נתניהו פתח את קמפיין הליכוד ותקף את הרצוג ולבני: "רק רוצים לסגת ולוותר, זו דרכו של השמאל"

"הם לא יעמדו בלחצים בינלאומיים אפילו רגע אחד", אמר ראש הממשלה, שמבטיח כי בממשלתו הבאה יקדם חוק שמבטיח שראש המפלגה הגדולה ירכיב את הממשלה, כפי שפורסם ב"הארץ" במאי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח הערב (שני) את קמפיין הבחירות של הליכוד ואמר כי בכוונתו לשוב ולקדם את החוק לשינוי שיטת הממשל, שימנע הדחה של ראש ממשלה מכהן. הוא צפוי להתנות חבירה לממשלתו בכך ששותפיו הפוטנציאליים יתמכו בקידום החוק שיבטיח שהממשלה והעומד בראשה ימשלו באופן יציב במשך ארבע שנים וכמעט שלא יהיה אפשר להפיל אותם באמצע הקדנציה. מקורות בסביבת נתניהו אמרו שהחוק יוצג בתוך מאה ימים מיום כינון הממשלה החדשה בראשותו. על רצונו של נתניהו לקדם את חוק "המפלגה הגדולה" שבמסגרתו תשונה שיטת הממשל, פורסם לראשונה ב"הארץ" במאי בשנה שעברה.

בחירות 2015: כל הסקרים, הכתבות והפרשנויות

"הפוליטיקה הישראלית מתפוררת. אנחנו מתפרקים למפלגות קטנות ובינוניות כשאף אחת מהן לא יכולה באמת למשול ולנהל אתה מדינה", אמר נתניהו, "אם לא יהיה שינוי זה יקרה שוב עוד שנתיים. החזון שלי הוא לתקן את הכשל הזה באופן יסודי ל-40 השנים הבאות. אנחנו הולכים על מהלך דרמטי שישנה את פני המדינה. נחוקק חוק שישנה את שיטת הממשל בישראל. בבחירות לאחר מכן, לא הקרובות, ראש המפלגה הגדולה הוא זה שאוטומטית ירכיב את הממשלה. הממשלה תכהן במשך קדנציה מלאה בת ארבע שנים. אפשר יהיה להפיל אותה רק במקרי קיצון ברוב גדול של חברי כנסת. זה העיקרון הבסיסי, שתי מפלגות גדולות: הליכוד או העבודה, והציבור יבחר מי מהן תוביל את המדינה".

נתניהו וחברי הליכוד באירוע פתיחת הקמפיין, הערבצילום: דודו בכר

בנאום מלא בוז ולעג להרצוג וללבני אמר נתניהו "אני רק מבקש לשאול אתכם: הם אלה שישמרו על ביטחונם של אזרחי ישראל? הם יעמדו מול חמאס?", שאל, "מול חיזבאללה, מול איראן? הם לא יעמדו בלחצים בינלאומיים אפילו רגע אחד. אני אגיד לכם גם למה: לא רק כי הם חלשים, גם משום שהם רוצים להיכנע. הלא הם רק רוצים לסגת ולוותר. זוהי דרכו של השמאל זה 20 שנה. בהתלהבות אין קץ הם האמינו שההתנתקות מעזה תביא שלום. איך אמר אז בוז'י? 'גורם פלסטיני יציב יקח את השטח כשהוא יפונה'. אתם יודעים מי זה בסוף היה הגורם הפלסטיני היציב שלקח את השטח? חמאס. אותו חמאס שירה עלינו אלפי רקטות".

עוד הוסיף נתניהו כי "חיזבאללה וחמאס עוד רלוונטיים. כן, יש לנו מזרח תיכון חדש, אבל זה מזרח תיכון חדאעש. אנשי השמאל אינם מבינים שגם אם ניסוג עד הסנטימטר האחרון יש פה גורמים שרוצים להשמיד אותנו. הרצון הזה, ששולל את זכות קיומנו, זהו שורש הסכסוך".

לדברי ראש הממשלה, "השמאל מנותק מהמציאות ואנחנו מחוברים למציאות. במציאות של המזרח התיכון כפי שהוא באמת, לא כפי שהוא במחוזות הדמיון של השמאל, הקנאות האיסלאמית שוטפת כל פינה. כל שטח שנפנה נתפס על ידי ארגוני הטרור בתמיכת איראן והופך לשטח של התקפה כלפי ישראל. לא רק אנחנו מבינים זאת ולא רק אנחנו מודאגים מזה באזור".

פעילי ליכוד באירוע פתיחת הקמפיין, הערבצילום: דודו בכר

הצגת רשימת הליכוד לבחירות נערכה על רקע סערת ספירת קולות הפריימריז שנמשכה גם היום. חבר ועדת הבחירות של הליכוד, מיכאל פואה, שיגר היום מכתב נוקב לחברי הוועדה לאור התקלות בספירת הקולות במפלגה. פואה, המקורב לח"כ משה פייגלין, מאשים במכתב כי נתניהו, הורה להוציא את משקיפי הוועדה מן הקלפיות בכל רחבי הארץ בליל הבחירות ובכך מנע פיקוח על תוצאות ההצבעה.

פואה ציין במכתבו שאף שכל מצביע התבקש לסמן 11 מועמדים ברשימותיו, התוצאות הסופיות ב-98 קלפיות לא מתחלקות ב-11. "גם אם נניח שמדובר בטעות של קול אחד, אלו 98 קולות שיכולים להכריע בין מועמדים שונים על מקום ברשימה", כתב. בנוסף, פואה מצביע על פער של למעלה מ-2,800 מצביעים, בין מספר המצביעים המדווח לבין התוצאות הסופיות.

הבוקר איתרה סגנית השר ציפי חוטובלי קלפי שלטענתה לא הוזנה למחשבי המפלגה בפריימריז. בדיקה שערכה חוטובלי העלתה כי תוצאותיה יחוללו מהפך ויציבו אותה במקום ה-20, הנחשב למקום הריאלי האחרון במפלגה, במקומו של אבי דיכטר. חוטובלי, שנבחרה למקום ה-26, צפויה לפנות לוועדת הבחירות של המפלגה בבקשה לשקלל את תוצאות הקלפי בספירה הסופית. בליכוד דחו את הטענות ואמרו כי ספרו את הקלפי, ווידאו כבר אתמול שנתוני הספירה בה זהים לאלה שבמחשבי המפלגה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ