יו"ר התנועה עונה לשאלותיכם |

לבני: מאוכזבת מלפיד ויחימוביץ', ש"ס רצה לבחירות עם קמפיין שנאה למסתננים

"לא מאמינה במדיניות 'היד הנעלמה' של נתניהו אבל גם לא בסוציאליזם הישן של העבודה; יש לי קושי בהפרטת אוצרות טבע ותשתיות לאומיות; היום - לא בטוחה שהייתי מפריטה את אוצרות ים המלח"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

שרת החוץ לשעבר ויו"ר "התנועה", ציפי לבני, התארחה במערכת "הארץ", וענתה לשאלותיכם. היה זה הרביעי בסדרת מפגשים עם פוליטיקאים בכירים, ערב הבחירות בעוד שבועיים.

שאלה ראשונה מאליהו: יחימוביץ ולפיד טוענים שסיכמתם שדבר מתוך הפגישה לא יפורסם. למרות זאת פרסמת את תוכן המסמך שנידון בפגישה ללא הסכמתם. מדוע בגדת באמון שהשניים נתנו בך? הם כינו אותך "שקרנית". מדוע? הם לא היו משתמשים בלשון בוטה כל כך אלמלא היה פער של ממש בין מה שנאמר בפגישה לתיאור שסיפקת בהמשך.

תשובה: לא מעלתי באמון של אף אחד. הנושא מספיק חשוב כדי שהציבור ידע מה שהצעתי, ולא אמרתי בחוץ דבר על העמדות שלהם, על מה שהם אמרו לי בחדר, מתוך התחשבות בבקשה שלהם. בגלל שהעניין כל כך חשוב בעיני אני לא הולכת לנהל שיח של השמצות למרות שמאוד מפתה אותי לשאול באיזה מהנושאים שהצגתי אמרתי דבר שונה בחדר, כי הם לא פירטו. על מנת למנוע כל אי הבנה הצגתי גם הבוקר את אותם דברים שהצגתי גם בחדר. והגיע הזמן שבמקום להתקשקש מה שהיה ולא היה בפגישה. שיענו לגופו של עניין למה הם מסרבים לתכנית שכוללת שיתוף פעולה מלא במרכז המפה הפוליטית על מנת להגדיל את הסיכוי להחליף ממשלה קיצונית ולקבוע תנאים משותפים לכל החלטה בעתיד. מהסיבה הזו ובגלל שאני מאמינה שזכות הציבור לדעת - פרסמתי את דבריי שלי, את התכנית שהצגתי להם - היא היום פומבית, ונמנעתי מפרסום תגובתם מפאת כבודם. הנושא מספיק חשוב כדי שנקדם אותו - אני לא מתכוונת להרים ידיים בגלל השמצות כאלו או אחרות.

שאלת המשך: אחרי התשובות האלה, אחרי ההשמצות ההדדיות - את באמת מאמינה שאתן יכולות לשתף פעולה?

צילום: דניאל בר און

  אריק שרון אמר פעם שאיפוק זה כוח, ואנחנו צריכים הרבה כוח-ויש לי אותו כדי להתמיד במשימה ולהקים חזית מתונה מול חזית הקיצונים. לכן אני עומדת בכל ההתחייבויות והצעתי עדין מונחת על השולחן. בינתיים, אני אמשיך לפעול כיו"ר התנועה כדי לקדם את אותן מטרות.

  אלון שואל: האם את חושבת ששלי יחימוביץ' היא מועמדת ראויה לראשות ממשלת ישראל? אם כן, מדוע לא חברת אליה? אם לא, מדוע לא חברת למפלגות אחרות?

  תשובה: חזרתי לפוליטיקה כי לא היתה על המגרש הפוליטי מפלגה שמייצגת באופן אמיתי את המדיניות והחזון וסדרי העדיפויות שאני מאמינה בהם עבור מדינת ישראל. כך גם לא היו ראשי מפלגות (שאינם נתניהו) שייצגו את הניסיון הנדרש בתחומים המשמעותיים ביותר כדי לקבל את ההחלטות שרה"מ בישראל מקבל. חזרתי כדי להציג אלטרנטיבה רעיונית ואישית לראש ממשלה, באותם נושאים מדיניים-בטחוניים שיש לי בהם את הניסיון - ולמרות זאת התחייבתי שאמליץ על מישהו מהגוש, וחזרתי על ההתחייבות גם בחדר במפגש איתם וגם בפומבי היום. לא התנתי את זה שזו אהיה אני. הם אגב, לא עשו את אותו דבר. אם כי אני חושבת שראש ממשלת ישראל זה תפקיד שמתוך ידיעת ההחלטות הנדרשות, בגלל שהייתי בחדר קבלת ההחלטות, יש צורך בניסיון שרכשתי אותו במהלך חיי הציבוריים.

  אליהו שאל: את נחשבת לכישלון חרוץ כיו"ר אופוזיציה: נעדרת מהצבעות משמעותיות כמו חוק ועדות קבלה לישובים קהילתיים או חוק הנכבה; בקדנציה האחרונה לא יזמת באופן אישי שום חוק ורק אחרי ביקורת ציבורית נוקבת הורית לדיכטר לגנוז את חוק הנאמנות לדגל ולהמנון. במקביל, לא הצלחת לסכל שום חקיקה של הקואליציה. מהם ההישגים שרשמת, אם כן, כראש אופוזיציה?

  תשובה: אני עדין מאוד גאה בהחלטה להוביל מפלגת שלטון לאופוזיציה כדי לשמור על אלטרנטיבה רעיונית לממשלה בעייתית. ראש מפלגה הוא לא זה שיוזם הצעות חוק, תפקידו להוביל מפלגה. התנגדתי לחוק של אבי דיכטר מאחר והוא נתן עדיפות לישראל היהודית על פני ישראל הדמוקרטית. סיכלתי הצעות חוק שהיו בניגוד להשקפות עולמי ועל כך שילמתי מחיר כבד בפריימריז במפלגתי. ובאשר להצבעות - טיבה של קואליציה שיש לה יותר אצבעות מאשר לאופוזיציה. אופוזיציות לא מפילות ממשלה, אלא ממשלות נופלות מתוך אחת מהשותפות שלהם ואני מזמינה את הגולש לקרוא את כל נאומיי בכנסת נגד מדיניות הממשלה ובנימין נתניהו.

  צילום: דניאל בר און

  שאלת המשך: לפיד טען שלא תישארי בכנסת ותמהרי לפרוש אם תזכי במספר מצומצם של מנדטים. בעבודה טענו שעמיר פרץ התרברב שאחרי הבחירות הוא יירש את מקומך והמפלגה תהיה "שלו". האם את מתחייבת למלא קדנציה מלאה בכל תוצאה שתקבל מפלגתך?

  תשובה: מדובר בעוד ספין שמנסה לפגוע בחזרתי ולרפות את ידי המאמינים בי. חזרתי כדי להישאר, ככה בכוונתי לעשות ככל שיידרש, בלי קשר למספר המנדטים שאקבל - כי מבחינתי אני חייבת לכל אדם שנותן בי אמון, וזה לא עניין כמותי. אני יודעת בדיוק כמה קשה לעיתים להילחם על דברים מהאופוזיציה או ממקומות פחות נוחים ולמרות זו - חזרתי. הפוליטיקה מבחינתי היא לא מקצוע שבו אני אמורה להתקדם מתפקיד לתפקיד אלא שליחות שעלי להילחם מכל מקום וככל שאדרש. מאוד מחמיא לי שלפיד ואחרים מעריכים אותי וחושבים שאני צריכה לקבל תמיכה רחבה ולהיות בתפקיד בכיר, אבל אלו לא היו התנאים שהצבתי לעצמי בחזרה - התנאי היחידי היה להמשיך ולהילחם מכל מקום על מה שאני מאמינה בו.

  ענבל שאלה: בפעם הקודמת סירבת להכנע לסחטנות החרדית, ועל כן לא הקמת ממשלה. אני מצדיקה לחלוטין אי היסחטות זו, אך האם הנסיבות האקוטיות של התרחקות - עד למצב בלתי הפיך - של פתרון שתי המדינות - לא מצדיקות את סתימת האף והיסחטות לחרדים, רק בכדי להגשים את פתרון שתי המדינות אשר ספק אם תקום עוד הזדמנות להגשימו?

  תשובה: ענבל, גם אני שותפה לדאגה על התרחקות חזון שתי מדינות הלאום, כתוצאה ממדיניות בעייתית, קיצונית של נתניהו בממשלה הנוכחית. גם לי יש סדר עדיפויות, וגם אני הייתי מוכנה לשלם בשביל שלום. המשא ומתן עם ש"ס הפסיק כשהסתבר לי שהם לא מבקשים רק תקציבים מכיסו של הציבור, אלא גם שאפסיק את התהליך המדיני שהייתי בעיצומו. והנזק שהיה נגרם היה כפול.

  שאלת המשך: כולם מדברים על גוש הימין ועל גוש השמאל, אבל אף אחד לא לוקח בחשבון את האפשרות שהחרדים יתמכו באחד מראשי מפלגות המרכז. האם זו אפשרות ריאלית לטעמך? האם וכיצד תפעלי לצרף את החרדים לממשלת מרכז כדי למנוע את ראשות הממשלה מנתניהו?

  תשובה: המרכז בעיני זה אידיאולוגיה שגם עוסקת בקידום הסדר מדיני וגם מבקשת לצקת תוכן לאומי ולא חרדי בזהות היהודית של מדינת ישראל. במשך שנים ההעדפה הטבעית של החרדים היתה לשבת בקואוליציית ימין, או לפחות לאחר שנוצר רוב ימני. והם לא הסכימו להיות אלה שמייצרים את הרוב לממשלת שמאל. במסגרת אותו סדר עדיפויות שלי - הממשלה בראשותי תהיה כזו שתוביל את הנושאים המרכזיים האלה ויהיו שותפים בה כל מי שיהיה מוכן לקבל את העקרונות האמורים. המבחן שלי האם אוכל לקבל את הדברים שאני מאמינה בהם - הסדר מדיני ושיוויון בנטל. עד עכשיו הם התנגדו לשני הדברים האלה, אבל המבחן יהיה מבחן קבלת העקרונות שאני רוצה לקדם.

  יאיר שאל: את מדברת על שוויון בנטל. מה צריכים להיות קווי היסוד של הממשלה הבאה בהיבט הזה כדי שתסכימי להיות חלק ממנה? באיזה תנאים תהיי מוכנה לשבת עם החרדים בממשלה?

  תשובה: מבחן הממשלה בה אשב יהיה עקרוני ולא פרסונלי. הבהרתי שלא אשב או לא אצטרף כעלה תאנה לממשלת ימין-ימין קיצוני חרדית. באשר לשיוויון בנטל, אהיה בממשלה בה ייקבע בחוק שכל אזרח בגיל 18 משרת שירות צבאי, לאומי או אזרחי. בתנועה חברים אלעזר שטרן שהיה ראש אכ"א וקידם תוכניות לקידום חרדים יחד עם בועז נול ועידן מילר שהובילו את מאבק הפרייארים. הם כבר גילו שנתניהו מכר להם ועדות במקום החלטות והם יודעים שאלחם למען העקרון בהחלטות וחקיקות ברורות.

  שאלה: גוש חוסם הנסמך על תמיכת המפלגות הערביות יכול לסייע בעליית גוש השמאל מרכז לשלטון. מדוע יש התעלמות מהם? מדוע הם לא נתפסים כשותפים טבעיים לגוש חוסם, ולקואליציה שתתמוך בפתרון שתי המדינות? מדוע השיח על מדינה יהודית, אנחנו כאן והם שם, כאשר שיח זה מרתיע ומדיר אותם, ובצדק?

  תשובה: מדינה יהודית דמוקרטית בעיני היא מדינת הלאום היהודי על פי תכניה, סמליה, ערכיה, חוק השבות באופן שמבטא את הזיקה והזכות של עם ישראל, המסורת וההיסטוריה היהודית. על פי אותם ערכים, יחד עם היותנו מדינה דמוקרטית בה כל אזרח מאזרחי מדינת ישראל הוא אזרח שווה זכויות ללא הבדל דת או לאום. זה בסיס ההסכמות שצריך לקדם, בינינו לבין אזרחי ישראל הערבים, וזהו גם הבסיס לעיקרון שתי מדינות לאום וסיום הסכסוך בינינו לבין הפלסטינים. אני לא כוללת את כל המפלגות הערביות בשק אחד כפי שאני לא כוללת את כל המפלגות היהודיות בשק אחד. וכמו בכל דבר, המבחן יהיה מי שמסכים לחזון ולעקרונות שאותם אני רוצה לממש בממשלה.

  שאלה מענבל: את שהבטחת פוליטיקה אחרת מתייעצת עם מי שהורשע בעבירת מין, האם זה תורם לקידום האשה? האם ראוי בעינייך שמורשעים יחזרו למקום שהם חטאו?

  תשובה: אני מתייעצת עם אנשים שונים ושמחה לקבל עצה טובה ותמיכה. בכל ההליך המשפטי הבעתי אמון במערכת המשפט ואכיפת החוק וכך אמשיך לעשות בכל מצב, וללא קשר אם אני מכירה או לא מכירה את הנאשם במקרה מסוים.

  נעבור לתחום המדיני. דייגו שאל: אם ברק ואולמרט לא הצליחו להזיז את אבו מאזן למרות ההצעות המרחיקות לכת. למה את חושבת שתוכלי לשנות משהו בנושא המדיני? למה לא להתרכז ונושאים יותר ממשיים: שינוי שיטת ממשל, סגירת הברז החופשי לחרדים, מיסים?

  תשובה: אני רוצה לקדם מספר דברים - שלום, שיוויון בנטל, שינוי שיטת ממשל, שינוי סדר עדיפות לאומי (גם תקציבי) ובעיני הדברים קשורים זה לזה. ניהלתי מו"מ במשך 9 חודשים והמו"מ הזה לא הגיע למבוי סתום, אלא התפוגג לאחר בחירתו של נתניהו שסירב לומר שתי מדינות לאום. ומנע מאיתנו כל אפשרות לתקווה להסדר. לעולם לא אקח את האשמה רק על הצד הישראלי, אבל מאחר ושתי מדינות לאום זה אינטרס ישראלי מובהק ובלעדיו ישראל לא תהיה מדינת הלאום היהודית אלא מדינה ערבית או דו לאומית. צריך לחפש את הדרך להגיע להסדר. אני לא מאמינה בשיטת מו"מ בה דוחפים את הנציג הערבי לחדר כדוגמת ברק וערפאת, או מניחים נייר על השולחן ואומרים "קח או לך", מו"מ זו אמנות מורכבת וכפי שהעיד גם עוזי ארד בחדר המו"מ שמרתי על כל האינטרסים הלאומיים והבטחוניים של מדינת ישראל. במקביל, צריך לשנות את סדר העדיפות הלאומי, להעביר תקציבים מאותם סקטורים שמקבלים אותם כתוצאה מלחץ פוליטי, בין אם מדובר במקומות מבודדים שלא יהיו בעתיד חלק מישראל, או מישיבות שהפכו למקום מקלט למי שמבקש להימנע משירות. שינוי שיטת ממשל - הגשנו הצעה מפורטת שנדחתה על ידי הקואליציה הזו בגלל זכות וטו של המפלגות הקטנות בממשלה - ואמשיך לקדם אותה. אני מאמינה שהדברים קשורים ביניהם והיעדר מו"מ שמוביל לבידוד של מדינת ישראל קשור גם קשר ישיר לכלכלה ולחברה.
  פרטים על התוכניות שלנו, והמצע שלנו בנושאים האזרחיים אפשר למצוא באתר התנועה http://www.hatnua.org.il

  יצחק סוקולוב שואל: במוֹ"מ שניהלת סירבת לדרישת הפלסטינים לנסיגה ממעלה אדומים. האם זאת עדיין עמדתך? האם את מוכנה לוותר על e-1 ולהפוך את מעלה אדומים למובלעת בתוך מדינה פלסטינית?

  תשובה: עמדתי על כך ואמשיך לעמוד על כך שמעלה אדומים תהיה חלק ממדינת ישראל. קביעת הגבול המדויק תהיה חלק ממו"מ והוכחתי שדווקא בהתנהלות שקטה בחדר המו"מ ניתן לשמור על מקומות ואינטרסים שנתניהו שוחק ושם מעליהם סימן שאלה, כך גם בעניין E1. ביום שנתניהו הצהיר את הצהרות הבנייה אמרתי בקול - שהדבר יגרום רק נזק, יגרום לביקורת בינלאומית וE1 לא תיבנה. ואכן לפני כמה ימים, באתר הארץ, קראתי שנתניהו מעכב את הבנייה ב-E1. וזה הפער הקבוע בין ההצהרות המזיקות לאינטרסים, לבין המעשים שלי ששומרים עליהם.

  שאלת המשך: האם את תומכת בחלוקת ירושלים, הרי זה מה שבפועל גרם לאי הקמה ממשלה ברשותך?

  תשובה: מה שגרם לאי הקמת ממשלה בראשותי היתה דרישת המפלגות החרדיות לא לדון בכלל על ירושלים והפסקת כל המו"מ המדיני. כמובן שהליכוד כהרגלו, כמו גם במערכת הבחירות הזו הופך את ירושלים לנושא שנוי במחלוקת בינלאומית בידיעה שירושלים היא לב ליבו של הקונצנוס הישראלי, גם שלי. דווקא בהתנהלות זו נתניהו פוגע באחדותה של העיר וביכולת לשמור עליה בעתיד. כך או כך אני מאמינה שהשמירה על ירושלים, ובמיוחד המקומות הקדושים תיעשה בתוך חדר המו"מ.

  שאלה מיומטוב: את תמיד אומרת שהזמן לא פועל לטובתנו ושזה דחוף לחתום על הסכם שלום עם הערבים. אבל לו היינו חותמים על הסכם שלום עם אסד למשל מה היה קורה? הרי כולנו יודעים שאבו מאזן חלש מאוד ולא פופולרי והוא גם בסוף דרכו הפוליטי לא עדיף לחכות דווקא שהטלטלה בעולם הערבי תסתיים ושיקומו שם משטרים יציבים על מנת לחתום על הסדר ולרדת מיהודה ושומרון שהינו המרחב הבטחוני החשוב ביותר שמגן על רוב אזרחי ישראל?

  תשובה: יומטוב, קח כדוגמא את מצרים - מורסי, שהוא נציג האחים המוסלמים, מכבד את הסכם השלום בגלל שהוא היה כבר חתום. אחרת הסיכוי להגיע להסדר עם מצרים היה פוחת. ולכן עדיף להיות עם הסכם, פירוז ותמיכה בינלאומית, מאשר להיכנס לטלטלות האזוריות כשישראל נמצאת בבידוד ועמדותיה שנויות במחלוקת בינלאומית. כמובן שבנושא הסורי, עדיף לחכות. ובאשר ליהודה ושומרון - במשא ומתן עם הפלסטינים שאותו אני ניהלתי עם הפלסטינים סיכמתי שמדינה פלסטינית תהיה מפורזת עם הסדרי ביטחון. תנאי שלי לכל הסדר הוא שמירה על הביטחון. הגיע הזמן לעשות הבחנה ברורה בין אידיאולוגיה שמבקשת להשאיר בידינו את כל השטח, או את כל ארץ ישראל. לבין צורך בביטחון. אני מאמינה שתפקידה של הנהגה הוא לדאוג לביטחון, אבל לצערי נעשה שימוש בביטחון כתירוץ להמשך בניית התנחלויות והוספת מתיישבים על ידי אלה שהאידיאולוגיה שלהם נועדה למנוע מאיתנו הסדר אי פעם. ולכן צריך לעשות אבחנה בין צרכי ביטחון לבין התנחלויות פוליטיות אידיאולוגיות.

  שאלה מאוהד: מה הביא אותך לנטוש את תפיסת העולם של א"י השלמה? מתי זה קרה? זה היה תהליך או שהייתה איזושהי "הארה"?

  מעולם לא נטשתי את הערכים שגדלתי עליהם. אני מאמינה עד היום בזכות של העם היהודי על ארץ ישראל כולה. אבל, בצד הזכות על הארץ, חונכתי לערכים של שוויון - כלפי כל אדם. החזון הציוני בעיני הוא שמירה על מדינת ישראל יהודית ודמוקרטית כשהערכים האלה לא מתנגשים זה בזה ולכן עלינו לבחור בין שתי מדינות לאום: מדינה אחת היא ישראל כמדינה היהודית והדמוקרטית או מדינה אחת בין הים לירדן שסופה שתהיה מדינה ערבית ולא מדינה יהודית. לכן, כבר כשנכנסתי לפוליטיקה בסוף שנת 95 ביטאתי את ההבנה הזו, בעת שהיתה מחלוקת קשה בין מחנה ארץ ישראל שדרש שנמשיך להחזיק את חלקי המולדת כולה לבין מחנה השלום שחשב שיפול עלינו המזרח התיכון החדש כפי שהבטיחו המנהיגים. בחרתי להכנס לפוליטיקה כדי לבטא את עמדת המרכז, בה אני מאמינה עד היום, ולפיה - יש לנו זכות על הארץ אבל כדי לשמור על המדינה היהודית עלינו לבצע חלוקה בדרך שונה מהדרך שבה התנהלו הסכמי אוסלו. אני עדיין מאמינה בזה.

  יוני בלסברג שאל: הסיבה להקדמת הבחירות, על פי נתניהו, היתה חוסר היכולת להעביר תקציב. מה ההצעה שלך לכיסוי הבור התקציבי של 20 מיליארד השקלים? האם תעלי מס חברות? האם תבצעי קיצוץ רוחבי? האם תעלי מע"מ?

  תשובה: הדרך להתמודד עם הגירעון שנוצר כתוצאה ממדיניות כלכלית שגויה של הפחתת מס חברות וכניעה לסקטורים היא קודם כל דרך שינוי סדר עדיפויות לאומי תקציבי, הפסקת תקצוב של תשתיות להתנחלויות פוליטיות מבודדות שלא יהיו חלק ממדינת ישראל. הקטנת התקציבים לישיבות ואברכים, דבר שיושג גם דרך חקיקת חוק שיוויון בנטל. אני לא מאמינה בקיצוץ רוחבי. קיצוץ רוחבי הוא מפלטם של הפחדנים, אלה שלא רוצים לקבוע סדר עדיפות ופוגעבעיקר בתקציבים החברתיים של המשרדים. אני בעד מע"מ דיפרניצאלי והפחתת המע"מ על מוצרי יסוד.

  שאלת המשך מיהב: ציפי שלום, האם תואילי בבקשה לפרט קצת על עמדותיך הכלכליות. האם את נוטה לימין (קפיטליזם, צמצום הפיקוח, הורדת מסים בכל מחיר וכו') או לשמאל (מדינת רווחה, הברת הפיקוח וכו').

  תשובה: גם בתחום הכלכלי חברתי יש אידיאולוגית מרכז. נחוקק חוק זכויות חברתיות שייקבע את השירותים החברתיים שכל אזרח זכאי לקבל מהמדינה, לרבות סל חינוך לתלמיד, שירותי בריאות ועוד. ההסתכלות צריכה להיות תמיד על האזרח עצמו.

  אני בעד עידוד שוק חופשי, כל עוד הדבר מאפשר התפתחות עסקית והקטנת המחירים לאזרח. אבל אני מאמינה במעורבות ממשלתית במקרה של כשל שוק ופיקוח בעת הצורך. גם אם מפריטים או עושים מיקור חוץ, המדינה נשארת אחראית לאספקת השירותים לאזרח. אני מתנגדת להפרטת תשתיות לאומיות ומונופולים ממשלתיים ואני בעד שימוש נכון יותר במונופול הקרקעות - מנהל מקרקעי ישראל, שצריך להשתמש בו כדי לשחרר קרקעות ליעדים לאומיים, גם בפריפרייה, גם לזוגות צעירים כדיור בר השגה, כי תפקידו של המנהל אינו למקסם את הרווח עבור הממשלה אלא לאפשר דיור בזול לאזרחי ישראל. אני מתנגדת למדיניות "היד הנעלמה" של נתניהו לפיה אסור לממשלה להתערב, אני לא מאמינה בכך שהכסף יחלחל משכבה לשכבה עד שיגיע למעמד הביניים והשכבות החלשות. ומאידך אני גם לא מאמינה בסוציאליזם הישן שמציגה מפלגת העבודה לפין הממשלה מעורבת ושולטת ישירות ברוב הנכסים הציבוריים וחונקת בכך כל יוזמה פרטית. פרטים נוספים תוכלו למצוא במצע המופיע באתר התנועה http://www.hatnua.org.il

  שאלה: האם יש חברות ותשתיות לאומיות שהופרטו והיית רוצה להלאים בחזרה?

  תשובה: אני מודה שיש לי קושי בהפרטת אוצרות טבע ותשתיות לאומיות. אני זוכרת ויכוח קשה שלי עם נתניהו כשהייתי מנכ"ל רשות החברות הממשלתיות ונתניהו ביקש להפריט את המוביל הארצי. והתנגדתי נמרצות עד כדי שהייתי צריכה להזעיק את אליקים רובינשטיין שהיה אז היועמ"ש. שהבהיר אז לנתניהו אחרי שנגמרו כל הנימוקים המשפטיים ש"אמא לא מוכרים". ובכל מקרה גם אם מפריטים צריך לשמור על האינטרסים של המדינה מול מציאות משתנה. אינני בטוחה שהיום הייתי מפריטה מחדש את "כי"ל" ואת אוצרות הטבע בים המלח.

  שאלת המשך מניצן: האם את מרוצה מהתמלוגים שיש למדינה על רווחי הגז והאם תפעלי לשנותם במידה שלא?

  תמכתי בהמלצות דו"ח ששניסקי אבל היה לי תנאי ברור לתמיכה והוא שהתגמולים יועברו לקרן חינוך ייעודית. הממשלה קיבלה את זה והוסיפה את זה להצעת החוק אבל הקרן עדיין לא הוקמה - וצריך להקים אותה בהקדם האפשרי.

  אוהד שאל: מדוע לדעתך נושא זכויות הנשים אינו זוכה (כמעט) להתייחסות בבחירות בישראל. סעיף 7א לחוק יסוד הכנסת אוסר את זכותן של מפלגות גזעניות או השוללות את קיומה של ישראל כמדינה דמוקרטית להתמודד בבחירות. האם לדעתך יש להחיל סעיף זה על מפלגות המתנגדות לשוויון זכויות בין נשים וגברים?

  תשובה: סעיף 7א הוא סעיף מאוד חשוב בחוק היסוד, אך מאחר והוא מגביל זכות יסוד חוקתית והוא הזכות להיבחר הוא צריך להיות מאוד מצומצם בהיקפו ולכן הוא הוגדר בהתייחסות לאי קבלה של מדינת הלאום היהודית ומדינה דמוקרטית ולכן לא צריך לשנות אותו. הכנסת זכויות נשים יכולה במקרים קיצוניים להיכלל במסגרת ההגדרה הדמוקרטית של המדינה אך זה עלול להיות מרחיב מדי. לצערי, נושא זכויות נשים עולה בדרך כלל במקרים של אפלייה חמורה, אפליית נשים, רצח נשים על ידי בעליהן, אלימות נגד נשים - ולא כעניין של יום יום. אני מקווה שעצם העובדה שהיום יש 3 ראשי מפלגות נשים, יש בה מסר מאוד ברור גם לנשים וגם לגברים בישראל ובוודאי שאני מחוייבת לקדם זכויות אלו בכל מקום שאהיה.

  שאלה: כיצד לדעתך על המדינה להתמודד עם עשרות אלפי האפריקאים שנכנסו לישראל בשנים האחרונות?

  תשובה: אני תומכת בהצעת מציל"ה שקובעת מדיניות של "קשה מבחוץ, רך מבפנים" - זכותה של מדינה להגן על גבולותיה ולקבוע את תנאי הכניסה אליה. אולם ביחס לאלה שחיים כאן פרק חיים ארוך, צריך להתייחס אליהם קודם כל כבני אדם. ככל שנדע לאכוף יותר בגבול, כך נראה פחות תופעות שקשורות לשהות של מסתננים על כל המשתמע מכך. מאוד מכעיס אותי שיש מפלגה, ש"ס, שמנצלת מצוקה אמיתית של תושבי דרום תל אביב ודרום הארץ ופחד מהזר שיש לחלקים בחברה הישראלית - לקמפיין בחירות של שנאה.

  שאלה: מה דעתך על התנהלות משרד החינוך בתקופת ממשלת נתניהו, תחת השר גדעון סער? האם מקובלת עלייך למשל הדחת המפקח על האזרחות, קביעת סיורי חובה בחברון, ההכרה במכללה באריאל כאוניברסיטה וזימונו לשימוע לפני פיטורים היום של מנהל בית ספר שהביע תמיכה במרצ וחד"ש?

  תשובה: אני בעד לימודי ליבה בכל מוסדות החינוך שיכללו בצד הלימודים שיאפשרו לכל אחד להשתלב בשוק העבודה בעתיד, גם ערכים ובסיס של חזון ציוני משותף. אני מתנגדת נחרצות לתהליכים שמובילה הממשלה הזו, לא רק דרך משרד החינוך, של סתימת פיות, של תפיסה שאומרת שמי שמתנגד למדיניות הממשלה כמוה כבוגד ומשתף פעולה עם האוייב. גם אני חוויתי תגובות מהסוג הזה. פוליטיזציה של משרדים ממשלתיים היא פסולה בכל מצב - ובמשרד החינוך היא פסולה כפליים, דווקא בשל רגישותו של המשרד ואחריותו על מוסדות שבהם צריך לעודד מחשבה חופשית ולא סתימת פיות.

  שאלת האוניברסיטה באריאל היתה צריכה להיבחן על בסיס קריטריונים אקדמיים. הפיכת הנושא לסוגייה פוליטית רק גרמה לנזק להשכלה הגבוהה בישראל ולמעמדה בחו"ל ולסימן שאלה בינלאומי סביב אריאל. נתניהו הבהיר היום שאריאל תהיה חלק ממדינת ישראל בכל מקרה, וכך גם אני מאמינה וכך אפעל . אבל דווקא אותה התנהלות מוחצנת ופרובקטיבית של נתניהו תפגע בכך.

  שאלה מרוני: אנחנו תומכים בך (בהתחלה עוד חשבנו להצביע ליאיר לפיד) יש לנו שאלה אישית; האם נעלבת מההתנהגות של יאיר ושלי? מהי תגובתך להאשמותיהם מאמש? איזו תשובה משכנעת יש לך נגד הטענה שמדובר בספין שנובע מהירידה המסוימת בסקרים מסוימים?

  תשובה: ספין נועד להסיט את תשומת הלב מהעיקר ואין בו ממש. אני הנחתי תוכנית שיכולה לשנות מהקצה את מערכת הבחירות, לאפשר ממשלה אחרת לגמרי, תוך יצירת חזית של מתונים ויצירת תקווה ואמון מחדש של ציבור מיואש להחליף את הממשלה הזו. כל זה היה קורה לו שלי ויאיר במקום לטעון לספין היו מאמצים את התכנית שאני עדין עומדת מאחוריה ומחוייבת לה. לא נעלבתי, אבל זה בהחלט מאכזב לראות את ההתנהלות האישית ומחוסר הנכונות לפעול ביחד מול אתגר כ"כ חשוב.

  ********************************************

  הבוקר התארח במערכת משה גפני (יהדות התורה), יו"ר ועדת הכספים. ביום ראשון השתתפה ראשת מרצ, זהבה גלאון, בשיחה עם גולשי "הארץ", ובשבוע שעבר התארח כאן המשנה לראש הממשלה, השר משה (בוגי) יעלון.

  גללו מטה לצפייה בשיחה עם לבני

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ