אחוזי ההצבעה הגבוהים מעוררים מתח רב בימין

ההערכה היא כי אחוזי ההצבעה הגבוהים יפגעו במפלגות המתנדנדות, מכיוון שמאות אלפי קולות שניתנו להן יהפכו לחסרי השפעה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

אחוזי ההצבעה הגבוהים עד כה מעוררים מתח רב במערכת הפוליטית. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר החינוך גדעון סער, הביעו דאגה נוכח המידע המצטבר ולפיו אחוזי ההצבעה במעוזי ליכוד מסורתיים נמוכה, לעומת התגייסות המצביעים באזורים המזוהים עם גוש המרכז-שמאל.

מוקדם לדעת אם הדאגה של השניים מוצדקת והאם מצביעי הליכוד אכן מדירים את רגליהם מהקלפיות, אך בסביבתו של נתניהו הבינו שפנייה לציבור בניסיון לדרבן אותו לצאת ולהצביע רק תועיל למצבה של המפלגה. כך, במהלך סיור בחירות באשדוד אמר נתניהו: ״יש דיווחים מאזורים מסורתיים של הליכוד שאחוזי ההצבעה נמוכים מהממוצע. אני קורא למצביעי הליכוד לדורותיהם לעזוב הכל וללכת להצביע״.

גם בש"ס מיהרו בצהריים להודיע על גיוס מאות פעילים נוספים כדי להמריץ את תומכיהם באזורי הפריפריה המנומנמים לקלפיות. ״אחוזי ההצבעה הגבוהים מחייבים אותנו למצות את מלוא פוטנציאל התמיכה בתנועה״, הסביר השר אריאל אטיאס, ראש מטה ההסברה של המפלגה.

יום הבחירות 2013

סקרים שנערכו בשבועות האחרונים הראו כי מצביעים רבים בגוש הימין הביעו סלידה אישית מדמותו של ראש הממשלה. בליכוד העלו בשבוע שעבר חשש מפני התרחבותה של התופעה והזהירו במקביל גם מפני שאננות של מצביעי המחנה הלאומי, שלא יצאו לקלפיות משום שהם מאמינים שהקרב הוכרע וכי ניצחון נתניהו מובטח. תוצאות הבחירות היום ייקבעו בהתאם להצלחת כל אחד מהגושים להוציא את בוחריו לקלפיות. בגוש המרכז-שמאל מקווים שההתלהבות שאפפה את המחאה החברתית בקיץ 2011, תתורגם למחויבות של מצביעים לצאת לקלפיות ולהצביע.

במקביל, התוצאות ייקבעו גם על סמך גובה אחוז החסימה. על פי ההערכות, אחוז הצבעה גבוה צפוי לפגוע בעיקר במפלגות המתנדנדות, ובראשן קדימה, עם שלם וארץ חדשה. זאת, משום שככל שמספר המצביעים עולה, עולה בהתאמה גם מספר המצביעים שכל מפלגה צריכה לצבור כדי לעבור את אחוז החסימה. מפלגות שהתקשו לעבור את אחוז החסימה בסקרים, יתקשו עוד יותר בביצוע המשימה במציאות. דחיקת המפלגות האלה אל מחוץ לכנסת, צפויה לגרום לשתי תופעות. האחת, מחיקה של מאות אלפי קולות שניתנו למפלגות הללו - שיהפכו לחסרי כל השפעה על מאזן המנדטים בכנסת הבאה.


התופעה השנייה היא שינוי כללי המשחק בדרך להרכבת הממשלה: המפלגות שייכנסו לכנסת, בסופו של דבר, יהיו חזקות יותר וכושר המיקוח שלהן בדרך לקואליציה יגבר. מנגד, דחיקתן של המפלגות הקטנות צפויה לפגוע גם בעצם יכולתן של מפלגות המרכז לחבור לנתניהו ביום שאחרי הבחירות: יש עתיד והתנועה הצהירו - כל אחת בנפרד - שלא ייכנסו לממשלה בראשות בנימין נתניהו, ללא מפלגת מרכז נוספת.

קדימה עשויה היתה לשמש כקולב עבור כל אחת מהן לכניסה לממשלה. אם קדימה לא תצליח לעבור את אחוז החסימה ולא תשב סביב שולחן הממשלה, נתניהו יצטרך לאתר פתרון יצירתי אחר כדי להכניס את לפיד - בו הוא חושק - מבלי להידרש למינויה של ציפי לבני - ממנה הוא סולד - כשרה בממשלתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ