יש עתיד והבית היהודי דחו את מתווה הליכוד לגיוס חרדים

דרעי נפגש אתמול עם בנט בניסיון לפרק את הברית שלו עם לפיד. גורמים פוליטיים טוענים כי נתניהו לא מנהל מגעים מתקדמים עם אף אחת מהמפלגות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המשא ומתן הקואליציוני תקוע. ראש הממשלה בנימין נתניהו ואנשיו עדיין לא הבהירו למפלגות השונות מהו הרכב הקואליציה המועדף עליהן ולא הציגו מתווה כלשהו להסכם קואליציוני בפני אף אחד מנציגי הסיעות. "אין שום מגע, בשום צינור מהותי", הבהירו אתמול גורמים פוליטיים במספר מפלגות. "נתניהו עדיין לא החליט איזו ממשלה הוא רוצה. הוא לא עוסק במהות ובתכנים אלא רק בהצעת תיקים”. נתניהו מצדו, תקף אתמול את ראשי יש עתיד והבית היהודי, בעקבות אי-הצלחתו לפרק את הברית ביניהם. בישיבת שרי הליכוד אמר ראש הממשלה כי השניים פועלים להגיע "לתוצאה פוליטית מסוימת", ולא מנסים לגבש נוסחת פשרה שתהיה מקובלת על סיעות נוספות.

בדבריו התכוון ככל הנראה נתניהו לתשובה השלילית הנחרצת שהעבירו הן יש עתיד והן הבית היהודי למתווה שהציג פרופ' יוג'ין קנדל לשוויון בנטל, שהוגדר בליכוד כתוכנית העדכנית לגיוס חרדים לצה"ל. "לא מדובר במתווה אלא באסופה של הנחות כלכליות הנוגעות לאוכלוסייה החרדית", אמרו בשתי המפלגות. לדבריהם, ההצעה תוארה על ידי הליכוד כמתווה מהפכני, אלא שבפועל היא אינה פותרת כלל את סוגיית השוויון בנטל. "מדובר במסמך מעליב", סיפר גורם פוליטי שהמתווה הובא לעיונו. לדבריו, קנדל הציע תמריץ שלילי זניח לחרדים בגיל שירות, שעל פי הערכות לא ישכנע אותם להתגייס. על פי ההצעה, המדינה תקצץ בגין השתמטות משירות צבאי סכום השווה ל-160 ש"ח בחודש בלבד, שהם כשני אחוזים מההכנסה החודשית של משפחה חרדית ממוצעת. תקציב התמיכה בישיבות עומד כיום על כמיליארד שקלים. מהסכום הזה מקבל כל אברך כ-800 ש"ח בחודש.

הערפל הפוליטי מכיוונו של ראש הממשלה תורם לחיזוק הברית שנרקמה בשבועות האחרונים בין יש עתיד לבית היהודי. אדם שמנהל מגעים פוליטיים עם שתי המפלגות אמר אתמול, "מי שדחף את נפתלי בנט אל זרועותיו של יאיר לפיד זאת שרה נתניהו. היא הלבישה את הסכסוך האישי שלה עם בנט על המשא ומתן הקואליציוני ו'הרגה' 31 מנדטים שהיו עשויים להצטרף לנתניהו בקלות". גורם אחר אמר, "נתניהו רוצה לכהן כראש ממשלה ופחות מעסיקה אותו השאלה מה הממשלה שלו תקדם. אלא שכדי להגיע להסכם עם יש עתיד, הבית היהודי, הסיעות החרדיות ואפילו עם מפלגת העבודה, נתניהו צריך להיכנס לדיון מעמיק בנושאים המהותיים ובראשם השוויון בנטל. הוא לא עשה את זה עד עכשיו. דיון מעמיק דורש זמן והזמן הולך ואוזל".

ישיבת הממשלה השבועית, אתמולצילום: מרק ישראל סלם / ג'רוזלם פוסט

בינתיים בש"ס פועלים גם הם להפריד בין הצמד בנט-לפיד. ח"כ אריה דרעי נועד אתמול לראשונה עם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, למה שכונה כפגישת היכרות אך בפועל התמקד בעיקר בשאלת השוויון בנטל. בסביבתו של דרעי סיכמו אמש את הפגישה בין השניים כ"מצוינת" ורמזו כי הוא מוביל מהלך חוצה מפלגות וזאת בהמשך לפגישתו ביום חמישי עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. לעומת זאת, גורמים אחרים בש"ס ציננו את ההתלהבות ואמרו כי עיקר המהלכים הפוליטיים תלויים במגעים בין בנט לנתניהו.

ואולם על פי התבטאותו של ראש הממשלה אתמול בישיבת שרי הליכוד, הרי שאין בכוונתו לצרף את הבית היהודי לממשלתו ללא אחת ממפלגות המרכז-שמאל – יש עתיד או העבודה. נתניהו אמר אתמול לשרים כי הוא מעוניין בממשלה רחבה ככל האפשר, כדי שיוכל לקדם את התהליך המדיני עם הפלסטינים. "צריך ממשלה רחבה שמצד אחד תיתן לנהל ולקדם תהליך מדיני משמעותי ושלא יוכלו בכל רגע נתון להפיל אותה ולקטוע אותו", אמר נתניהו לפי שלושה מהשרים שנכחו בדיון. "מצד שני, הממשלה צריכה להיות רחבה מספיק כדי שהיא לא תהיה כנועה ובת ערובה ותיגרר לוויתורים מיותרים".

נתניהו והיועץ לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, הציגו אתמול לשרי הממשלה בישיבתם השבועית את לוח הזמנים הראשוני של ביקור נשיא ארה"ב ברק אובמה, שיגיע לישראל ב-20 במארס. נתניהו הבהיר שאחת ממטרות הביקור מבחינתו היא קידום תהליך השלום עם הפלסטינים. "התנעת התהליך המדיני עם הפלסטינים תעלה על הפרק במהלך ביקור אובמה", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה אתמול. "אין ספק שהנושא הזה יהיה חלק מעבודתה של הממשלה הבאה".

בשבוע שעבר שהה שליחו המיוחד של נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, בוושינגטון ונפגש עם שר החוץ האמריקאי החדש ג'ון קרי, בפעם הראשונה מאז שהאחרון נכנס לתפקידו. קרי, שהצהיר כמה פעמים בשבועות האחרונים כי בכוונתו לדחוף לחידוש תהליך השלום, צפוי להגיע לישראל בשבועיים הקרובים, עוד לפני ביקור אובמה. השבוע ייצא לוושינגטון היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור כדי להמשיך בהכנת ביקורו של אובמה.

חרף דבריו של נתניהו, גורמים בבית הלבן אמרו ל"הארץ" כי אובמה אינו מתכוון לחשוף שום יוזמה או מדיניות חדשה כלפי תהליך השלום במהלך ביקורו בישראל. "כמובן שהנשיא מחויב לנושא ויישאר מעורב בניסיון להשיג שלום, אבל חידוש המו"מ אינו אחת מטרות הביקור בישראל", אמר פקיד בכיר בבית הלבן. "אובמה ידגיש שוב בפני הישראלים והפלסטינים בפגישות נפרדות את הצורך לחזור לשיחות ישירות, אבל זה יהיה נושא אחד מני רבים".

ביקורו של אובמה בישראל יתנהל כמבצע צבאי לכל דבר. אפילו שם קוד מיוחד נבחר לאירוע – "ברית עמים" בעברית ו- UNBREAKABLE ALLIANCE באנגלית.
אובמה, שינחת בישראל בצהרי יום רביעי 20 במרץ, ישהה כאן 48 שעות ברוטו. 43 שעות בירושלים ועוד חמש שעות ברמאללה. "בהתחלה חשבנו להראות לאובמה חלקים אחרים מישראל ולא רק את ירושלים והמרכז", אמר היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור בישיבת הממשלה אתמול. "חשבנו לקחת אותו לכינרת או למצדה, אבל בסוף פשוט אין זמן".

רוב ביקורו של הנשיא האמריקאי יוקדש לאירועים רשמיים ופגישות מדיניות. האירוע היחיד בביקורו של אובמה שקצת חורג מהפרוטוקול הדיפלומטי הוא הנאום שהוא מעוניין לשאת כדי להעביר את מסריו לציבור הישראלי. הנשיא האמריקאי היה רוצה לנאום בפני סטודנטים צעירים, אולם בשלב זה הבית הלבן עדיין לא החליט היכן לקיים את הנאום ומול איזה קהל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ