מקימים ממשלה חדשה | עדכונים שוטפים |

פגישה לילית בין נתניהו, לפיד ובנט: "אין כוונה לייצר משבר"

בשלוש המפלגות מעריכים כי הפגישה תביא לפתרון המחלוקות בין הצדדים. בש"ס אישרו כי גורמים בלשכת רה"מ ניהלו עמם "גישושים" בימים האחרונים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

המשא ומתן הקואליציוני נכנס לישורת האחרונה. נציגי יש עתיד והליכוד-ביתנו נפגשו הלילה בירושלים כדי לדון בשורת נושאים שנויים במחלוקת, בניסיון לאפשר את הצגת הממשלה החדשה עד יום רביעי הקרוב. על הפרק: איוש תפקיד שר החינוך, מספר השרים וסגני השרים שימונו וחלוקת התיקים בין השותפות הקואליציוניות

00:25: הסתיימה הפגישה המשולשת בין נתניהו לפיד ובנט. צוותי המו"מ של המפלגות יושבים עתה יחדיו בניסיון להשלים את ניסוח ההבנות שהושגו. על פי ההערכות, הפגישה תימשך לאורך כל הלילה. לפיד ובנט נותרו בירושלים למקרה שהצוותים יזדקקו להם או יזמינו אותם להצטרף לדיונים.

גורמים ביש עתיד ובבית היהודי הגדירו את הפגישה עם נתניהו כ"פגישת דרבון טובה".

נתניהו ולפיד ביום השבעת הכנסת

23:25: כתבינו יהונתן ליס ויאיר אטינגר מדווחים כי בבית היהודי ובש"ס אישרו הלילה כי גורמים בלשכת ראש הממשלה ניהלו עמם ביומיים האחרונים "גישושים" כדי להכניס אותם לממשלה במקום את יש עתיד. היוזמה - שלא הבשילה - נועדה לייצר "תכנית מדף" במסגרתה תגובש חלופה נוספת לקואליציה המסתמנת. במקביל, המהלך נועד לשמש כאמצעי לחץ על יאיר לפיד לסגת בו מדרישותיו מרחיקות הלכת. לדברי הגורמים, יישומה של חלופה לקואליציית נתניהו- בנט- לפיד, איננה מעשית בשלב זה. בין הצדדים התקיימו מספר שיחות, אך המגעים לא הבשילו, ולא הועברו ניירות עמדה בניסיון להסדיר את המהלך.

גורמים פוליטיים העריכו כי נתניהו המשיך לשמור על ערוץ הידברות עם הסיעות החרדיות בניסיון להבקיע ולמצוא חלופה לממשלה נוחה יותר עבורו. "החיבור בין יש עתיד לבית היהודי מהווה איום על נתניהו. הוא מבין שיתקשה לקדם את סדר היום שלו כל זמן ששתי המפלגות משתפות ביניהן פעולה. בימים האחרונים הוא חיפש אפשרות לסנדל את לפיד, ובחן פעם נוספת אפשרות להקים קואליציה עם החרדים - גם כשכבר היה ברור לכל שהאופציה הזאת ירדה מהפרק", הסבירו הגורמים. "התכנית היתה להחתים את בנט על ההסכם הקואליציוני ואז להציב אותו בפני עובדה מוגמרת שלפיה החרדים הם השותפים הקואליציוניים ולא לפיד. החרדים, מנגד, נדרשו להסכים לאישורו של המתווה לשוויון בנטל שבו בנט תומך מתוך ידיעה שנתניהו יכול 'למסמס' אותו בהמשך בדיונים בוועדת החוץ והביטחון".

22:48: בליכוד, ביש עתיד ובבית היהודי, העריכו כי הפגישה הלילית עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תביא לפתרון המחלוקות בין המפלגות ותסלול את הדרך להסכם קואליציוני בשעות הקרובות. "כרגע לא נראה שאנחנו הולכים לקראת משבר", אמר גורם בליכוד המעורה במשא ומתן. לדבריו, "צוותי המשא ומתן עולים כולם ללשכת ראש הממשלה מתוך מטרה משותפת, והיא להביא את המשא ומתן בין הצדדים לכדי סיום". ביש עתיד טענו הלילה כי על אף המחלוקות, פניה של המפלגה לפתרון המשבר ולא ל"פיצוץ" המגעים. "אנחנו מניחים שאפשר יהיה לסגור את כל הנושאים בפגישה עם נתניהו. אין לנו כוונה לייצר משבר. הכל תלוי בהבנות שיושגו בפגישה", אמרו גורמים במפלגה.

22:23: בנוסף לביקורת הפנימית בליכוד על כך שראש הממשלה מתכוון להדיח את ריבלין מתפקיד יו"ר הכנסת, גם מחוץ למפלגה הביעו הערב התנגדות למהלך. ח"כ אחמד טיבי אמר כי "ההדחה של ריבלין היא פוליטיקה ישנה, בסגנון 'בית הקלפים', תקיעת סכין בגב". לדבריו, "זה המבחן של נציגי 'הפוליטיקה החדשה' - יש עתיד ואחרים, להתערב כדי שהיו"ר ריבלין שיש לי תהום מדינית ורעיונית אדירה אתו, בעל משנה אזרחית אמיצה – לא יודח בצורה הבוטה הזו".

20:34: במוקד העימות בין הצדדים לקראת הפגישה הלילית: המתווה לשוויון בנטל. גורמים המעורבים במשא ומתן טוענים כי אנשי יש עתיד חזרו בהם מהבנות שהושגו עוד אתמול בנושא ולכן לא ניתן היה לגבש נוסח מוסכם בין הצדדים. המתווה המסתמן מתבסס, אמנם, על הנוסחה שהציע לפיד, אך נערכו בו התאמנות שונות שלדברי גורמים בליכוד נועדו "לחבר את המתווה עם המציאות".

בעקבות חילוקי הדעות בנושא גיוס החרדים לצה"ל, נדחה העיסוק בחלוקת התיקים למפלגות השונות. הוויכוח בנושא נסוב סביב איוש תיק החינוך: בליכוד הבהירו שבכוונתם להחזיק את תיק החינוך בידיהם, ואילו ביש עתיד מעוניינים להפקיד אותו בידיו של מס' 2 ברשימה, שי פירון. בהיעדר הסכמות בנושא, מתקשים הצדדים לחלק את שאר התיקים בין המפלגות: אם סער ימשיך לכהן כשר חינוך, פירון יעבור לכהן כשר הרווחה. אם פירון ימונה לתפקיד שר החינוך, נתניהו יפעל כדי לחפש תפקיד אטרקטיבי לגדעון סער, דוגמת תיק הפנים, על חשבון דרישותיהן של השותפות הקואליציוניות.

בין המפלגות עדיין ניטש ויכוח בשאלה כמה שרים וכמה סגני שרים ימונו במסגרת הממשלה הנוכחית. נתניהו מבקש למנות 25 שרים, כולל אותו, ועוד שמונה סגני שרים. ביש עתיד מתנגדים למהלך אך עשויים לסגת בהם בעקבות הבטחתם של נתניהו ושר החוץ, אביגדור ליברמן, לקדם חוק שיחייב את הממשלה הבאה למנות 18 שרים וארבעה סגני שרים בלבד.

20:06: ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן את מנהיגי יש עתיד והבית היהודי, יאיר לפיד ונפתלי בנט, לפגישה לילית בלשכתו, בניסיון לחלץ את המשא ומתן התקוע. הפגישה בין השלושה נקבעה לשעה 22:00, לאחר שבמשך היממה האחרונה לא הושגה התקדמות בשלושת התחומים המרכזיים שעל סדר היום: מתווה השוויון בנטל, חלוקת התיקים וקווי היסוד של הממשלה החדשה. גורמים המעורים במשא ומתן אמרו מוקדם יותר הערב כי השיחות מתקדמות "בקצב איטי".

18:41 מנהיג ש"ס אריה דרעי מתח ביקורת חריפה על רה"מ בפייסבוק: "לראש הממשלה אני אומר, לא תוכל לרחוץ בנקיון כפיך, אמרת פעם בשעה גורלית לא פחות, שאתה בן של היסטוריון וככזה אתה רואה דברים אחרת, אין לי ספק שההיסטוריה תשפוט ובחומרה את מי שנתן ידו למצב הזה, נכון, תירוצים ישנם למכביר, אילצו אותך אמרת, אפילו טרחת לגנות, אבל אלו תירוצים שאינם שורדים את מבחנה המחמיר של ההיסטוריה".

"במבחן התוצאה, שני מיליון איש, כולם אזרחי ישראל השנייה, ישראל של השכבות החלשות, ישראל של אלה שלא מתחילים את החודש וגם של אלה שלא גומרים את החודש, כולם יוותרו ללא ייצוג בממשלה המתוכננת, כל אלה רואים איך אתה, ראש הממשלה שלהם, נותן ידך להחרמתם".

איך יחימוביץ' הפכה לתקווה האחרונה של ש"ס להיכנס לממשלה

18:11 יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, הציג שורה של דרישות שאותן ביקש לכלול במסגרת קווי היסוד של ממשלת נתניהו השלישית. לדבריו, הממשלה צפויה לקדם חוק שיחייב את הממשלה הבאה לכלול 18 שרים ו-4 סגני שרים בלבד, לאמץ את החוק הנורווגי המחייב שרים להתפטר מהכנסת ולפנות את מקומם לבאים ברשימת המפלגה וכן לאפשר לממשלה לתפקד גם בלי תקציב מדינה מאושר.

"אנחנו כישראל ביתנו נלחמנו על כמה וכמה פרמטרים שאני מקווה שיופיעו בקווי הייסוד", אמר ליברמן והוסיף, "קמה ממשלה שמשקפת נכון את רצון העם כפי שראינו בתוצאות הבחירות". ליברמן הוסיף כי "אין ספק שבשבוע הזה הכנסת תצביע על אישור לממשלה החדשה. אני מניח שלקראת יום שלישי כל הנושא הזה ייסגר. אולי עדיף לקחת עוד יום כדי לגבש את כל ההבנות מראש, לא למהר ולמנוע חיכוכים בעתיד. התהליך בלתי הפיך והוא בעיצומו. כמובן שברגע האחרון כל אחד מנסה לעשות מקצה שיפורים. אין ספק שהשבוע תקום הממשלה".

17:35 מחלוקת נוספת בין הליכוד לבין יש עתיד. בכירים בליכוד טענו שראש הממשלה מתכנן "לנפח" את מספר סגני השרים ובכך לפצות שורה של חברי כנסת ושרים שלא יזכו לכהן בממשלתו הבאה. לדברי בכיר ביש עתיד, "נתניהו רוצה שמונה סגני שרים, אם ייאלץ לצמצם את מספר השרים סביב שולחן הממשלה ל-25". ואולם לדבריו, "נושא מספר סגני השרים עדיין לא הוכרע, מוקדם להתייחס לשאלה הזאת". ניפוח מספר סגני השרים מעורר ביקורת נוקבת בקרב חברים ביש עתיד. גורמים במפלגה הבהירו שבכוונתם להתנגד נחרצות לניסיונות הליכוד להמיר את מספר השרים הגבוה, במספר גדול של סגני שרים.

כך או אחרת, תביעתו של יאיר לפיד להקים ממשלה בת 18 שרים בלבד, כבר התפוגגה. נכון להיום, ממשלת נתניהו השלישית תהיה קטנה בארבעה שרים בלבד מממשלת נתניהו הנוכחית. לדברי בכיר בליכוד: "הממשלה החדשה תמנה 25 שרים, כולל אביגדור ליברמן, שיימונה לתפקיד לאחר שיסתיים משפטו. במקביל, אנחנו מתכוונים להעביר חוק בכנסת שיחייב את הממשלה הבאה שתקום לצמצם את מספר השרים שיכהנו בה באופן משמעותי כך שתמנה 18 שרים בלבד, בדיוק כמו דרישתו של לפיד".

הגדלת מספר סגני השרים תסייע לנתניהו להתמודד עם כאב ראש לא קטן: לפחות שלושה מבין שרי ממשלתו הנוכחית עלולים למצוא עצמם מחוץ לממשלה הבאה ובמקביל חברי כנסת מכהנים ובהם זאב אלקין, דני דנון, ציפי חוטובלי ויריב לוין רואים עצמם מועמדים ראויים למשרת שר.

17:27 יו"ר קדימה, שאול מופז, עדיין לא יודע איזה תפקיד ימלא בממשלה הבאה. מופז, שעמד בראש הסיעה הגדולה ביותר בכנסת הקודמת, ומוביל כיום את הסיעה הקטנה בפרלמנט, לא מנהל משא ומתן ישיר מול הליכוד-ביתנו. במקום זאת, יש עתיד מנהלת את המשא ומתן עבורו.

14:45 חוטובלי, שנבחרה בראש רשימת הנשים בפריימריז, מתחה ביקורת על כוונתו של ראש הממשלה למנות את לימור לבנת לשרה בכירה בממשלתו. ״לימור לבנת הגיעה לתחתית הרשימה״, אמרה חוטובלי בראיון לרדיו גלי ישראל והוסיפה, ״לא מדובר במצב שמאה קולות מפרידים ביני לבין לימור לבנת, אלפי קולות מפרידים בינינו... לדעתי זאת טעות. זאת שגיאה לדבוק בפוליטיקה הישנה של מחזור כל רשימת השרים".

12:05 גורמים בליכוד הצהירו כי נתניהו צפוי להיתקל באופוזיציה פנימית חריפה בגלל היעדר תפקידיםם. לדבריהם, צפויה "אינתיפאדה" של ממש, נוכח מה שהם מגדירים, “הכישלון של נתניהו בחלוקת התפקידים" לחברי הליכוד ולמפלגות השותפות בקואליציה.

כתבות מומלצות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?