יחימוביץ': אבטל את המאגר הביומטרי אם ארכיב הממשלה

אינני פוסלת את נתניהו כשותף כראשת ממשלה, ציפי ויאיר כבר מנהלים מו"מ נמרץ עמו; יו"ר העבודה בשיחה עם גולשי "הארץ"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', באה היום (ראשון) למערכת "הארץ" כדי להשיב על שאלות הגולשים. יחימוביץ' השיבה לשאלות בנושא תוכניתה הכלכלית, עמדותיה המדיניות, המאגר הביומטרי ועוד.

ליאת שאלה: במה שונה המדיניות הכלכלית שלך מזו של ביבי? ומהן הגזרות הכלכליות של ביבי לאחר הבחירות? איך את צופה שתיראה ישראל אחרי שנה עם מדיניותו הכלכלית של ביבי ואיך היא תראה לפי מדיניותך?

תשובה: ליאת שלום, בהכל. נתניהו קפיטליסט קיצוני, אני סוציאל דמוקרטית. נתניהו הוא ימין מדיני ואני שוחרת שלום והסדר. נתניהו רוצה להחליש את בית המשפט העליון ואת מוסדות שלטון החוק, ואני מגינה עליהם. נתניהו רוצה לשלוט בתקשורת ואני בעד תקשורת חופשית. יש עוד...

יוסי שאל: גב' יחימוביץ', בעבר התנגדת להורדת מכסים בטענה כי הדבר יביא אמנם להוזלת מוצרים אך גם לפיטורי עובדים. אם תיבחרי, האם תשקלי העלאת מכסים על מנת להביא לירידה באבטלה?

תשובה: יוסי שלום, מדינת ישראל חתומה על הסכמי סחר בינלאומיים, מייצאת ומייבאת באופן חופשי. אבל כל מדינה, אפילו ארה"ב שהיא הכי קפיטליסטית, מגוננת לפעמים על התעשיות שלה, כדי לייצר מקומות עבודה ולשמר אותם. לכן, למשל, חוקקתי את חוק הטקסטיל הבטחוני שמחייב את כוחות הביטחון לתת העדפה לטקסטיל תוצרת הארץ - חוק שלא עלה כמעט כלום אבל ייצר אלף מקומות עבודה. יש תעשיות שצריך להגן עליהן, בוודאי כל עוד לא נעשתה תוכנית מקיפה לייצר מקומות עבודה חלופיים. כבר הוכח בדו"ח המבקר שפתיחה מוגזמת למוצרים שמיוצרים בארץ - מחסלת מקומות עבודה אבל לא מוזילה מחירים כי היבואנים והרשתות פשוט חותכים קופון יותר גדול.

יניב וגלילה שאלו: נניח שמוטלת עליך הרכבת הממשלה ויש לך 25 מנדטים הרי פסלת את ביבי אז איך תרכיבי קואלציה? את יאיר וציפי שווים 40 -45 מנדטים במקרה הטוב ביותר אז אם פסלת את ביבי, בנט לא בחשבון, חרדים גם לא אז מי נשאר, בל"ד, רע"מ תע"ל, חד"ש. נשמח לקבל הסבר.

תשובה: לגלילה, יניב, וכל מי ששאל על 25 מנדטים והסיכוי להרכיב ממשלה: ראשית, אנחנו קוראים למי ששוקלים לא לבוא להצביע, ולמי שהולכים לבזבז את הקול שלהם על מפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה - להבין שהקול שלהם לא נזרק לים אלא נספר גם אם הם לא באים ומחזק מפלגות שהם עשויים להסתייג מהן קשות. שנית, אנחנו מצביעים על כך שציפי ויאיר כבר עמוק בתוך המו"מ הקואליציוני עם נתניהו, בפומבי ובלי להסתיר זאת, ואנחנו האלטרנטיבה היחידה להקמת ממשלה שתשים קץ לשלטון נתניהו. שימו לב - אני לא פוסלת מפלגות, אלא אומרת מפורשות שכל עוד נתניהו הוא ראש ממשלה דבר לא ישתנה כאן. הדיבורים על ישיבה ליד מושב הנהג או כניסה בכל מיני התניות קלושות, הם חסרי שחר. אם נקבל 25 מנדטים, נייצר תמיכה כזאת, שתהפוך אותנו לקובעי סדר היום הפוליטי והערכי. אני לא שוללת אפשרות שבמקרה כזה אציע גם לנתניהו להצטרף כשותף, על בסיס קווי היסוד שלנו. אבל בשום אופן לא כראש ממשלה. בבחירות דמוקרטיות עושים הכל כדי להחליף ראש ממשלה. לצערי אנחנו היחידים שעושים את זה ולכן ההצבעה היעילה והנכונה ביותר היא להצביע בשבילנו.

מרקו שאל: שלי היקרה, המצע של המפלגה תומך במתווה קלינטון להסכם עם הפלסטינים. האם אנחנו צריכים את העזרה של האמריקאים והאירופאים כדי לשבת עם הפלסטינים, ולשאת ולתת איתם?

תשובה: מרקו שלום, אכן, המצע שלנו מדבר על מתווה שתי המדינות ובאופן קונקרטי על מתווה קלינטון. אין שום ספק שכל מו"מ חייב להיות מגובה באופן עמוק על ידי ארה"ב והקהילייה הבינלאומית.

אלמוני שואל: טענתך לגבי הגדלת המיסוי על חברות המשתמשות במשאבי הטבע של המדינה צודקות ונכונות. אבל, כאשר את מדברת על הגדלת מיסי חברות לחברות הגדולות, שעיקר הכנסתם מיצוא - כיצד תוכלי למנוע מהן להעביר את הפעילות העיסקית לחו"ל? בארץ ישארו מרכזי הפיתוח בהם יעבודו המהנדסים המצוינים שיש בארץ, (כמו שיש לגוגל ומיקרוסופט), אבל הנהלת החברה תעבור לחו"ל, המכירות יהיו בחו"ל והכסף הגדול כלל לא יגיע לארץ. איך את מתכוונת להתמודד עם תסריט כזה?

תשובה: אלמוני שלום, אכן בלתי סביר לא כלכלי ומקומם - שכי"ל שחוצבים את משאבי ים המלח ששייכים לכולנו, והרוויחו רווח נקי של 6 מיליארד שקלים בשנה החולפת ישלמו רק 4 אחוזים תמלוגים. את ים המלח, כמו שאתה אומר, אי אפשר להעביר לסין. הם חייבים לשלם תמלוגים נורמליים כמקובל במדינות מערביות. משפחת עופר שהחברה בשליטתה יכולה מצדי להמשיך להתעשר, אבל יש גבול לחזירות וגם הציבור בישראל זכאי ליהנות לפחות מחלק ממה ששייך לו. לגבי חברות גדולות אחרות - בתוכנית הכלכלית שלנו אנחנו מציגים שורה של צעדים שדווקא יתמכו ויעודדו תעשיית אמת בין אם זה היי טק ובין אם זה לואו טק. הגדלת תקציבים למדען הראשי, למענקים, למפעלים, בוודאי לעידוד מפעלים וחברות קטנים ובינוניים ועוד. אני רוצה שהחברות הגדולות והמשגשגות יצליחו וירוויחו הרבה כסף אבל אם בסופו של יום אנחנו רואים שחלק מהחברות באלפיון העליון שילמו מס אפקטיבי של 3 אחוזים, או 6 אחוזים, זה בלתי סביר ולא מקובל בעולם המערבי. החברות האלה צריכות לשלם מס סביר יותר, במיוחד נוכח העובדה שחברות קטנות ובינוניות משלמות 25 אחוז. יש כאן חוסר שוויון וחוסר היגיון כי השדרה המרכזית של המשק מורכבת בראש ובראשונה מעסקים, חברות, מפעלים ויזמים קטנים ובינוניים.

אייל שאל: יצרני המזון ישמחו להיות "מונופול מפוקח" במספר צומצם יחסית של מוצרים. הם יודעים כיצד לתמרן את מערך הפיקוח ועשו זאת בעבר. המונופוליזציה של השוק היא שמביאה לכך שמחירי המזון בארץ גבוהים. האם תשקלי פירוק מונופולים כדי להוזיל את מחירי המזון? האם במקום לבנות רשימת ענק של מוצרים לפיקוח (דיברת על שניצלים ומעדני חלב אבל מה עם טחינה גולמית, לחם שיפון, ירקות אורגניים, אורז בסמטי ושיבולת שועל) אולי עדיף היה לפקח רק על מוצרי תשתית כגון מחיר הגז שקובע את כל עלות האנרגיה במשק. זה יכול להוזיל עלויות באופן רוחבי.

תשובה: קודם כל, מעריכה מאוד את הפעילות שלכם. לשאלתך: גם וגם וגם. בוודאי שפירוק מונופולים שמשליטים על השוק מחירים גבוהים ומונעים תחרות חופשית, גם פיקוח על מחירי הגז, דבר שאני מאוד מעורה בו, וגם הייתי ממובילי חקיקת ששנסקי (אתה מוזמן להיכנס לאתר שלי ולקרוא על כך). וגם החזרת הפיקוח לסל מוצרים שאינם רק לחם שחור, שמן ואורז, אלא מגוון של מוצרי בסיס שמשפחה נורמלית צורכת. כמו למשל - חיתולים חד פעמיים. מבקר המדינה קבע שנתניהו הסיר את הפיקוח ופתח את השוק לתחרות מדומה, בלי לבדוק ובלי לראות את המובן מאליו: שאין תחרות אמיתית ושהתאגידים הגדולים כופים מחירים גבוהים. התוצאה: עליית מחירי המזון בשישה אחוזים בזמן כהונת נתניהו.

דנה שאלה: מהי מדיניות מפלגת העבודה באשר להפרטת בריאות הנפש? איך זה שהיית בעבר נגד זה, אח"כ היועץ שלך הפך לעוזר מנכ"ל משרד הבריאות וקידם את ההפרטה והיום חזר לכתוב את התוכנית הכלכלית שלך? אז איפה את והמפלגה בענין?

תשובה: דנה שלום, אני מתנגדת נחרצות להפרטת בריאות הנפש. זה מהרבה מאוד סיבות שאת מוזמנת לקרוא עליהם באתר שלי, שם מפורטת כל הפעילות שלי, חקיקתית, ציבורית ומול הממשלה בעניין הזה לאורך השנים. את מתכוונת בוודאי לעמית בן צור, שהיה העוזר הפרלמנטרי הנפלא שלי במשך 4 וחצי שנים ואחר כך היה יועץ בכיר למנכ"ל משרד הבריאות רוני גמזו ועל כך אשיב לך שגם עמית וגם רוני הם בעלי תפיסה עמוקה של בריאות ממלכתית וציבורית. העבודה של עמית במשרד הבריאות והעבודה עדיין של גמזו כמנכ"ל שם הייתה ועודה בלם רציני נגד הפרטות, ואני מבטיחה לך שעמית (שהיום עוזר לי בקמפיין) הוא לוחם נחוש נגד הפרטות במערכת הבריאות ובכלל, אידיאולוג ואיש ביצוע מצויין שמאוד נחוש בעמדותיו.‬

אלונה שאלה: האם תפעלי למען נישואים אזרחיים לכלל אזרחי ישראל?

תשובה: ‫אלונה שלום, כמובן. אני חתומה על כמה הצעות חוק לנישואים אזרחיים, רבות נישואים חד מיניים. לכל אדם הזכות להינשא למי שהוא רוצה ואיך שהוא רוצה. כמובן שקשה להוציא לפועל מהלך כזה בגלל הסטטוס קוו, אבל בכל מקום שאהיה אפעל כדי להבקיע עוד הישגים בדרך לנישואים אזרחיים כאלה.‬

מאיה שאלה: כיצד אתם מתכננים לפתור את בעיית מבקשי המקלט?

תשובה: מאיה שלום, אני מפנה אותך לפרק במצע שלנו על פליטים ומבקשי מקלט. יש לנו תוכנית מפורטת בעניין.

השבוע צפויה גם חנין זועבי להגיע לאירוח דומה, והגולשים מוזמנים כבר עתה להציג לה שאלות. עד כה אירחנו שורה של פוליטיקאים מובילים. עפר שלח, מס' 6 ברשימת "יש עתיד" של יאיר לפיד, הרב חיים אמסלם, יו"ר "עם שלם". משה גפני (יהדות התורה), יו"ר ועדת הכספים, יו"ר התנועה, ציפי לבני, יו"ר מרצ, זהבה גלאון והשר משה (בוגי) יעלון מהליכוד.

השיחה עם שלי יחימוביץ'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ