המגעים הקואליציוניים: נתניהו ולפיד ייפגשו מחר

השניים ידונו ברשימת הדרישות של מפלגת יש עתיד. גורמים בליכוד: ממשלת נתניהו לא תוכל לקדם תהליך מדיני ושוויון בנטל בלי לפיד בתוכה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ייפגש מחר (חמישי) עם יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, בפעם השנייה מאז הבחירות. השניים צפויים לדון בארבע עיניים באפשרות לשלב את לפיד בממשלה ולהתמודד עם שורת הדרישות שהציבה מפלגתו יש עתיד במסגרת המשא ומתן הקואליציוני עד כה.

גורמים המעורים במשא ומתן טענו היום שאחת הסיבות למפגש היא הרצון "להנמיך את גובה הלהבות" בין השניים, בעקבות סדרה של עימותים פומביים על רקע דרישותיו של לפיד והצהרותיו כי בכוונתו לרשת את נתניהו בבחירות הבאות. בליכוד טענו היום שנתניהו צפוי ללחוץ על לפיד לחבור לממשלה הרחבה שהוא יוזם. על פי המתווה שיוצג ללפיד, נתניהו מבקש לכלול את הסיעות החרדיות, הבית היהודי, התנועה וקדימה, כשיש עתיד תוגדר כ"שותפה הבכירה" בקואליציה.

"ממשלת נתניהו לא תוכל לקדם את גם את התהליך המדיני וגם את השוויון בנטל, בלי שלפיד יהיה חלק מהממשלה", הסביר גורם בליכוד המעורה במשא ומתן. "יש כעת הזדמנות אמיתית להתניע את התהליך המדיני ולעשות שינוי אמיתי בשוויון בנטל. אחרי ששלי יחימוביץ' הבהירה לנתניהו שלא תחבור לממשלתו, לפיד הוא האופציה האחרונה. כדי לקדם את תהליך השלום, יש צורך בחרדים בממשלה אבל כדי לקדם את נושא השוויון בנטל נתניהו לא יוכל להסתמך על החרדים בלבד. נתניהו הבהיר שהוא רוצה ממשלה רחבה עם ציפי לבני, הסיעות החרדיות בנט וכמובן עם יאיר לפיד".

נתניהו ולפיד בהשבעת הכנסת

גורמים בליכוד התריעו היום כי בואו הצפוי של נשיא ארצות הברית ברק אובמה לישראל - ימים אחדים אחרי תום המשא ומתן הקואליציוני, יקשו על נתניהו לתמרן בניסיונותיו להקים ממשלה. אחד הגורמים אף טען כי ביקורו של אובמה בישראל סמוך כל כך לבחירות הוא בגדר "התערבות לא ראויה" בפוליטיקה המקומית. "נתניהו, הרי, לא יוכל לקבל את פניו של אובמה כראש ממשלת ימין-חרדים. אובמה בא לקדם את התהליך המדיני והוא מצפה לראות בישראל ממשלה שמחויבת לתהליך. נתניהו לא יכול להשפיל את אובמה ולכן בואו של הנשיא האמריקני סולל את דרכו של לפיד לממשלה. כושר המיקוח של לפיד מתחזק עכשיו, בעקבות הביקור הנשיאותי הצפוי".

לפיד, שמעוניין לדחוק את המפלגות החרדיות מעמדות השפעה משמעותיות בקדנציה הקרובה, המשיך להתנצח עמן גם היום. "דוד המלך היה לוחם קרבי, הרמב"ם למד לימודי חול, הרמב"ן ורש"י עבדו – האם המפלגות החרדיות טוענות גם לגביהם שהם "פוגעים בעולם התורה"?", שאל לפיד בעמוד הפייסבוק שלו והוסיףכי "לכל אחד יש זכות ללמוד, אבל הלימוד לא יכול להיות תירוץ לכך שאדם אינו ממלא החובות הבסיסיות ביותר שלו למדינתו, משפחתו ולחברה בה הוא חי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ