ההסכם הקואליציוני: אחוז החסימה יעלה ל-4%

המפלגות המשתתפות במשא ומתן הסכימו כולן על הסעיף. במקביל, נמשכים מאבקי הליכוד, יש עתיד והבית היהודי - שדורשת עתה את ועדת הכספים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

המפלגות המנהלות את המשא ומתן הקואליציוני הסכימו להעלות את אחוז החסימה לארבעה אחוזים. הסעיף החדש צפוי לסכן את המפלגות הקטנות, בהן המפלגות הערביות, וחבר הכנסת אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר בתגובה "אינני מבין מה עומד מאחורי ההצעה הזאת, שמכוונת נגד המפלגות הערביות בעיקר. למרות שאנחנו תומכים ברשימה ערבית מאוחדת, אין לכפות העלאת אחוז החסימה על המפלגות הקטנות".

גם מרצ הודיעה על התנגדותה לשינוי, ויו"ר המפלגה, זהבה גלאון, אמרה כי "'הפוליטיקה החדשה" היא ביטוי של עריצות הרוב הישנה, שמנסה למנוע ממיעוטים את הסיכוי לגדול ולהפוך לרוב".

לצד הסכמה זו בין השותפות למשא ומתן, נמשכים ביתר שאת הוויכוחים סביב המחלוקות בין הליכוד-ביתנו, יש עתיד והבית היהודי. כך למשל, הודיעו במפלגתו של נפתלי בנט כי הם דורשים לקבל לידיהם את ראשות ועדת הכספים היוקרתית, כפיצוי על צמצום מספר השרים של המפלגה בממשלה. זאת, למרות שראשות הוועדה היא אחת מדרישות היסוד של בת בריתה, יש עתיד. בבית היהודי החליטו לדרוש את הוועדה בעקבות ההחלטה לתת את תיק האוצר ללפיד ולא לבנט.

בנימין נתניהו ונפתלי בנטצילום: גיל אליהו , תומר אפלבאום

גורמים בבית היהודי מסרו כי ״כדי לעמוד בהבטחתנו לרפורמות כלכליות ולפרוק הריכוזיות אנחנו חייבים את היכולת לפרק חסמים בדרך והוועדה היא הכלי לכך״. במקביל הוזכר גם שמה של פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו כמועמדת אפשרית לתפקיד.

המשא ומתן הקואליציוני התחדש היום בצהריים בתל אביב, ולקראת המפגש, החריפו הליכוד ויש עתיד את הטונים במסגרת המאבק על תיק החינוך. "הליכוד מנהל קמפיין על ראשו של שי פירון. נעמוד על הרגליים האחוריות ונתעקש על התיק. אם יהיה צורך, נלך לבחירות", אמר בכיר ביש עתיד. גם בליכוד הבהירו שלא ייסוגו מדרישתם להחזיק בתיק.

גורמים בצוות המשא ומתן אמרו ל"הארץ" כי נשקלת אפשרות להציע רוטציה על התיק בניסיון לפתור את המחלוקת שבין יש עתיד לליכוד, כך ששי פירון וגדעון סער יחלקו ביניהם את הכהונה כשר חינוך בקדנציה הקרובה. ואולם, לדברי הגורמים, "ספק אם ההצעה תתקבל. שתי המפלגות דורשות למלא את התפקיד בחלקה הראשון של הקדנציה. כלומר, לאייש את משרת שר החינוך מיד עם כינונה של הממשלה".

המקורות בצוות המשא ומתן טענו כי בניגוד לאיומי המפלגות, "יש סיכוי גדול שאחת המפלגות תוותר בסופו של דבר על התיק. לא נגיע לבחירות בגלל המחלוקת". ספק אם האיומים שהשמיעה המפלגה רציניים. גם ביש עתיד העריכו בכירים כי ניתן למצוא פתרון למשבר שיהיה מקובל על כל הצדדים, מבלי ללכת לבחירות.

נתניהו ולפיד השבוע בכנסת

אחד מחברי הכנסת של הליכוד אמר הבוקר כי "ההתעקשות של נתניהו על תיק החינוך לסער היא גם צעד טקטי מבחינתו. תיק החינוך מעולם לא נחשב לתיק בכיר. רק המשא ומתן הנוכחי הפך אותו פתאום לאירוע משמעותי. לנתניהו אין עניין לשדרג את סער ולהפוך אותו לשר דומיננטי מדי לקראת קרבות הירושה על ראשות הליכוד. תיק החינוך הוא תיק מושלם מכל הבחינות. סער לא יתלונן ש'שנמכו' אותו, ומצד שני לא יוכל להשתולל יותר מדי עם התפקיד".

ביש עתיד זועמים על סדרת הודעות תמיכה פומביות של ארגוני המורים ושל חברי כנסת שקראו להשאיר את סער בתפקידו. במפלגה העריכו כי גם הפרסום הבוקר, החושף חוות דעת הלכתית שנויה במחלוקת של פירון מ-2002, נעשה במסגרת מהלך בצמרת הליכוד לסיכול מינויו לתיק החינוך. על פי הפרסום בגל"צ הבוקר, פירון פרסם בפורום האינטרנטי הדתי "כיפה" תשובה לשאלה שהתייחסה לעיר חיפה. בתשובתו כתב כי "אין למכור את הבית לערבי, ובעיקר כשיש בכך איסור של 'לא תחונם', ולמכור לערבים בית בעיקר לאור המאבק המתנהל בימים אלה הוא ממש בחזקת איסור".

פירון עצמו אישר שכתב את הדברים בהיותו ראש ישיבה צעיר, אלא שלדבריו, מאז חלה תמורה של ממש בדיעותיו. בשנה החולפת הוא ניהל מאבק פומבי נוקב נגד הרב שמואל אליהו, רבה של צפת, באותו נושא בדיוק, והפעם מצידו השני של המתרס: פירון מתח ביקורת תקיפה על הרב בעקבות ראיונות ופסק הלכה שפרסם נגד מכירה או השכרה של בתים בעירו לערבים.

בדף הפייסבוק שלו כתב בתגובה לפרסומים: "חיפוש קטנטן היה מעלה את עמדותי בסוגיה. לפני כשלוש שנים יצאתי נגד רבנים שפסקו כך, מאמץ קטן היה מגלה תמונת אמת. אבל למה זה חשוב כשמנהלים מאבק כל כוח ושררה?". עוד הוסיף פירון: "זה ניסיון לא ראוי .. ומראה עד כמה צריך לשפר את החיים הציבוריים... פונים אלי יועצים ל'חפש' התבטאויות אצל אחרים, והם לא יודעים שביום שאעשה את זה לא אוכל להסתכל על עצמי בראי, לא אוכל לחנך את תלמידי, לא אוכל להביט בעיניים של ילדי".

פירון הסתובב אתמול בכנסת כעוס ומאוכזב, בעקבות "השיח הכוחני" שמנהל הליכוד נגד מינויו לתפקיד שר החינוך. הוא התעקש שלא להתראיין בנושא לכלי התקשורת כדי שלא לשתף פעולה עם ה"קמפיין" נגדו. ח"כים שניגשו לשוחח איתו שמעו ממנו שהמאבק על תיק החינוך הפך, מבחינתו, ל"מאבק חינוכי עקרוני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ