נופלים בין המושבים |

בחירות, הרכבת קואליציה ארוכה וחגים - ובינתיים, המדינה משותקת

הכנסת מושבתת כבר קרוב ל-8 חודשים, תקציב המדינה ל-2013 לא נראה באופק ונתניהו קיבל אמש ארכה של שבועיים. המדינה תצטרך לחכות

יהונתן ליס, אילן ליאור, טלילה נשר, דן אבן, גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס, אילן ליאור, טלילה נשר, דן אבן, גילי כהן

מערכת הבחירות האינטנסיבית והקשיים בהקמת הקואליציה החדשה, יצרו קיפאון בכנסת ובמשרדי הממשלה. הכנסת כמעט מושבתת כבר קרוב לתשעה חודשים, תקציב המדינה לשנת 2013 לא נראה באופק, רפורמות במשרדי הממשלה מעוכבות ואפילו בג”ץ דחה החלטות שנויות במחלוקת “עד אחרי הבחירות”. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קיבל אמש ארכה של שבועיים נוספים להקמת ממשלתו החדשה. אלא שבפועל, אם יצליח לעמוד במשימתו, פעילות הרשות המבצעת ובית המחוקקים תידחה ברובה עד לאחר יום העצמאות.

הכנסת

מאז פגרת הקיץ, שאליה יצאו הח"כים ביולי, ועד אחרי פגרת החורף, שתסתיים בסוף אפריל, הכנסת כמעט שאיננה מתפקדת: חוקים אינם מחוקקים, וועדות הכנסת אינן מתכנסות. פיזור הכנסת הקודמת ומינוי חברי הכנסת החדשים הביאו לביטול ועדות הכנסת למעט שלוש הוועדת הדחופות ביותר: חוץ וביטחון, כספים וכנסת, שזכו לאיוש זמני.

בהיעדר קואליציה ואופוזיציה, אי אפשר לחלק את התפקידים בין הסיעות השונות. מליאת הכנסת "הופקעה" בינתיים לטובת נאומי בכורה של ח”כים טריים ונאומי פרידה של שרים שלא ישובו לכהן עוד בתפקידיהם. “מה נעשה בשבוע הבא, אחרי שכל הח”כים החדשים יסיימו לנאום?”, שאל אחד הוותיקים במשכן השבוע והוסיף, “עד שלא תתמנה ממשלה, כאילו אין כנסת”.

המשמעויות של היעדר כנסת – הגוף המפקח על פעילות הממשלה - לתקופה ארוכה כל כך מרחיקות לכת: אילו מתווה הממשלה היה ברור, ניתן היה לקדם את תקציב המדינה; אילו היה הסכם קואליציוני שמתאר את תפיסת עולמה של הממשלה, ניתן היה להתחיל בקידום החוקים לשוויון בנטל, להוזלת מחירי הדיור ולשינוי שיטת הממשל; אילו הוועדה לביקורת המדינה היתה פועלת, סביר להניח שהיתה מקדמת בדיקה בפרשת “האסיר איקס” (ועדת החוץ והביטחון שמלכתחילה אמורה היתה לפקח על תקינות מעצרו ולא עשתה זאת, התנדבה לקיים בדיקה משלה בעניין).

כך או אחרת, חברי הכנסת הטריים מיהרו להניח על השולחן קרוב לאלף הצעות חוק שהם מבקשים לקדם, מהלך שיוכלו להתחיל בו – כנראה – רק אחרי יום העצמאות. חוקים רבים נוספים שנותרו מימי הכנסת הקודמת עומדים במקום.

חוק הריכוזיות, התיקון לחוק עידוד השקעות הון, הוקפא ערב הבחירות וממתין להמשך החקיקה. במשרד האוצר הביעו באחרונה חשש שאם החוק במתכונתו הנוכחית לא ישונה בתקופה הקרובה, אזי הכנסות המדינה משנת המס 2012 יפחתו במאות מיליוני שקלים עד למיליארד שקלים.

משרדי הממשלה

מאז חודש ינואר האחרון פועלים משרדי הממשלה ללא תקציב חדש ובלי יכולת לקדם רפורמות ארוכות טווח. בהיעדר תקציב, משתמש משרד האוצר בתקציב השנה שעברה כשלד ומעביר למשרדי הממשלה השונים 1/12 ממנו מדי חודש. התקציב החדש אמור להיות מצומק משמעותית בשל גל הקיצוצים, ומשרדי הממשלה השונים לא יכולים להיערך אליו. בשיחות המו"מ הקואליציוני התברר גם שהתקציב החדש רחוק מגיבוש: נציגי משרד האוצר בישרו למפלגות השונות כי הם עשויים לדרוש את דחיית ההצבעה על התקציב הדו-שנתי החדש ב-120 ימים, כלומר רק באמצע הקיץ, כדי לאפשר לשרים החדשים להיות שותפים לקיצוץ המשמעותי.

בנוסף על כך, משרדי הממשלה צפויים לעבור שינוי מבני מהותי: חלקם יפסיקו להתקיים ואחרים ישולבו בתוך משרדים קיימים. עובדי המשרדים השונים לא יודעים כיצד תיראה עבודתם בהמשך, מה יהיה תקציב פעילותם ומתי ייצא השינוי לדרך.

כך, לא ברור מה יעלה בגורל המשרד לעניינים אסטרטגיים והמשרד לענייני מודיעין. משרד החינוך עשוי לקלוט לתוכו את משרדי התרבות והמדע, ואילו משרד ההסברה והמשרד לשיפור השירות לאזרח צפויים להתפוגג לחלוטין.

בד”צ

גם בתי הדין הרבניים נפגעים כתוצאה מתקופת הבחירות: תוספת הדיינים לה מייחלים במערכת צפויה להידחות עד אפריל הקרוב, לכל המוקדם. בג”ץ הקפיא את המינויים בפברואר שעבר והודיע, ערב פיזור הכנסת, כי ישעה את החלטתו בעניין הרכב הוועדה למינוי דיינים, עד שהכנסת החדשה תמנה הרכב חדש לוועדה. זאת, בעוד שבמערכת בתי הדין הרבניים מתלוננים זה זמן רב על עומס ועל קושי לענות לפניות הציבור.

הרקע להקפאת המינויים היה עתירה לבג”ץ בעקבות עסקה פוליטית בלשכת עורכי הדין, שהביאה לכך שלא היה ייצוג לנשים בוועדה למינוי דיינים.

גיוס חרדים

מעצם אי-הקמתה של הממשלה החדשה מתעכב גם הטיפול בשירות החרדים בצה”ל. בצבא נערכים לקראת מחזור הגיוס הראשון של חרדים כבר בחודש מארס, אך מחזור הגיוס המשמעותי יותר יהיה בחודש אוגוסט. עד אז על צה”ל להכין את מסגרות הגיוס החדשות למשרתים חרדים. לפי התוכנית, מדובר בהקמה של עד ארבע יחידות חרדיות חדשות. על צה”ל להתכונן לגיוסם של החרדים מבחינה טכנית – התאמת בסיסים לשירות מופרד מנשים, הקמת מתקן הכשרות מיוחד והכשרת סגלי הדרכה גבריים. אך לפני שבצה”ל ישקיעו כסף רב בהקמת אותם מתקנים, הם ממתינים להקמת הממשלה בתקווה שזו תזרז את העברתו של חוק הגיוס החדש שיחליף את חוק טל.

חינוך

אם גדעון סער לא ימשיך להיות שר החינוך, הוא יותיר אחריו שורה של הבטחות שלא מומשו, לשמן הוקמו ועדות שונות שלא סיימו את עבודתן. בין היתר מונתה ועדה שבחנה את שינוי שיטת הבגרויות. זו היתה אמורה להגיש לפני מספר חודשים את מסקנותיה, אולם לא עשתה זאת. כך גם הוקמה ועדה שעניינה הסדרת תשלומי ההורים במערכת החינוך, רק חלק אחד מההסדרה החל – בחינוך הממלכתי-דתי. מנכ”לית משרד החינוך הצהירה כי הוקמה ועדה לבחינת העסקת “מורי הקבלן” במערכת החינוך, אך הוועדה מעולם לא פרסמה את מסקנותיה.

גם סוגיית הוזלת ספרי הלימוד שהובטח כי תטופל לא זכתה להבשיל לפי שעה. פיזור בתי הספר שמרבית תלמידיהם בני העדה האתיופית טרם הושלם, כך גם השלמת המחסור בכיתות לימוד במזרח ירושלים, שלא זכה לטיפול ממשי.

הממשלה הבאה ושר החינוך שלה יקבעו האם להמשיך לקדם את הזרמת הכספים לתכניות לאומיות ולאומניות שנויות במחלוקת, בראשן הרחבת הסיורים לחברון, תל שילה ועיר דוד, לימודי המורשת ופרויקטים הקושרים בין תלמידים לבין הצבא, דוגמת “דרך ערך”.

דיור ציבורי

הממשלה היוצאת דחתה בניגוד לחוק, ובטענה של “בחינה משפטית” את כניסתו לתוקף של חוק הדיור הציבורי. החוק אמור היה להיכנס לתוקף, לאחר כמעט עשרים שנה, בתחילת 2013. הוא אמור לאפשר לדיירי הדיור הציבורי לרכוש בהנחה משמעותית את הנכסים בהם הם מתגוררים ולצאת ממעגל הסיוע. הכספים ממכירת הנכסים אמורים להיות מופנים לבניית דיור ציבורי חדש. החוק מוקפא, והיעדר מדיניות חדשה בתחום הדיור גורמת לגידול ברשימות ההמתנה של זכאי הדיור הציבורי.

רשות ההגירה במשרד הפנים

שר הפנים, אלי ישי, קידם שורה של יוזמות שזכו לביקורת רבה; החקיקה של חלקן טרם הושלמה והממשלה הבאה תכריע אם ייבלמו או לא. בין החוקים הללו, האיסור על הוצאת כספים לחו”ל על ידי מהגרים אפריקנים, כבילה של עובדי סיעוד למעבר בין מעסיקים ולמיקום גאוגרפי, תזכיר חוק שקובע כי בתי המשפט לא ידונו בעתירות של מי שמבקשים מעמד כשהם שוהים כבר בישראל ועוד.

בריאות

במשרד הבריאות מעוכבת מאז ההכרזה על הבחירות הרפורמה בסיעוד, עליה הכריז סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. הרפורמה כוללת ייקור של מס הבריאות בשיעור של 0.5% לצורך הכללת תחום הסיעוד בסל הבריאות, באופן שיאפשר קבלת שירותי אשפוז סיעודי במימון המדינה ובהשתתפות עצמית נמוכה משמעותית מזו המשולמת כיום על ידי משפחות קשישים וחולים סיעודיים.

לכשתאושר, אמורה הרפורמה לייתר את פוליסות הביטוחים הסיעודיים של חברות ביטוח פרטיות והביטוחים המשלימים של קופות החולים, בהם מחזיקים כיום 70% מהישראלים.
גם הרפורמה בבריאות הנפש מוקפאת. רפורמה זו, שעיקרה העברת האחריות על שירותי בריאות הנפש מהמדינה לקופות החולים, אושרה בקבינט החברתי-כלכלי במאי 2012, ואמורה להיות מיושמת בהדרגה עד יולי 2015, אולם נכון להיום היא מוקפאת.

בעלי חיים

בארגונים הפועלים למען בעלי חיים מחכים בקוצר רוח להקמת הממשלה החדשה. בין השאר מקווים כי הממשלה תשלים את העברת סמכויות הפיקוח על חוק צער בעלי חיים ממשרד החקלאות למשרד להגנת הסביבה. ועדת השרים לחקיקה אישרה את העברת הסמכויות ביוני האחרון, אך הליכי החקיקה לא הושלמו והוקפאו. פעילים למען זכויות בעלי חיים טוענים זה זמן רב כי משרד החקלאות התרשל בתפקידו ולא קבע תקנות להגנה על רבים מבעלי החיים בישראל. זאת, לדבריהם, כיוון שמשרד החקלאות ייצג לא פעם את האינטרסים של החקלאים ולא את אלו של בעלי החיים.

תקנה אחת ששרת החקלאות, אורית נוקד, כבר חתמה עליה באוגוסט האחרון נועדה לצמצם את תופעת “כלבי הכבל”. התקנה אוסרת לקשור כלבים במשך יותר מתשע שעות ביממה. על מנת שהתקנה תיכנס לתוקף, על ועדת החינוך של הכנסת לאשר אותה, אך בשל הבחירות נתקע ההליך.

הליכי חקיקה נוספים בתחום בעלי החיים הוקפאו, ובהם איסור סחר בפרוות של חיות בר והסדרת תנאי הגידול של תרנגולות בתעשיית הביצים.

חלוקת ערכות מגן

נושא נוסף שמעוכב הוא המשך חלוקת ערכות המגן. לפי צפי פיקוד העורף, מלאי המסכות לאזרחים ייגמר במהלך השנה הנוכחית. עד כה צוידו 57% מהאוכלוסיה בערכות מגן – 4.7 מיליון איש בלבד. כדי להמשיך את החלוקה גם מעבר למלאי הנוכחי, נדרשת החלטת ממשלה בנוגע לתוכנית רב-שנתית לרכישת ערכות המגן.

כתבות מומלצות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?