מתווה קנדל: 70% מהחרדים יגויסו תוך 5 שנים לשירות משמעותי

על פי המתווה של הפרופ' יוג'ין קנדל, בתוך 5 שנים יגויסו לצה"ל יותר מ-60% מהחרדים עד גיל 24, והמדינה תעניק תמריצים למשרתים ולישיבות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

פרופ' יוג'ין קנדל חשף אתמול את עיקרי המתווה שלו לשוויון בנטל, שהוצג בשבוע שעבר למפלגות יש עתיד ולבית היהודי, במסגרת המשא ומתן הקואליציוני. לפי המתווה, בתוך חמש שנים יגויסו לצה"ל למעלה מ-60% מהחרדים עד גיל 24; המדינה תעניק תמריצים למשרתים ולישיבות מהן יגויסו; סנקציות כלכליות יוטלו על ישיבות שיהיה בהן "ריבוי לומדים"; המדינה תשלול הטבות מתלמידים פיקטיביים שינצלו את ההטבות לתלמידי הישיבות וישתמטו מצה"ל.

קנדל הציג את עיקרי המתווה במשדר "פגוש את העיתונות" בערוץ 2. הוא דחה את עיקרי המתווה של יש עתיד, שקרא לגיוס כל תלמידי הישיבות למעט מאות שתורתם אומנותם. "אני מציע להתמקד באוכלוסיית חרדים שלא לומדים, אך מקבלים הטבות מהמדינה ופטור משירות", אמר. "ב-20% מאמץ אנחנו יכולים לשלב 70% מהגברים החרדים בתוך חמש שנים בשירות משמעותי בצה"ל ובשוק העבודה".

ח"כ יעל גרמן מיש עתיד דחתה את מתווה קנדל. לדבריה, "אין בו פתרון לשוויון בנטל. מאז קום המדינה, ההתפתחות היחידה שחלה היא מ-400 חרדים שבן גוריון הכריז שתורתם אומנותם ליותר מ-60 אלף שלא נוטלים חלק בשוויון בנטל". ח"כ אורי אורבך מהבית היהודי אמר כי "אני מעריך שאפשר יהיה למצוא נוסחת ביניים שתבין את הרגישויות של כל הצדדים".

יוג'ין קנדל

מקורבים בליכוד לצוות המשא ומתן הקואליציוני תקפו אתמול את מנהיג הבית היהודי נפתלי בנט. לדבריהם, "לאורך כל מערכת הבחירות בנט הבטיח לבוחריו ממשלה שתורכב מהמחנה הלאומי בראשות נתניהו. הוא גם תלה שלטי חוצות שבהם הופיעו הוא ונתניהו. אבל מאז הבחירות, בנט עושה הכל למנוע הקמת ממשלת המחנה הלאומי. הוא כרת ברית עם יאיר לפיד, שפוסל את החרדים. בלי חרדים, לא ניתן להקים ממשלה כמו שהוא הצהיר עליה".

שלשום נפגשו ראש הממשלה נתניהו ויו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', בפעם השנייה מאז הבחירות. הפגישה התקיימה לבקשת נתניהו, ששב והציע ליחימוביץ' לחבור לממשלתו. בליכוד ציינו שנתניהו מעוניין ליצור ציר חלופי לממשלה העתידית, הכולל את העבודה והסיעות החרדיות, ולהחליש את כושר המיקוח של לפיד ובנט. לדבריהם, נתניהו מעוניין לפתות את יחימוביץ' גם בתיק האוצר הקרוב ללבה.

אך גם בתום הפגישה הבהירה יחימוביץ שלמרות לחצים במפלגתה, העבודה לא תיכנס לקואליציה. לדבריה, הפגישה התנהלה באווירה טובה אך הפערים הגדולים בהשקפת העולם נותרו כשהיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ