יוסי ורטר

ביומיים האחרונים אנו זוכים לדוגמית חיה ובועטת איך היתה נראית מערכת הבחירות לכנסת ה-19, שאין דלה ומשעממת ממנה, אילו מול בנימין נתניהו היה מתייצב יריב שווה ערך, שווה משקל ושווה כוחות. 48 שעות חלפו מאז שאהוד אולמרט האשים את נתניהו בזריקה לאשפה של 11 מיליארדי שקלים על הכנות מיותרות למתקפה באיראן, והנה אנו בלבו של ויכוח עז, יצרי ובשרני בין שני ראשי ממשלה - ובנושאים הכבדים ביותר: איראן מול סוריה, התעצמות מול התנתקות, אחריות מול הפקרות. תענוג מזוקק. אולמרט מתכנן להתמודד מול נתניהו בפעם הבאה. מה שאנו רואים כעת, זה הקדימון של הקדימון לעימות הגדול.

ציפי לבני, שלי יחימוביץ' ויאיר לפיד מנסים כבר שבועות ארוכים לגרור את נתניהו לזירת ויכוחים בעניינים מדיניים/חברתיים/אזרחיים, אך לשווא. הוא אינו מגיב, לא בא ולא מטלפן. הם נאלצים להידרדר לגימיקים: יחימוביץ' מתעמתת עם נאומים מוקלטים של נתניהו, וכלום. לפיד משחזר את איור הפצצה והפתיל מהנאום באו"ם וביבי, נאדה. שותק. הוא אינו סופר אותם. כחגבים היו בעיניו. הפעם היחידה שנתניהו התעורר מרבצו היתה כשהוא חשב שנקרתה בפניו הזדמנות פז לתת לנפתלי בנט בראש אחרי אמירת הסרבנות שלו. נו, מי שחטף בראש מכל הסיפור הזה לא היה בנט.

כעת נתניהו הולך על בטוח. כאשר הוא מגיב לדברי אולמרט, הן בהודעה לעיתונות, הן בראיונות, הן בדבריו בישיבת הממשלה והן בסיור בצפון, הוא אינו מסכן דבר. אולמרט אינו מתמודד בבחירות. הוא שנוא על הליכודניקים בפרט, ועל הימין בכלל. מבחינת נתניהו הוא מטרה נוחה. הכי נוחה. בדיוק את הדיון הזה נתניהו חיפש, רק שלא היה לו יריב שאתו הוא יוכל לריב. אולמרט, לפיכך, הרים לו להנחתה. נתניהו ישמח אם בשמונת הימים שנותרו עד לפתיחת הקלפיות, הנושא האיראני יככב בסדר היום. מה האלטרנטיבה? הגירעון האדיר בתקציב?

אולמרט ונתניהו

צחוק הגורל: ביום שישי לפני עשרה ימים הגיעה היורשת של אולמרט בהנהגת קדימה לאולפן טלוויזיה ומשם שיגרה לאוויר העולם את הצעתה לאיחוד בין מפלגות המרכז-שמאל. חלפו רק שתי יממות עד שבלון האיחוד התפוצץ בפרצופה של לבני והותיר אותה מרוחה בזפת ונוצות באדיבות שני חבריה ל"גוש", לפיד ויחימוביץ'. בינתיים, ניצלו בליכוד את יוזמת לבני כדי להזהיר ולהזעיק ולייבב מפני ה"סמול" המרושע, הדמוני, שקם לתחייה כדי "להפיל", רחמנא לצלן, את המנהיג האהוב.

חלף שבוע, ולאותו אולפן, לאותו ערוץ 2, כן ערוץ 2, הגיע קודמה של לבני בהנהגת קדימה ושילח לאטמוספרה הפוליטית את הנושא האיראני. ושוב שמחים בליכוד. כי כשאולמרט מדבר נגד נתניהו, הוא מעלה מאוב את ההתנתקות מעזה, את ההצעות מרחיקות הלכת שהניח בפני אבו-מאזן, ואת הפילוג והקמת קדימה שכמעט השמידו את הליכוד. אם אולמרט לא היה קיים, הליכוד היה צריך להמציא אותו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ