בתום משא ומתן מפרך, נתניהו הודיע לנשיא על הקמת הממשלה ה-33

בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לבית היהודי הוכנס סעיף המחייב קידום חוק למשאל עם במקרה של נסיגה מהשטחים. רה"מ: נפעל לשיפור הביטחון ואיכות החיים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע הערב (שבת) לנשיא המדינה שמעון פרס כי עלה בידו לכונן ממשלה. ביום שישי חתמו ראשי יש עתיד והבית היהודי על ההסכמים הקואליציוניים ובכך הביאו לסיומו את המשא ומתן המפרך שניהלו מול הליכוד ביתנו בשבועות האחרונים. הממשלה ה-33 צפויה להישבע אמונים בכנסת ביום שני. "נעבוד יחד בממשלה החדשה בשיתוף פעולה למען כלל אזרחי ישראל. נפעל לחיזוק ביטחונה של מדינת ישראל ולשיפור איכות החיים של אזרחי ישראל", בירך הערב נתניהו על ההסכמים שהושגו.

מנהיג יש עתיד, יאיר לפיד, הספיק לקיים ביום שישי פגישת חפיפה ראשונה עם שר האוצר היוצא, יובל שטייניץ. בעמוד הפייסבוק שלו הגיב לפיד לביקורת על מינויו לתפקיד שר האוצר: "ידעתי מראש מה הסיכונים הכרוכים בעניין. אני מכיר את התיזה לפיה נתניהו הציע לי את המשרד כדי שאכשל. אפילו מי שלא מאמין לנתניהו צריך לדעת שאם שר האוצר נכשל, הוא לוקח את ראש הממשלה איתו". לפיד הוסיף כי בכוונתו לנהל "מלחמה יומיומית כדי להגן על מעמד הביניים הישראלי שסובל מהזנחה של שני עשורים". יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, אמר ביום שישי כי "בעזרת ה', חתמנו. ממשלת ישראל ה-33 יוצאת לדרך. אני מאחל לראש הממשלה נתניהו, ולכולנו, שרי הממשלה, שנזכור שאנו שליחי ציבור, מחויבים לכל עם ישראל ולכל אזרחי מדינת ישראל".

החתימה על ההסכמים הקואליציוניים התאפשרה לאחר שאנשי הבית היהודי ויש עתיד התרצו בתום "משברון" נוסף, לאחר שהתברר כי ראש הממשלה לא מתכוון למנות את בנט ולפיד לסגניו. בהסדר הפשרה נקבע כי השניים יזכו למינוי זה, או למינוי כמשנים לראש הממשלה, במידה שנתניהו יחליט לעשות שימוש בתארים אלה לגבי כל שותף אחד בממשלתו.

ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו עם שתי המפלגות כמעט שלא מתייחסים לסוגיית המשא ומתן המדיני. כדי להתמודד עם המנדט הנרחב שנתניהו העניק לשרת המשפטים המיועדת, ציפי לבני, בניהול המשא ומתן, הוחלט על הקמת קבינט מיוחד, בו יהיו שותפים ראשי כל הסיעות, אשר ילווה מקרוב את התהליך המדיני. בנוסף, הבית היהודי הכניס בהסכם סעיף המאלץ את הממשלה לקדם בתוך 90 יום חוק המחייב עריכת משאל עם על כל הסכם שיש בו נסיגה משטחים.

פרס מבשר לנתניהו על הרכבת הממשלהצילום: קובי גדעון/לע"מ

לחצו לצפייה בהסכמים הקואליציונים:

הליכוד-ישראל ביתנו עם הבית היהודי

הליכוד-ישראל ביתנו עם יש עתיד

קווי היסוד של מדיניות הממשלה

הליכוד-ישראל ביתנו עם התנועה

על פי ההסכם, יש עתיד תקבל חמישה תפקידי שר (אוצר, חינוך, רווחה, בריאות, מדע וטכנולוגיה) ותפקיד סגן שר הרווחה. יש עתיד תעמוד בראש שלוש ועדות: עליה וקליטה, קידום מעמד האישה והוועדה לפניות הציבור. בבית היהודי יקבלו שלושה תפקידי שרים: שר הכלכלה והמסחר (שישמש גם כשר לשירותי דת ולענייני ירושלים והתפוצות), שר הבינוי והשיכון והשר לאזרחים ותיקים. בנוסף, תאייש המפלגה את תפקידי סגן השר לשירותי דת וסגן שר החינוך ותעמוד בראש ועדת הכספים.

ישראל ביתנו נחשבת ל"מנצחת הגדולה" במשא ומתן, לאחר שעבור 11 חברי הכנסת שלה היא הצליחה לחלץ לפחות תשעה תפקידים מרכזיים: חמישה תיקים יינתנו למפלגה סביב שולחן הממשלה - לליברמן עצמו ניתנו תיק החוץ (במשמורת בידיו של נתניהו) וראשות ועדת החוץ והביטחון היוקרתית. בנוסף, קיבלה המפלגה את תיק החקלאות, המיועד כנראה ליאיר שמיר, את תיק ביטחון הפנים שיישאר בידיו של השר יצחק אהרונוביץ', ואת תיק התיירות שעשוי לעבור לשר עוזי לנדאו. בנוסף, סופה לנדבר תמונה לשרה לקליטת עליה. ישראל ביתנו תקבל גם את תפקיד הסגנות במשרד הביטחון או הפנים וחברי כנסת מטעמה יעמדו בראשות שתי ועדות.

חוק השוויון בנטל, שנוסחו המוסכם צורף להסכמים, יוגש בתוך 45 יום מהקמת הממשלה. הצעת החוק תעבור במליאת הממשלה לפני הגשת תקציב 2013 לכנסת. להשלמה מהירה של הליכי החקיקה תוקם בכנסת ועדה מיוחדת, או ועדת משנה של ועדת חוץ וביטחון, אשר בראשה יעמוד נציג יש עתיד.

שר החינוך המיועד, שי פירון, יגבש תוך שישה חודשים מיום כינון הממשלה תוכנית לימודי יסוד במערכת החינוך (לימודי ליב"ה) המחייבת את כלל ילדי ישראל. התוכנית תופעל שנתיים מיום אישורה. בנוסף, יבוטל הקריטריון המאפשר תמיכה במוסדות תורניים עבור לימודיו של תלמיד שאינו בעל אזרחות ישראלית, או שאינו תושב קבע בישראל.

לבית היהודי יש מנדט נרחב לחולל שינוי מהותי במערך שירותי הדת במדינת ישראל. על פי ההסכם הקואליציוני, למשרד לשירותי דת יעברו בתוך 30 ימים מיום כינון הממשלה הרבנות הראשית כיחידת סמך, ניהול המקומות הקדושים (ממשרד התיירות) ומערך הגיור. המשרד לשירותי הדת יהיה המשרד הממונה על השמיטה ויוענקו לו כלל הסמכויות הנגזרות מכך והתקציבים הנצרכים, וזאת מבלי לפגוע בסמכויות משרד החקלאות בנושא.

נציגי הקואליציה בגוף הבוחר של הרבנות הראשית יתואמו עם סיעת הבית היהודי. הממשלה תשלים את הליך החקיקה על מנת שכהונת הרבנים הראשיים הנוכחיים תוארך עד לבחירת רבנים ראשיים, ובלבד שכהונה זמנית זו לא תוארך מעבר לארבעה חודשים. כמו כן, יושלם הליך החקיקה המאפשר לרב ראשי מכהן להתמודד לבחירת הרב הראשי הבא. בנט יקבל אחריות על מנהלת השירות האזרחי ועל מנהלת תנופה. בנוסף, הוא יכהן כיו"ר ועדת המשנה של הקבינט הכלכלי חברתי לענייני יוקר המחיה, הריכוזיות במשק ועידוד התחרותיות במשק. וכן כחבר ועדת שרים לענייני הפרטה וכמ"מ יו"ר הוועדה.

בתחום הדיור, נתניהו קיבל את דרישותיהן של שתי שותפותיו הקואליציוניות: הממשלה תפעל למימוש תוכנית הדיור הלאומי. יוקם קבינט דיור שבראשו יעמוד יאיר לפיד ויכלול את שר המשפטים, שר הבינוי והשיכון, השר להגנת הסביבה, שר הפנים, שר החקלאות, שר האנרגיה והמים ושר התחבורה. תוך 30 ימים מיום כינונה של הממשלה יתקן שר השיכון את הקריטריונים לתנאי הזכאות לדיור בבעלות במתכונת ״מחיר למשתכן״, של משרד השיכון, כך שמיצוי כושר ההשתכרות יהווה אחד הקריטריונים לזכאות.

הממשלה תביא לאישור הכנסת כבר במושבה הראשון את שינוי שיטת הממשל שתחול החל מהכנסת ה-20 ואילך בו יתמכו כל מרכיבי הקואליציה. על פי התוכנית, מספר חברי הממשלה הבאה לא יעלה על 18, בנוסף לראש הממשלה. על פי ההצעה, מספר סגני השרים לא יעלה על ארבעה ולא יהיו שרים ללא תיק. הבעת אי אמון בממשלה תיעשה בהחלטה של הכנסת ברוב של 65 מחבריה להביע אמון בממשלה חדשה. אחוז החסימה יועלה ל-4%.

בעקבות פיצול קדימה בקדנציה הקודמת, וכדי להקטין את המוטיבציה מפני פילוגים נוספים, חברי סיעה שהתפצלו לא יהיו זכאים לכספי המימון זאת למעט רשימת מועמדים המורכבת ממספר מפלגות אשר הגישו הסכם והודעה בהתאם לחוק הכנסת. בנוסף, הכנסת החדשה תתקשה לקדם חוקים ללא הסכמה מפורשת של הקואליציה, משום שתידרש הסכמה של 61 חברי כנסת לאישור חוק שעלותו התקציבית היא מעל ל - 50 מיליון שקל.

בנוסף, בהסכמים הקואליציוניים הוכנס הסעיף "האנטי חרדי”: צירוף של מפלגות נוספות לקואליציה יעשה אך ורק בהסכמה מפורשת ובכתב של ארבע המפלגות המרכיבות את הקואליציה: הליכוד-ביתנו, יש עתיד, הבית היהודי והתנועה. כמו כן סוכם כי עם הגשת התקציב, יגבש שר האוצר תוכנית לשילוב הדרגתי של קריטריון "מיצוי כושר השתכרות" לכל הטבה, הנחה או פטור המעניקים משרדי ממשלה.

נתניהו לא ידיח שרים מהליכוד

ראש הממשלה נתניהו עדיין לא השלים את איוש כל התיקים מטעם מפלגתו בממשלה החדשה. מחר הוא צפוי לבשר לשרים על עתידם סביב שולחן הממשלה. נתניהו החליט שלא לחולל שינוי בזהות השרים המכהנים ולא "להדיח" שר של הליכוד מן הממשלה. כך, מהתייעצויות שקיים עם בכירים במפלגה, מסתמנת חלוקת התיקים הבאה, שעוד עשויה להשתנות מעט ביממה הקרובה:

השר משה (בוגי) יעלון ימונה לשר הביטחון; השר גדעון סער ימונה לשר הפנים; השר גלעד ארדן יקבל את תיקי התקשורת והגנת העורף; השר יובל שטייניץ ימונה לשר האנרגיה והמים; השר ישראל כץ יוסיף לכהן כשר התחבורה; השרה לימור לבנת תשמש כשרת התרבות והספורט; לשר סילבן שלום יוצע תיק הנגב והגליל, אותו הוא ממלא כיום, לצד התיק לאיומים אסטרטגיים. ואולם בכירים במפלגה אמרו כי שלום מתנגד לחלוקת התיקים והוא רואה עצמו מתמודד על אחד מהתפקידים הבכירים יותר שניתנו לליכוד. אם יצליח לשדרג את מעמדו, הדבר יוביל לשינוי חלוקת השרים בממשלה.

בגזרת סגני השרים, ח"כ זאב אלקין צפוי להתמנות לסגן שר החוץ ולשמש כשר חוץ בפועל כל עוד משפטו של אביגדור ליברמן מוסיף להתנהל. ח"כ צחי הנגבי מועמד לתפקיד סגן שר הביטחון, אלא אם התיק ילך לידיה של ישראל-ביתנו. ח"כ אופיר אקוניס מועמד לשמש כסגן שר במשרד ראש הממשלה, ככל הנראה לענייני רשות השידור או בתפקיד המקשר בין הממשלה לכנסת. ח"כ דני דנון עשוי לכהן כסגן שר במשרד ההסברה, אלא אם יסרב לתפקיד (כפי שהצהיר לאחרונה), ואז יוצע התפקיד לח"כ ציפי חוטובלי. ח"כ פאינה קירשנבאום, שלא זכתה לתפקיד שרה בממשלה, תוכל להתמנות לסגנית שר הפנים או לסגנית שר הביטחון לענייני התיישבות, בהנחה שהתפקיד לא יהיה בידי הליכוד.

ח"כ יריב לוין הוא המועמד המוביל כרגע לתפקיד יו"ר הקואליציה. ח"כ דוד רותם, המשמש כיו"ר ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת, צפוי להמשיך לכהן כראש הוועדה. ח"כ חיים כץ מהליכוד צפוי להוסיף ולעמוד בראש ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. עדיין לא ברור מי מבין חברי הליכוד יאיישו שתי ועדות נוספות - ועדת הפנים וועדת הכנסת - שניתנה להם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ