הקונגרס בשירות נתניהו: הוזמן לנאום בנושא איראן בפברואר

הזמנת רה"מ נעשתה על רקע ניסיונם של חברי קונגרס לקדם סנקציות נוספות על טהראן במקביל למו"מ עמה, ונראית כניסיון לאתגר את הנשיא אובמה, שהצהיר שיטיל על כך וטו

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

יו"ר בית הנבחרים של ארה"ב, ג'ון ביינר, הזמין את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לנאום בפני הקונגרס האמריקאי בנוגע לסוגייה האיראנית ב-11 בפברואר. ההזמנה, ביוזמת בכירי המפלגה הרפובליקאית, נראית כניסיון להתערב לטובת נתניהו בבחירות בישראל, שיתקיימו כחודש לאחר הנאום המתוכנן, ולאתגר את הנשיא אובמה בסוגיה האיראנית על רקע העימות הפוליטי החריף בסוגיה בארה"ב. בלשכת ראש הממשלה אישרו כי ההזמנה התקבלה, ואמרו כי היא התקבלה מטעם הנהגת שתי המפלגות בקונגרס.

קבוצה גדולה של חברי קונגרס וסנאטורים, בעיקר רפובליקאים, מנסה לקדם בימים אלה הליך חקיקה להטלת סנקציות נוספות על איראן, תוך כדי המגעים בינה לבין מעצמות המערב. הנשיא ברק אובמה אמר כי יוזמות מסוג זה יפגעו במשא ומתן והבהיר כי אם יונחו על שולחנו, הוא יסכל אותן באמצעות הטלת וטו.

בנאום מצב האומה שנשא לפנות בוקר אמר כי לראשונה נעצרה התקדמותה של תוכנית הגרעין האיראנית וכי כעת "יש לנו הזדמנות לדון בהסכם מקיף שימנע מאיראן נשק גרעיני". לדבריו, "אין ערובות לכך שהמגעים יצליחו, ואני מותיר את כל האפשרויות על השולחן. אבל אם הקונגרס יעביר סנקציות חדשות כעת, הדבר רק יבטיח שהדיפלומטיה תיכשל, יבודד את ארה"ב מבנות בריתה ויביא בוודאי לכך שאיראן תחדש את תוכנית הגרעין. אין בכך כל היגיון, ולכן אטיל וטו על כל חוק להטלת סנקציות. העם האמריקאי מצפה מאתנו לצאת למלחמה רק כמוצא אחרון ואני מתכוון לדבוק בכך".

נתניהו הקדיש חלק גדול מנאומו הקודם בקונגרס, במאי 2011, לאיום הגרעין האיראני. הוא שיבח אז את הקונגרס ואת הנשיא אובמה על כך שפעלו להטלת סקנציות על איראן בהנהגת מחמוד אחמדינג'אד, אך הזכיר כי אלו לא גרמו להפסקת תוכנית הגרעין האיראנית. הוא אמר כי כדי להשיג מטרה זו, איראן צריכה להאמין ש"כל האפשרויות על השולחן".

היום אמר סגן שר החוץ האמריקאי, אנתוני בלינקן, כי בשיחות הגרעין הושגה התקדמות בכמה נושאים וכי "יש לנו עדיין סיכוי להגיע להסכם קבע שעונה על האינטרסים הביטחוניים של ארה"ב ובעלות בריתה". עם זאת, בשימוע בפני ועדת החוץ של הסנאט אמר בלינקן כי עדיין נותרו פערים בכמה נושאים. בלינקן הוסיף כי "המטרה בשיחות עם איראן היא להגיע לסיכומים על ההיבטים המרכזיים עד סוף מארס ועל העניינים הטכניים עד סוף יוני". לדבריו, "השיחות שהתקיימו בשבוע שעבר היו רציניות ומועילות".

נתניהו בנאומו בקונגרס ב-2011צילום: רויטרס

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ