לפיד התקשר לטיבי: "זועביז - ביטוי לא מוצלח"

ראש מפלגת יש עתיד ביקש להבהיר כי אינו פוסל את כל הח"כים הערבים, אלא רק את זועבי בשל עמדותיה הקיצוניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, התקשר אתמול לח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) כדי להתנצל על התבטאותו על "הזועביז" ולהבהיר כי אינו שולל את כל הח"כים הערבים, אלא רק את חנין זועבי. טיבי היה אחד מחברי הכנסת הערביים שמתח ביקורת בתקשורת על הביטוי. לדבריו, לפיד לא התנצל על הדברים אבל הגדיר את ההתבטאות כ"ביטוי לא מוצלח".

בהצהרתו אז אמר לפיד "שמעתי את הדיבורים על גוש חוסם. אני רוצה להוריד את הדבר הזה מן השולחן. אנחנו לא נעשה גוש חוסם עם חנין זועביז, זה לא דבר שהולך לקרות". ההכללה נתפסה כשוללת ומכלילה את המפלגות הערביות, על אף שלפיד הקפיד לומר שהוא אינו שולל אף מפלגה, לרבות ישיבה בקואליציה עם ש"ס. זועבי עצמה הגיבה לדברים ואמרה שהוא חסר עמוד שדרה פוליטי והוא יתמוך בחוקים גזעניים.

טיבי אמר ל"הארץ" כי "לפיד הסביר שהוא לא התכוון להכליל את המפלגות הערביות. הוא אמר שהוא ער למצוקות של המגזר הערבי ומכבד את חברי הכנסת הערבים. הוא הבהיר את הדברים ולא התנצל. הוא כנראה התקשר אליי כי ביקרתי את הביטוי בתקשורת והגדרתי אותה התבטאות אומללה, מכלילה ושאינה במקומה".

טיבי הציע ללפיד לא לפסול אף חבר כנסת, אך לדברי טיבי, לפיד חלק עליו. הוא הסביר כי "הזועביז" לא היתה בגלל השיוך הלאומי, אלא בגלל העמדות הפוליטיות. במפגש עם סטודנטים בקריה האקדמית קרית אונו בינואר השנה, ביום שבו החליטה הכנסת לפסול את זועבי מהאפשרות להתמודד בכנסת ה- 19. לפיד אמר כי זו טעות, אבל ציין כי "הוא מתעב כל דבר שמייצג את חנין זועבי". לפיד הוסיף כי זועבי ובן ארי דומים כתאומים בעיניו, "כי כל האנשים הקיצוניים נראים לי דומים, לא משנה מאיזה צד".

יאיר לפיד מחוץ לביתו. "לא נעשה גוש חוסם עם חנין זועביז"

"ההשוואה בין זועבי לבן ארי לא במקום", אמר על כך טיבי. "היא מייצגת מפלגה לגיטימית ובן ארי הוא נצר לתנועה שהוצאה מחוץ לחוק. גם אני חשבתי שהביטוי לא היה מוצלח. אני נגד פוליטיקה של פסילות. אני לא פסלתי את בן ארי, הציבור פסל אותו". לדברי טיבי, לפיד לא התייחס בשיחתו לאפשרות להקמת גוש חוסם וטיבי הציע לו להתקשר גם לחברי הכנסת הערבים האחרים.

בכיר באחת המפלגות הערביות אמר הבוקר בשיחה ל"הארץ" כי ה"סולחה" בין לפיד לטיבי לא תהיה מה שיסלול את דרכו לראשות האופוזיציה, אם יבחר לבסוף לא להצטרף לממשלה. כדי להוביל את האופוזיציה לפיד יזדקק לתמיכת הסיעות הערביות, וזו אינה נתונה לו באופן אוטומטי. "נבחן אותו בעמדות שלו , מהבחינה המדינית הוא לא רחוק מיחימוביץ' והיא עדיפה עליו", אמר הבכיר. "בנושאי חברה וכלכלה אין ספק שעמדותיה עדיפות ולכן העובדה שהוא יהיה הסיעה הגדולה באופוזיציה לא מקנה לא שום יתרון, לפיד יכול להביע חרטה אבל לאורך הקמפיין שלו הוא התעלם מהציבור הערבי ולא מצא לנכון אפילו לייצוג ערבי ברשימה וזה אומר הכל".

בעקבות השיחה בין לפיד לטיבי והסביר אמרה זועבי כי"לפיד ממשיך בשיעורי הגזענות, ולאחר שלב 'הגזענות למתחילים' וה'לא גוש חוסם עם חנין זועבי'ז' במטרה לדה-לגיטימציה על כל חברי הכנסת הערבים, הוא עבר לשלב ה'גזענות למתקדמים' שבו הוא מבדיל בין ערבים טובים וכשירים בעיניו ובין אלה הרעים". ח"כ זועבי הוסיפה ואמרה כי היא "גאה להיות 'ערבייה רעה' לגזענים ואמשיך להיות כזאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נערים יהודים וערבים משחקים כדורגל ליד חומות העיר העתיקה בירושלים, שנות ה–20

בית"ר ירושלים, שמאלנים: הצד המפתיע של תולדות הכדורגל בארץ

קינוח שבועות בהשראת קנולי

עם כל הכבוד לעוגת גבינה, לכו על קינוח מופרע לשבועות

משתזפים ביום שמשי בפראג. חשיפה לשמש קשורה לירידה בתחלואת לב וסוכרת

מתברר שחשיפה לשמש תורמת לנו בדרכים שלא היינו מעלים על הדעת

ביתו של אריה ברק בחיפה  
חיפה
בית
עיצוב פנים

"קניתי כאן דירה, ואז עוד אחת ועוד אחת - וחיברתי אותן לבית אחד"

רבקה מיכאלי. "שייגמר בבדיחה ונלך הלאה"

"יש בי איזו חולשה לשוויון ולצדק. אני לא מקבלת את זה שעניי עירך קודמים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?