לפיד: לא נקים גוש חוסם עם מפלגות המרכז-שמאל

יו"ר יש עתיד שלח הערב רמז עבה כי פניו לממשלה בראשות נתניהו ובכך הפנה כתף קרה ליחימוביץ', שקיוותה כי ישתף עמה פעולה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, הבהיר הערב (רביעי) כי פניו לממשלה בראשות בנימין נתניהו. במסיבת עיתונאים קצרה שכינס מחוץ לביתו הודיע לפיד לא יפעל ליצירת גוש חוסם בשיתוף עם מפלגות המרכז-שמאל. "לא נעשה גוש חוסם עם חנין זועבי", אמר לכתבים. "צריך לעבוד על פי תוצאות הבחירות".

מאז התברר ש"יש עתיד" גרפה 19 מנדטים ותהיה למפלגה השנייה בגודלה בכנסת, לפיד הפך לדמות המחוזרת ביותר בזירה הפוליטית. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע כבר לאחר פרסום מדגמי הבחירות כי יציב את סוגיית השוויון בנטל – אחד הדגלים המרכזיים של לפיד – בראש הקווים המנחים של ממשלתו העתידית. יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', קראה מנגד ללפיד לעמוד בראש ממשלת מרכז-שמאל, ללא נתניהו.

העוצמה שקיבל לפיד בבחירות צפויה להפוך אותו לשותף המרכזי בממשלה החדשה, והוא צפוי להתוות לנתניהו את הרכבה. על פי הערכות, לפיד יבקש לכונן ממשלת "שוויון בנטל" שתכלול את הליכוד-ביתנו, יש עתיד, הבית היהודי, התנועה וקדימה ותכלול כ-70 ח"כים. בשלב זה לא ברור האם לפיד יטיל וטו על כניסתן של הסיעות החרדיות לממשלה והאם אלה יוכלו למצוא שפה משותפת עם השותפות האחרות לקואליציה החדשה. גורמים בליכוד העריכו כי ניתן יהיה לגבש מתווה בו ש"ס תצורף לממשלת נתניהו אך תקבל חופש הצבעה בכל הנוגע לתחומי השוויון בנטל.

יאיר לפיד מחוץ לביתו. "לא נעשה גוש חוסם עם חנין זועביז"

בצל הצהרות מפלגות המרכז על הצורך לכונן ממשלה ללא הליכוד, יצא היום נתניהו לקרב על תודעת הקהל: ראש הממשלה הזמין את כלי התקשורת כדי להבהיר באופן נחרץ שבדעתו להקים את הממשלה הבאה. "הציבור בישראל רוצה שאמשיך להנהיג את המדינה", אמר נתניהו מאחורי תפאורת דגלים שנתלו במיוחד, כדי לשוות מראה ממלכתי למעמד. נתניהו הציג את קווי המתאר של ממשלתו החדשה, בקריצה ברורה ללפיד. "הציבור רוצה שארכיב ממשלה שתחולל שלושה שינויים גדולים בתחום הפנים: הגברת השוויון בנטל, דיור בר השגה ושינויים בשיטת הממשל". לפיד עצמו התייחס אמש לדבריו של נתניהו ואמר: "שמעתי את מסיבת העיתנואים של ראש הממשלה ושמחתי לראות שהוא מדבר על שוויון בנטל ועל מצבו של מעמד הביניים הישראלי".

להצהרתו של נתניהו קדמה פגישה בינו לבין שותפו לרשימה, אביגדור ליברמן, במהלכה הסכימו השניים על המתווה שהוצג. ליברמן כינס זמן קצר מאוחר יותר מסיבת עיתונאים משלו, שבה העריך כי לפיד יהפוך שותף מרכזי לממשלה הבאה. ליברמן "הציע" ללפיד את תיק האוצר אך לא שלל על הסף את האפשרות שגם תיק החוץ, שהוחזק עד לאחרונה על ידו, יוצע הפעם ללפיד. "אין ספק שיאיר לפיד, עם 19 מנדטים, הוא שותף בכיר ולא זוטר בממשלה", אמר. "טבעי שלפיד יתמקד בנושאי פנים ויקבל את תיק האוצר. אנחנו לא פוסלים אף אחד. גם המפלגות החרדיות מבינות שיצטרכו להתגמש. כל מי שיסכים עם עקרונות הממשלה החדשה מוזמן להצטרף". ליברמן הדגיש כי הממשלה חייבת להגדיר את נושאי הדגל שלה מתחילת הכהונה. "אי אפשר ללכת על הכל, וצריך להגדיר בדיוק את המכנה המשותף", אמר. "העם מבקש שינוי דרמטי ולא קוסמטי". ליברמן לא פסל את האפשרות שהאיחוד עם הליכוד יבוטל בתוך כחודש, אף כי הביע שביעות רצון מקיומו.

בעוד יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' ניסתה לדחוק בלפיד לכונן ממשלה בראשותו, חברים אחרים במפלגה דווקא הביעו אתמול נכונות להצטרף לממשלה בראשות נתניהו, בתנאי שזו תקדם שורה של קווי יסוד משמעותיים. גורמים בעבודה טענו כי ניתן לחבור לנתניהו, אם זה יקים ממשלה שוחרת שלום, יחד עם ש"ס וללא הבית היהודי. ואולם ההצהרה הנחרצת של יחימוביץ' ערב הבחירות שלא תחבור לנתניהו בכל מקרה, תקשה על קידומו של המהלך.

בהתייחסות ראשונה לתוצאות הבחירות, שהציבו אותה כמפלגה השלישית בלבד בגודלה, אמרה יחימוביץ', "התוצאה הסופית – 15 מנדטים, היא אומנם הרבה יותר ממה שמישהו חלם לפני שנה וחצי, אבל מאכזבת. רצינו שציבור גדול הרבה יותר ילך אתנו בדרך הלא פשוטה, אבל הכל כך צודקת, שבחרנו בה. עושה כל שביכולתי שתקום כאן קואליציה חברתית ושוחרת שלום בלי נתניהו – זה אפשרי. אני מברכת את לפיד אך קוראת לו לא להצטרף לממשלת נתניהו, שמתכוונת לרסק את מעמד הביניים. אם ישתתף בקואליציה חלופית – אסייע לו. אם לא – ננהיג, יחד עם סיעה מצוינת ולוחמנית, אופוזיציה לוחמת שלא היתה כמותה"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רוטגר האוור ודריל האנה ב"בלייד ראנר"

40 שנה לסרט המוזר, שהיה גם הצלחה מסחררת וגם כישלון מהדהד

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ