הפרשנים הפוליטיים הכתירו כמעט פה-אחד את יאיר לפיד כמנצח הגדול של הבחירות לכנסת ה-19. עיון בהסכמים הקואליציוניים שפורסמו היום (ראשון), מלמדים עד כמה גדול ניצחונו של נפתלי בנט, שותפו של לפיד לברית. ההסכם עליו חתמו נציגי הבית היהודי והליכוד-ביתנו כולל בתוכו רשימת הישגים כלכליים אדירה של הציונות הדתית.

אמנם יש לקחת הסכמים קואליציוניים בערבון מוגבל, כפי שניתן לראות ברשימת ההבטחות הלא ממומשות מההסכם עליו חתם הליכוד עם ישראל ביתנו ב-2009. אך אם מפלגתו של בנט תצליח לממש רק כמחצית מההבטחות, יהיה זה הישג אדיר עבורו ועבור מפלגתו.

כך למשל, סעיף 16 להסכם הקואליציוני בין הליכוד-ביתנו לבית היהודי קובע כי "תוקם מנהלת לזהות יהודית במשרד לשירותי דת שתתמוך בפעילויות שונות העוסקות בתחום זה". בשלב זה עוד לא ברור מהי "זהות יהודית" ואילו פעילויות כלולות בסעיף זה.

גם לח"כ אלי בן דהן, המיועד לשמש סגן שר הדתות במעמד שר, אין תשובות ברורות למה הכוונה. האם מדובר בגוף בדמותו של מדור עתי"ד (ערכים ותודעה יהודית) השנוי במחלוקת שהוקם ברבנות הראשית לצה"ל שבשנים האחרונות מנסה להעביר לחיילי צה"ל יהדות וציונות? בבית היהודי פשוט לא ידעו אתמול את התשובה, אבל סביר להניח כי המנהלת תתקצב את כל גופי הפצת התורה של הציונות הדתית שקמו בשנים האחרונות.

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט צילום: ניר קידר

גופים אלה הם בין היתר הגרעינים התורניים שנהנו בשנים האחרונות מכספים רבים שהשיג ח"כ אורי אריאל. הגרעינים הם קבוצות של צעירי הציונות הדתית הבאים לחזק את הערים החילוניות בישראל. כעת נקבע בהסכם, כי האחריות והתקציב לסיוע לגרעינים תרוכז במשרד אחד, שייקבע בתוך 90 יום.

אלמנט אחר הוא מוסדות החינוך הדתיים. בשני העשורים האחרונים, הוקמו מוסדות חינוך פרטיים רבים בציונות הדתית, בעיקר בגילי התיכון. המוסדות הללו מכונים ישיבה תיכונית לבנים ואולפנה לבנות. מוסדות אלו גובים מההורים כעשרת אלפים שקל בשנה לכל תלמיד, שנועדו לממן לימודים עד השעה שבע בערב, כיתות קטנות וכיוצא בזה (24.8 תלמידים בממוצע בכיתה לעומת 29 בחינוך הרגיל). בשנתיים האחרונות, החלו ההורים להתמרמר על גובה התשלומים. כעת נקבע בהסכם הקואליציוני, כי חלק מהתשלום יגיע מקופת המדינה. במלים אחרות, חלק מהחינוך הפרטי ימומן על ידי הממשלה, לציונות הדתית בלבד.

לחצו לצפייה בהסכמים הקואליציונים:

הליכוד-ישראל ביתנו עם הבית היהודי

הליכוד-ישראל ביתנו עם יש עתיד

קווי היסוד של מדיניות הממשלה

הליכוד-ישראל ביתנו עם התנועה

סעיפים 54-52 להסכם קובעים כי "יישמר מעמדם הכלכלי של מוסדות הציונות הדתית ויתוקנו תקנות ונהלים לצורך הסדרת התשלומים. הממשלה תפעל לשינוי מנגנון התקצוב של החינוך הממלכתי-דתי באופן שיאפשר חלוקה הוגנת יותר של התקציב בין קבוצות האוכלוסייה השונות המתוקצבות מסעיף זה". עד ליישום השינוי, כך מובטח, תוקם קרן מלגות יעודית. כלומר, תלמיד שרוצה חינוך פרטי-דתי, יקבל מלגה.

בנט ולפיד קיבלו בהסכם הבטחה חסרת תקדים מבחינת סמכויותיו של ראש הממשלה. אחת הסמכויות שיש לראש הממשלה על פי חוק יסוד הממשלה היא היכולת לפטר שר לפי החלטתו בלבד. אך על פי ההסכם, הפיטורים יהיו לאחר התייעצות עם יו"ר הבית היהודי או יש עתיד. עוד הובטח כי אם ראשי המפלגות יבקשו, נתניהו יפטר את אחד משריהם.

גם יש עתיד השיגו בהסכם הישגים לא מבוטלים. אחד מהם הוא ביטול המימון לתלמידי ישיבות שאינם תושבי ישראל. עד עתה המדינה מימנה אותם בשיעור של שני שלישים מתלמיד ישראלי. ישיבת מיר, שם לומדים רובם, מקבלת מהמדינה כ-43 מיליוני שקלים לשנה. כעת ההטבה תבוטל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ