים בעניין הזה, דרשתי סבסוד לתחבורה הציבורית והוא אכן עשה זאת. צריך להפוך את התחבורה הציבורית ליעילה, נגישה וזולה כמו שקורה במדינות מתקדמות בעולם. במקום להשקיע אנרגיה במלחמה אידיאולוגית לא ראויה כמו תחבורה ציבורית בשבת, ראוי שנתאחד וניאבק על תחבורה ציבורית ראויה ביום חול.

שי שאל: מדוע זה ניסית לפטור בתי כנסת וישיבות מחובת הנגשה - במקום לפעול לתקצוב העניין?

תשובת ח"כ גפני: שי, שאלה מצוינת. מוסדות ציבוריים אחרים חייבים בחובת הנגשה רק לאחר שמתוקצבים. רצו לקבוע שמוסדות דת יהיו חייבים בהנגשה בלי תקצוב. גם ישיבות, מקוואות וכדו' והמשמעות היא שגופים כאלו שלא מתקוצבים כראוי, היו קורסים לגמרי. והחבר שלי, הנכה שרוצה להגיע לבית כנסת לא יכול היה להגיע בכלל - כי בית הכנסת היה נסגר.

הניסוח של החוק היה לא נכון, והודעתי שלא אמשיך בקידום החוק. אני עובד בכל הכוח למצוא פיתרון, גם בגלל שאני עובד לאורך השנים לטובת הנכים בכל התחומים ורק לאחרונה השגתי הנחה לנכים במחירי המים, ואסור שתהיה אפליה כלפיהם, ומה גם מדובר באנשים שרוצים ללמוד תורה או נשים שרוצות שירותי דת כמו מקוואות.

אני מסכים לחלוטין עם השאלה ואלחם בכל כוחי שתהיה נגישות במקומות הללו כמו בכל מקום אחר ושיימצא התקצוב לכך.

שאלה: האם תתמוך בגוש חוסם בראשות יחימוביץ'?

תשובת ח"כ גפני: שלי יחימוביץ מועמדת ראויה מבחינתנו. אני לא תומך בכלל בגוש חוסם כזה או אחר, אנחנו מפלגה קטנה ויושבים על הטריבונה לראות את החיבורים בין יחימוביץ, לבני ולפיד ומוחאים להם כפיים.

שאלה מיהל: כל הזמן עוברות רפורמות וחקיקות רציניות ומורכבות בוועדת הכספים. רציתי לדעת מהיכן הידע המשפטי שלך ואיך אתה מצליח להבין את כל החוקים והנושאים ולהכניס בהם את מה שאתה רוצה?

תשובת ח"כ גפני: אני נשאל את השאלה הזאת ע"י רבים מעמיתיי בכנסת ומעיתונאים שעובדים בוועדה בצורה קבועה.

אני לא סבור ששר הבריאות צריך להיות רופא ושר התחבורה צריך להיות נהג ויו"ר ועדת הכספים צריך להיות כלכלן. הוכח במהלך כל ההיסטוריה הפרלמנטרית שפעמים אנשים שבאו מהתחום כשלו לחלוטין ואנשים שלא באו מהתחום הצליחו.

צריך סברה ישרה, ללמוד את הנושאים היטב, להיכנס לפרטים ואת זה למדתי בישיבה וב"כוללל". זה מאפשר לי את היכולת והביקורת לשמוע את כל הצדדים, שיטת הלימוד הזאת קיימת בלימוד בישיבה, לומדים לקחת סוגיה ולשמוע את הצדדים. לבקר את עצמי ולהגיע לאמת.

יש לי בועדה גם יועצת משפטית מעולה ומקצועית עו"ד שגית אפיק שמסייעת לי מאד ויש לי צוות עוזרים שמסייע, אבל אני ממליץ לכל אחד, לראש הממשלה ולכל קואליציה שבוחרת את בעלי התפקידים לקבוע כי בעלי התפקידים ייקבעו רק ע"י יושר נאמנות, סברה נכונה והבנה ולא משנה מאיפה הוא הגיע.

אני שמח שהעברתי הרבה מאד רפורמות וחקיקה בסדרי גודל בלתי תפסים. הפכתי להיות חבר של סטנלי פישר אחרי שהעברנו בתקופה קצרה מאד את חוק בנק ישראל ואותו דבר כשהעברנו את חוק מיסוי רווחי הגז והנפט, כשהעברנו 19 שינויים בחוק, למדנו כל פרט ולא דילגנו על אף מילה.

אני מודה על השאלה הזו, היא נכונה. התשובה גם כזאת..

שאלה לסיכום: האם תהיה יו"ר ועדת הכספים גם בכנסת הבאה?

תשובת ח"כ גפני: אנחנו עוסקים במערכת הבחירות, מדובר במערכת בחירות קשה ואידיאולוגית. אני יודע שאני נמצא במערכת פוליטית אכזרית ויכול להיות מצב שתורכב קואליציה חילונית ותעשה נזק גדול למדינה ולאזרחיה.

יכול להיות גם מצב שהקואליציה תהיה זהה לזו הנוכחית. אנחנו נדרוש תשובות בנושא צביונה היהודי של המדינה, נדבר על הנושאים הכלכליים והחברתיים שבמידה רבה נוגע בפיקוח נפש ויש אנשים שאין להם מה לאכול. אחרי שהדברים האלו יסודרו וידברו על תפקידים, אני חושב שעשיתי דברים רבים טובים לכלל הציבור. אני מאמין שכאשר רע לציבור הכללי, רע לציבור החרדי וכשטוב לציבור הכללי טוב לציבור החרדי.

לסיכום אני רוצה להודות לכל אלו ששאלו, אני מתנצל מאד בפני אלו שלא קיבלו מענה, התחלנו מאוחר בגלל גשמי הברכה שלשמחתנו התפילות הועילו ומשק המים בישראל נמצא בעליה .

אף על פי כן ולמרות הפקקים האדירים, לא ויתרתי והגעתי כדי לענות לכם על השאלות. אני מתנצל בפני הרבים שביקשו לשאול עוד שאלות ובעז"ה נעשה זאת בהזדמנות אחרת.

אני מודה לאנשי מערכת "הארץ" שיזמו את המפגש הזה ביני לבינכם.

***********************

ביום ראשון השתתפה יו"ר מרצ, זהבה גלאון, בשיחה עם גולשי "הארץ", ובשבוע שעבר התארח כאן המשנה לראש הממשלה, השר משה (בוגי) יעלון.

גללו מטה לצפייה בתמליל השיחה עם ח"כ משה גפני

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ