פירון קידם הפרטה בחינוך, בעוד לפיד מדבר נגדה

מספר 2 ביש עתיד קידם באמצעות לוביסטים הצעת חוק למימון פרטי במערכת החינוך. יו"ר הרשימה התנגד הן לאופי המהלך והן לשיטת הלובינג בתשלום

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

בניגוד להצהרות יאיר לפיד נגד הפרטת החינוך ובעד חיזוק החינוך הציבורי, מספר 2 ברשימתו, הרב שי פירון, קידם הצעת חוק בתפקידו כמנכ"ל עמותת "הכל חינוך", המסדירה בחוק מימון פרטי במערכת החינוך. לפיד אמר, באחד מחוגי הבית שקיים, שכתב בעבר בעד הפרטת החינוך, אך חזר בו והיום הוא סבור שהחינוך חייב להיות ציבורי.

הצעת חוק "אחריות המדינה לחינוך ציבורי", שקידמה עמותת "הכל חינוך", הוגשה ב-2011. לקידום החוק שכרו בעמותה את שירותי חברת גלעד לובינג, ממשרדי הלובינג הגדולים בישראל, שפעילותו הבעייתית נחשפה בתחקיר התוכנית "עובדה" בשנה שעברה.

בחוג בית שקיים לפיד ביוני שעבר הוא אמר על תופעת הלוביסטים כי "הוא לא מבין בזה מספיק... כאזרח שראה טלוויזיה וקרא עיתון, זה נראה לי בלתי סביר, כי אם יש לוביסט בכנסת, זאת אומרת שנתת יתרון לא הוגן לכל מי שיש לו כסף ללוביסט בכנסת. אני נגד יתרונות לא הוגנים בכל תחום שהוא, אז באופן אינסטינקטיבי ומערכתי, אנחנו נפעל נגד יתרון לא הוגן".

לפיד מדבר בחוג בית על תופעת הלוביסטים

במסמכי "הכל חינוך" מופיעה הוצאה של 300 אלף שקל על חקיקה ולובינג, אבל לדברי העמותה רק מחצית הסכום הועברה לגלעד לובינג. העמותה נעזרת ביחסי ציבור של משרד גיתם, בבעלות מושיק תאומים, שמקבל 150 אלף שקל בשנה, המוגדר על ידם כ"ריטיינר נמוך".

החוק שמקדמת העמותה נועד לכאורה להבטיח שוויון בחינוך באמצעות קביעת סל חינוך לתלמיד שיממנו הרשויות המקומיות ומשרד החינוך, וקובע תקצוב דיפרנציאלי, כך שרשויות חזקות יממנו בעצמן את החינוך, ורשויות חלשות יישענו על תקציב המדינה. החוק קובע פרמטר נוסף למימון בתי הספר, לפי שיעור לימודי הליבה.

הסעיף הבעייתי בחוק מופיע בכותרת "מימון נוסף", וקובע: "מוסד חינוך יהיה רשאי לקבל מימון נוסף לפעילותו, מלבד דמי הסל המשולמים לפי פרק זה, מתרומות, תשלומי הורים וכספי רשויות מקומיות בסכומים, תנאים ומגבלות שיקבע השר, באישור הוועדה".

פירון ו"הכל חינוך" מסבירים בתגובה לסעיף זה כי "מוסד חינוכי יוכל לקבל מימון נוסף, רק לאחר שיוגדר סל חינוך שוויוני הכולל את הצרכים של כל תלמיד במערכת החינוך. כיום, המימון הנוסף חודר גם לשירותים הבסיסיים ויוצר הפרדה לא שוויונית בין בתי ספר". ואולם לא ברור מדוע נותר הסעיף הזה שמאפשר גיוס תרומות, אם סל החינוך המתוקצב אמור לממן את כל השירותים לתלמיד.

העמותה, שנוסדה ב-2008, רואה בחוק הישג מרכזי, אף שלא אושר בכנסת. חלק מעקרונותיו מקבלים ביטוי במצע "יש עתיד", שקוראת לשוויון מעמדי בגיוס לצבא ובכלכלה. לפיד אמנם מצהיר שאינו מתנגד להפרטה, אך מקפיד לומר ש"בתחום החינוך והרווחה, החינוך חייב להישאר ציבורי".

פירון, שעלות שכרו בעמותה היא כ-45 אלף שקלים בחודש ו-550 אלף שקל בשנה (מתוך תקציב של כ-2.8 מיליון שקל בשנה), גאה בחלקו הפעיל בניסוח החוק, לצד שלמה דוברת.

דוברת ופירון היו חברים בוועדה שדוברת עמד בראשה לרפורמה בחינוך. הוועדה הוקמה בשנת 2003 ומסקנותיה הוגשו ב- 2005. דוברת גם ייעץ ללפיד במצע המפלגה.

הצעת החוק שמקדמת העמותה אמנם מדברת על הצורך בשיוויון בחינוך. אולם ההגיון שבבסיס הצעת החוק, הנובע מעקרונות דו"ח דוברת, משלב לראשונה את כללי השוק החופשי במערכת החינוך, ומדבר על הצורך באוטונומיה תקציבית לבתי הספר. הוועדה הביאה להגברת ההישגיות והמדידה במערכת החינוך כפי שמקובל בשוק העסקי, בין השאר באמצעות הקמת ראמ"ה ( רשות ארצית למדידה והערכה), שאחראית על ניטור הציונים של תלמידי ישראל במבחנים הבינלאומיים ובמבחני המיצ"ב.‬

את "הכל חינוך" ייסד התעשיין דב לאוטמן, התורם לעמותה מאות אלפי שקלים בשנה. לאוטמן ופירון גייסו תרומות גם מאנשי עסקים, בהם נוחי דנקנר, שרי אריסון, בנק הפועלים, בנק דיסקונט, חברת הביטוח אליהו, אשת העסקים רעיה שטראוס, וחברי הוועד המנהל של העמותה, דוברת ואבי נאור. את העמותה מממנות גם קרנות הנוטלות חלק בהפרטת החינוך כמו קרן קרב וקרן רש"י.

התרומות אינן גלויות באתר התנועה, ואף חלק מהדו"חות אינם מופיעים במסמכי רשם העמותות. בשנת 2008 ביקשה העמותה כי דו"ח התורמים יותר חסוי. בעניין זה הפנה פירון בתגובתו ל"הכל חינוך", שהתקשתה לענות על כך. כך גם ברשם העמותות לא נימקו מדוע התירו את חסיון דו"ח התרומות.

פירון ניסה למנוע את פרסום הכתבה בטענה כי ב"הכל חינוך" חוששים שהיא תזיק להם. בעמותה הכחישו את הדברים. פירון מסר בתגובה: "שירותי הלובינג בישראל הם כלי לגיטימי לקידום מטרות. הסכום ללוביסטים כולל את כל הפעולות שנעשו לאפשר חקיקה שתייצר שינוי יסודי בחינוך לטובת האוכלוסיות המוחלשות". מהכל חינוך נמסר: "חלוקת המימון המוצעת בחוק מתייחסת לתקצוב דיפרנציאלי, כפי שנהוג בכל מדינה מערבית מפותחת. התקצוב הדיפרנציאלי יסייע לצמצם המעמדיות בין הרשויות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ