"התקדמות משמעותית" במו"מ בין הליכוד לבית היהודי

שני הצדדים מדווחים על התקדמות במגעים. בליכוד אומרים כי ניתן להשלים מתווה מוסכם לשוויון בנטל, אך חוששים עדיין מברית בנט-לפיד

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בליכוד ובבית היהודי דיווחו היום (שלישי) על "התקדמות משמעותית" במשא ומתן הקואליציוני. בכיר בליכוד, המעורה היטב במשא ומתן, אמר היום ל"הארץ": נוכל להשלים ניסוח של מתווה לשוויון בנטל שיהיה מקובל על הבית היהודי כבר היום או מחר. זה בשל ומבושל. אני מקווה שעד סוף השבוע, לכל היותר, כל סוגיית השוויון בנטל תהיה מאחורינו". הבכיר ציין עוד כי "כל מתווה שיהיה הוא כזה שהחרדים יכולים לחיות אתו בשלום".בסוף השבוע הקרוב יסתיים פרק הזמן שהקצה נשיא המדינה שמעון פרס לנתניהו כדי לגבש את ממשלתו החדשה. על פי החוק, הוא צפוי להאריך את התקופה בשבועיים נוספים.

בימים האחרונים קיימו הצדדים מספר פגישות אינטנסיביות שנועדו לקדם את כניסת הבית היהודי לממשלה. אתמול דנו הצדדים על נושאים כלכליים עד השעה 03:00 לפנות בוקר והיום יחודשו השיחות בין הצדדים. "אי אפשר לדווח עדיין על הסכמות בינינו לבין הבית היהודי, אבל בינתיים אין גם מחלוקות. אנחנו יושבים ומדברים. עושים עבודה סיזיפית. אני לא יכול להגיד שאין לנו שיחות טובות. מצד שני, אנשי בנט דואגים להזכיר לנו כל פעם שהם תלויים בברית עם יאיר לפיד וזה מטריד אותנו".

בליכוד מעריכים כי המתווה המתגבש בימים אלה עם הבית היהודי יהיה מקובל גם על יש עתיד, אף שלא מתקיימות שיחות ישירות בין הליכוד לבין נציגיו של לפיד בנושא. "אנחנו ממש לא הולכים לכיוון מתווה לפיד. המתווה שלפיד הציע הוא כזה שלא ניתן ליישם אותו. למשל, אין שום דרך היום לאכוף את ההצעה של לפיד לגייס כל צעיר חרדי בגיל 18 וגם לא 19".

נפתלי בנט בירך היום על ההתקדמות במשא ומתן בפתח ישיבת הסיעה וסיפר כי הדיונים עוסקים כעת, לראשונה, בנושאי מהות. גורמים המעורים בשיחות טענו כי מתווה הקיצוץ בתקציב המדינה לא הוצג בהן משום שספר התקציב איננו מוכן ובכוונת הממשלה לבקש מהכנסת ארכה של 120 יום לגיבוש התקציב החדש.

בהודעה רשמית שפרסם הליכוד בשעות אחר הצהריים דווח על "התקדמות משמעותית בשורה רחבה של נושאים", במסגרת המשא ומתן עם הבית היהודי. "בליכוד מאמינים שאפשר לסיים את המשא ומתן עם הבית היהודי להצטרפותם לממשלה בראשות נתניהו באופן מיידי", נמסר. מאידך, גורמים אחרים במפלגה אמרו כי "אין ספק שחלה התקדמות, אבל הדרך עדיין ארוכה. ההתנסחות לפיה אנחנו על סף סיום היא מוקדמת ונועדה בעיקר כדי לייצר אווירה".

יחד עם זאת, בכיר בבית היהודי טען היום כי חרף ההתקדמות במשא ומתן עם הליכוד, המרחק להסכם קואליציוני בין שתי המפלגות עדיין גדול. לדבריו,"אני מבין שהליכוד מפיץ טענות שלפיהן אנחנו חותמים עוד שניה אבל עד עכשיו, למרות שהגענו לישיבה שעסקה בתקציב - תקציב המדינה הבא ומרכיביו לא הוצגו לנו כלל; נושא האחריות של ציפי לבני על המשא ומתן המדיני עדיין לא נסגר איתנו וגם נושא השוויון בנטל רחוק מסיום". לדבריו, "הנושא המדיני עדיין לא נידון וכך נושאים נוספים שתלויים בהרכב הממשלה שעדיין לא נסגר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ