ינון מגל עונה לגולשי "הארץ": "למה הפסקתי לעשן מריחואנה"

מועמד הבית היהודי מסביר מה הבעיה עם מפלגת העבודה, למה יש תכנים פורנוגרפיים באתר וואלה ומדוע לא היה מפרסם את המאמר של גדעון לוי "הרעים לטיס" בזמן מלחמה

"הארץ" מארח // שאלות ותשובות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הארץ" מארח // שאלות ותשובות

ינון מגל, המתמודד במקום השביעי ברשימת הבית היהודי לכנסת, מתארח כעת (רביעי) במערכת "הארץ" במפגש הראשון בסדרה בה אתם מוזמנים להפנות לפוליטיקאים שאלות על כל מה שרציתם לדעת לפני ההצבעה בקלפי. אתם מוזמנים להציג את שאלותיכם כאן למטה.

מגל - בן 45, מתגורר בתל אביב, נשוי ואב לארבעה - היה עד לאחרונה העורך הראשי של אתר "וואלה!". קודם לכן הגיש את מהדורת "מבט" בערוץ הראשון ושימש כתב צבאי בערוץ 10. את שירותו הצבאי עשה כלוחם וקצין בסיירת מטכ"ל.

>>> כמה מנדטים תקבל הבית היהודי? כל הסקרים >>> בחירות 2015: כל החדשות והפרשנויות

ינון מגל עונה לשאלות גולשי "הארץ", היוםצילום: דודו בכר

משה שואל: רונן שובל, חברך לרשימה קרא לפתוח בחקירה נגד עורך "הארץ" בשל פרסום קריקטורה פרובוקטיבית בעיתון. מה עמדתך בנוגע לדעה זו, והאם לדעתך צריך היה לפרסם את מאמרו של גדעון לוי הרעים לטיס?

לדעתי לא. אני לא הייתי מפרסם בזמן המלחמה. בזמן מלחמה כשאנשים נהרגים ומיליונים נמצאים במקלטים אז גבולות השיח משתנים ולא הייתי קורא לטייסים רוצחים. כשלא נלחמים ואנשים לא נהרגים אז גבולות השיח מתרחבים. טייסי חיל האוויר הם לוחמים לכל דבר ואנשים מרגישים שאנו צריכים לחזקם ולתמוך בהם במלחמה. חלק מניצחון הוא ניצחון הרוח ולא החומר. לא נראה לי נכון שחיילים ירגישו שדוקרים אותם בגב במלחמה.

הזדעזעתי מהקריקטורה. היא מעידה על חלק מהתפיסות הפוסט ציוניות שמסתובבות במרחב התל אביב בעיקר. אבל אתה שואל אם אם אפשר לפרסם כזו קריקטורה – אז כן.

רועי שואל: בהנחה שהבית היהודי ישבו שוב בממשלה וידחפו את ההתיישבות באיו"ש, מה הפתרון שאתם מציעים לכך שחיים שם גם 2.5 מליון פלסטינים? עוד 30 שנה מהיום, מה יהיה מצבם? האם הם יקבלו אזרחות ישראלית (מדינה דו-לאומית)? האם הם יפונו בכוח (טיהור אתני)? האם הם יהיו תושבים חסרי אזרחות (אפרטהייד)? או שמא יש לכם פתרון אחר לחלוטין?

יש את התוכנית של בנט. היא תוכנית רצינית והכי ריאלית שיש על השולחן. היא מצד אחד לא קוראת לספח את כל יהודה ושומרון - כולל שניים וחצי מיליון פלסטינים, ומצד שני היא לא שותפה לאובססיית הנסיגות והבריחות שמלווה אותנו מזה 20 שנה מאז ימי רבין. כולל בממשלות שהונהגו על ידי הימין והובלו על ידי השמאל והובילו לטרור ועוד טרור.

תוכנית בנט מדברת על סיפוח של שטחי סי והשארת שטחי איי ובי בשליטת הפלסטינים, שם הם ימשיכו לנהל את חייהם האוטונומיים כולל הצבעה לפרלמנט (הם לא מקיימים בחירות כבר שנים כי ברור להם שחמאס ינצח). כולל כל הקשור לחיים האזרחיים. אם ירצו לחיות בשלום יחיו בשלום, אבל לא נוכל לאפשר להם הקמת מרחב יבשתי שבו יקימו מדינה שתהפוך מאיי ובי לעוד שטח שממנו פועלים נגדנו.

אם הפלסטינים לא יקבלו את התוכנית הזו, מה תעשה?

זה לא עניין של אם הפלסטינים יקבלו או לא. יש פה אליטה שמאלנית שבמשך שנים המציאה כל מיני רעיונות חדשים, כולל כל נושא העם הפלסטיני שנולד פתאום לפני חמישים שנה בערך, כולל מדינה פלסטינית שנולדה גם כן לפתע. וכל הרעיונות ההזויים האלה שרק החריפו את מצבנו. אם פעם במקרה הרע היו זורקים אבנים, היום מדינת ישראל מאוימת יותר מכל מקום אחר בעולם, בטילים.

כמה גולשים שואלים למה אתם תוקפים את השמאל ולא מדברים על מה שעשיתם בכנסת האחרונה.

א. אנחנו כן מדברים על מה עשינו, כולל בכלכלה. שאנשי המפלגה עשו דברים רבים, וגם אידיאולוגית מדינית, אבל אי אפשר להתכחש שמתוך האין - אתה לומד מה כן.

ב. אני חושב שחדירת הפוסט-ציונות למפלגת העבודה הוא מאוד חשוב ונוגע בזהות של מדינת ישראל. זו לא סתם התלהמות וקמפיין נגטיבי. אני באמת חושב שכשאנשים שמדברים על ביטול חוק השבות, מדינת כל אזרחיה, שינוי ההמנון והצעה שלא לשלוח את הילדים לצבא בגלל הכיבוש - חדרו למפלגת העבודה – זה מצביע על בעיה אמיתית בחברה הישראלית. התפיסות הפוסט-ציוניות שנולדו בתוך אליטה חילונית, ציונית, תל אביבית, מתבוללת, חדרו לתוך מפלגה שהיתה פאר הציונות בעבר. אני באמת מאמין שצריך להילחם בזה ובאמת מתכוון לעשות זאת מתוך אמונה שהציונות לא הסתיימה בהקמת מדינת ישראל, ושהזהות היהודית שלנו - יש לה חשיבות של המשך הדורות.

גולש שואל: למי הצבעת בבחירות האחרונות?

הצבעתי להבית היהודי. התלבטתי בין הבית היהודי לביבי. השיקול שהכריע הוא שביבי ירה בתוך הנגמ"ש במתקפה על נפתלי בנט. בעקרון, אז כמו היום, כדי לחזק את מה שביבי באמת מאמין בו צריך להצביע למפלגה שתעזור לו לעמוד על זה ולממש זאת.

תמיד הייתי בימין. גם סבא שלי שהיה איש מפלגת העבודה - אני זוכר שהייתי ילד הוא היה חקלאי בעמק יזרעאל - הוא אמר לי שהוא מתלבט תמיד בין העבודה למפד"ל. משפחה של חקלאים שמצד אחד היו חלק מתנועת העבודה המיישבת ומצד שני הזהות היהודית היתה חשובה להם. תמיד האמנו במשפחה בעשייה ציונית, בהתיישבות, בזהות יהודית ובחשיבות של השמירה על הצביון של עם ישראל, אף שגדלתי בבית חילוני.

עודד שואל: בחרת להצטרף למפלגת הציונות הדתית ולא למפלגת ימין חילונית. מה דעתך על המשנה הפוליטית-תאולוגית של הרב קוק שמהווה את היסודות האידיאולוגיים של מפלגתך? האם אתה מקבל את גישת הציונות הדתית שגאולת ארץ ישראל היא ציון דרך לגאולה משיחית? אם כן, מדוע לא תחזור בתשובה? ואם לא, מדוע לא להצטרף למפלגת ימין לא דתית.

קודם כל אני לא חילוני. אני סוג של דוס פרילנס. שומר שבת, הולך לבית כנסת בשבת. הילדים לומדים בבית ספר ממלכתי-דתי ואני לגמרי מחובר לאג'נדה של הבית היהודי שמאמינה בעם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל. אני חושב שעתידנו קשור בסוף לנקודה היהודית, אני לא מחזיר אף אחד בתשובה וכל אחד שיחיה את חייו איך שבא לו - אבל אם הציונות לא תתחבר לנקודה היהודית, היא לא תוכל לעמוד מול הפוסט ציונות.

גם הרצל, אחרי שחזר בו מרעיון העיוועים של אוגנדה, עלה לדוכן ואמר "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני". אז שכל אחד יעשה מה שבא לו, אבל אסור לנו לשכוח למה באנו לפה ושיש משמעות לקיום שלנו פה. אני לא מרגיש מספיק דוס כדי לשים כיפה, ואני לא רוצה שימתגו אותי ישר. אני לא גאה בזה וגם לא מתבייש בזה. רק בשבת אני הולך עם כיפה.

יעד שואל: מדוע חילונים שבוחרים בנט (מגזר שאתם מחזרים אחריו במרץ ומתייחס ישירות לשיריון שלך) מאופיינים בבירור בפרופיל גזעני, ירוד ושטוף שנאה?

אני לא מבין למה אתה קורא לאנשים שהזהות היהודית והלאומית חשובה להם גזענים שטופי שנאה. רק עכשיו הייתי בפאנל עם אראל מרגלית מהעבודה שסירב לומר ייהוד הגליל - ולדעתו יש לומר יישוב הגליל. אז אם אתה קורא לזה גזענות - יש לנו מחלוקת בעניין. אני בעד שוויון זכויות מלא לכל תושבי המדינה. גם בתוכנית של בנט לסיפוח רוב שטחי יהודה ושומרון הוא מדבר על מתן אזרחות לכמה עשרות אלפי ערבים שגרים בשטח הזה. אין כאן שום גזענות, אלא אם כן אתה כמו האו"ם שחושב שציונות היא גזענות, ועמידה על שמירת דתך היא שנאה.

אסף שואל: האם אתה חושב שיש סתירה בין שמאלניות לבין פטריוטיות ואהבת הארץ?

לא, אין סתירה. ממש לא. זה טריוויאלי בעיניי שגם אנשים שחושבים שיש להגיע לפשרה טריטוריאלית יכולים להיות ציוניים. הוויכוח שלי בעניין הזה הוא א. אמוני וב. ביטחוני-ריאלי מול המציאות המטורפת שסביבנו וניסיון העבר. בכל הביקורת שלי מעולם לא תקפתי את השמאל כשמאל ואת כל השמאלנים. המחלוקת האמיתית שלי היא עם הפוסט-ציונים שמנסים לעשות חינוך מחדש לעם כדי להשכיח ממנו את תורתו ואת זהותו ואת ייעודו.

גולש שואל: אתה מאשים שמאלנים מלפני חמישים שנה שהעניקו לפלסטינים רצון להקמת מדינה, או בכלל עם, אבל אתה לא נותן שום פיתרון לבעיה שיש כרגע. להאשים זה נחמד, אבל עכשיו שכבר קיימת הבעיה אולי במקום לנהוג, לדבר ולחשוב בצורה ילדותית, אולי הגיע הזמן לחשוב על פיתרון?

קודם כל אחרי שהבנו מי יצר את הבעיה ואיזו טעות זו היתה, אפשר להתקדם. לגבי הפתרון, תחזור בבקשה כמה תשובות אחורה למה שנפתלי בנט מציע - תוכנית ההרגעה שהיא הדבר הכי רציני לדעתי על השולחן. לא נוכל בשום אופן לאפשר הקמת מדינה פלסטינית בלב ארץ ישראל על גב ההר ששולט על המדינה. זה רעיון כל כך הזוי שאני מאמין שבעתיד לא יאמינו שאנשים הציעו אותו ברצינות. ואני מקווה שזה לא יהיה מאוחר מדי אחרי דם רב שיישפך.

ג'ולי המאממת שואלת: אמרת בעבר ששילמת מחיר על כך שאתה ימני בתקשורת. אתה אישית היית מגיש מבט ועורך וואלה. על איזה מחירים אתה מדבר?

היתה איזו אפיזודה בערוץ 10, שהגיע מנכ"ל חדש שסתם לי את הפה ואף רצה לזרוק אותי מהעבודה. בסוף הוא נזרק בעצמו אבל זו היתה תחושה מאוד לא נעימה. השיעור הזה לימד אותי לא לעשות את זה לאחרים. אני חושב שעובדיי בוואלה יכולים להעיד שהייתי עורך סופר הוגן ופלורליסט. לא סתמתי פיות ולא צנזרתי כי לא הרגשתי שתפקידי לחנך מחדש את הגולשים, אלא להיות פלטפורמה שמבטאת את רחשיי הציבור, אבל את של כולם!

דוד ציוני שואל: ינון שלום באתר וואלה שערכת התפרסמו אין ספור הפניות פורנו כולל תמונות ויזואליות חריפות. האם זה ערכי הבית היהודי?

מה הבעיה? וואלה זה לא אתר דתי, ערכתי אותו ולא באתי להחזיר אף אחד בתשובה. איש תקשורת הוא לא מחנך. ראיתי עצמי עורך של אתר שתפקידו להיות פלטפורמה לעמדות שונות בחברה הישראלית וזה מה שהשתדלתי לעשות. לא ימני ולא שמאלני. אני חושב שכך תקשורת צריכה לעבוד. ולהתייחס לגולשים בגובה העיניים. נכון, לא כל הכתבות בוואלה מתאימות ליתד נאמן. זה לא נורא בעיניי, וגם לא הנושא המהותי. בלי להיכנס למה היה או לא היה בוואלה. אני באופן עקרוני נגד התערבויות בעריכה. ותמיד אמרתי את עמדתי בעניין.

בובי שואל: שלום ינון, מה דעתך על תרבות הטאלנטים שמתפשטת בפוליטיקה הישראלית ? האם נכון להצניח למקומות גבוהים ברשימה אישים מהטלוויזיה אשר לא הוכיחו עצמם בעשייה ציבורית , אין להם שום הישג חברתי ומעולם לא לקחו אחריות על שום דבר שניתן יהיה לשפוט אותו על פיהם ? האם אתה מרגיש נוח עם עצמך?

רבים נכנסים לפוליטיקה מכל מיני כיוונים ומכל מיני מקומות עשייה ובסוף העם צריך להחליט אם הוא קונה את הסחורה. יש שחושבים שאלופים או אנשי צבא זה יותר נכון מעיתונאים. יש את המקרה של אורלי לוי שהיתה דוגמנית והפכה לח"כית מאוד רצינית ועם הרבה עשייה. וכן, אני מרגיש נוח עם עצמי.

בבל שואל: תגיד, יש לך ג'וינט עכשיו בכיס?

לא. הפסקתי לעשן מאז הצטרפותי לפוליטיקה. אני מרגיש שאני כל הזמן מתראיין ולא יכול להרשות לעצמי לא להיות בפוקוס מלא, כל הזמן, ואני מתייחס ברצינות לעובדת היותי שליח ציבור. ועדיין, אני זוכר שיש אנשים אחרים ומאות אלפים שמעשנים וזה נראה לי מופרך להפוך אותם לפושעים בגלל שהם מעשנים ג'וינט. אפשר באותה מידה להפוך לעבריין מי ששותה וויסקי או מי שנואף. אבל לא עושים זאת. ממחקרים על בסיס לגליזציה או אי-הפללה שנעשו במדינות אחרות רואים שאין עלייה באופן מובהק במספר המעשנים, להיפך יש שליטה של המדינה בעניין, כולל מאות מיליונים שאפשר להכניס לקופה במקום שזה ישתלשל לעולם התחתון לעוד פשע ואלימות ברחובות.

גיל שואל: מהי עמדתך לגבי תחבורה ציבורית בשבת? ואם אתה בעד, האם תצביע לפי דעתך, או תיישר קו עם שאר חברי המפלגה?

אי אפשר כל שני וחמישי להתחיל לפתוח פה את הסטטוס-קוו בנושאים כמו גיור, תחבורה ציבורית, נישואים אזרחיים וכולי. אם פותחים את העניין אז אני חושב שמדינת ישראל מספיק מבוגרת כדי ליצור סטטוס-קוו חדש, שבעיניי צריך לתת חירויות פרט מלאות, לצד שמירה על המאפיינים של מדינה יהודית. בעיניי, חנויות סגורות בשבת זה לא רק כיף ומשמעותי ומיוחד, זה גם דבר בעל משמעות שמקרין כלפי חוץ שיש זהות ספציפית למדינה הזו.

עומר שואל: היי ינון, למה מפלגתך לא מפרסמת מצע ברור, שמציג בדיוק את עמדותיה בנושאי ביטחון, כלכלה, חינוך ותרבות, ואולי הכי חשוב - דת ומדינה. בזמן האחרון נדמה יותר ויותר כאילו הסתרת מידע מציבור נעשית מאחר וקיים אינטרס מאחוריה. מהו האינטרס בהימנעות מפרסום מצע?

מפנה לאתר הבית היהודי. יש לנו מצע ברור.

יואב שואל: סבא שלי נלחם במסגרת ההגנה, אבא שלי בצנחנים, אני הייתי קצין בנחל במלחמת לבנון הראשונה, שני בנים שלי משרתים ביחידות קרביות (כולל צוק איתן) ואני מצביע למרצ. האם אני ציוני?

זה לא קשור לאיפה נלחמת ושירתת. גם יוסי יונה נלחם ביום הכיפורים ויגאל עמיר היה בצבא. אין למי שלחם בקרבי פריווילגיה מעבר למי ששירת בקריה. לא שאין לזה משמעות, והאידיאל הוא להילחם למען המדינה ולהיות פעיל חברתי ולהתיישב.

טל שואל: מה דעתך בנוגע להעברות הכספים הבלתי חוקיות להתנחלויות? האם התנחלויות קודמות לעיירות פיתוח, בתי חולים, חסרי דיור?

אני חושב שההאשמה שההתנחלויות באות על חשבון עיירות הפיתוח היא חלק מהאינדוקטרינציה של השמאל במשך שנים לגרום לשנאה כלפי המתנחלים ולקיטוב בינם לבין תושבי הפריפריה. לשמחתי, זה לא מצליח והעם יודע את האמת שאנחנו פועלים להתיישבות בכל הארץ, כולל- בלי להתנצל - ביהודה ושומרון. ולראייה גרעיני ההתיישבות של הציבור הדתי-לאומי או גרעינים בעלי אוריינטציה ימנית בצפון ובדרום.

איפה דגל ההתיישבות של השמאל ומפלגת העבודה? לאן הוא נעלם? למה התיישבות הפכה למלת גנאי? בנט כשר כלכלה הוביל לירידה בעלות מוצרי הצריכה (נתוני הלמ"ס ירידה של חמישה אחוזים) לביטול הקרטל החקלאי והמונופול של נשר (חלק מוועדי העובדים שמפלגת העבודה שומרת עליהם עשרות שנים). אני מציע להקשיב למה שאמרו רק לאחרונה ראשי העיר דימונה וירוחם על שר השיכון אורי אריאל ועל ההשקעה שלו בפריפריה.

בשורה התחתונה - לשקר הזה אין רגליים, ולגבי העברות כספים - אני לחלוטין בעד שקיפות מלאה. אני לא רוצה פולישטיקים ושחיתות, לא אצלי בימין ולא בשמאל. אני בעד שקיפות מלאה. בתור אחד שנכווה משחיתויות כמו של אולמרט שפעם אמר שירושלים תהיה מאוחדת לנצח נצחים, או אריאל שרון שכעומק החקירה עומק הנסיגה, שלו ושל אנשי החווה - לא רוצה אנשים שהם לא ישרים. לא רוצה אנשים שיתמכו בעמדותיי אם הם לא ישרים.

מוחמד שואל: האם לדעתך צריך לאסור על חנין זועבי להתמודד בבחירות? ומה עם המפלגה הערבית? איפה גבולות חופש הביטוי?

אני חושב שבאופן עקרוני לא יכול להיות מצב שאנשים פועלים נגד מדינת ישראל מתוך הפרלמנט. אני בעד שוויון זכויות מלא לערביי ישראל. והבית היהודי פעל יותר מכל מפלגה אחרת בנושא. בנט פתח מרכזי תעסוקה לנשים ערביות כמו אצל החרדים, כדי לעזור למגזרים האלה, אבל מצד שני לא נאפשר לאנשים שפועלים נגד מדינת ישראל להמשיך לעשות זאת.

אמיר שואל: מה דעתך, במיוחד כעיתונאי לשעבר, על גל הפרסומים על שרה נתניהו? האם אתה חושב שמדובר ברדיפה או שהמעשים שמדובר עליהם חמורים ומטילים צל על ראש הממשלה?

מי שעומד פה לבחירה זה ראש הממשלה נתניהו ולא אשתו. גם אם יש שם קטעים שאני לא מבין. מצד אחד זה לגמרי לגיטימי לדווח עליהם, ומצד שני יש לי תחושה שחלק מאמצעי התקשורת והמפלגות הפכו זאת למהות. בסוף זה חוזר אליהם כמו בומרנג כי הציבור לא חושב שזו המהות. אני רואה שראש הממשלה הרבה שנים בתפקידו, ונתניהו הוא איש עם חזון. לצערי, הבומרנג שחלק מהתקשורת והשמאל חוטפים זה בא על חשבון הבית היהודי.

XXX שואל: מה אתם חושב על נישואים חד-מיניים?

דעתי האישית היא שצריך לפתור את הסוגיה הזו. אני מאמין שיש איך לפתור זאת. גם נפתלי בנט אמר זאת. עלו כל מיני רעיונות בעבר, כמו אמנת גביזון-מידן או ברית הזוגיות שמאפשרות לרבע את המעגל. אני לא חושב שיש לי זכויות יותר מזוגות חד-מיניים וכשחבר טוב שלי שהוא גיי שאל אותי את אותה שאלה זו התשובה שעניתי. אבל הכל צריך להיעשות בהסכמה כמובן.

שגיא שואל: האם ראוי לאיש שרוצה להיבחר לכנסת להתנהג בבוטות כפי שאתה מתנהג בראיונות? ולא רק אתה, גם בנט פטרונך לא מתנהג כפי שראש מפלגה ראוי שיתנהג. יש מלבדכם עוד אנשים ציוניים בישראל.

קודם כל זה לא בכל ראיון. התראיינתי הרבה בתקופה האחרונה ובמעט ראיונות היו עימותים, אבל יש מקומות בתקשורת שבהם אני חש שיש מגמה ברורה ונטייה לסוג של קמפיין בעד השמאל ונגד הימין. אז באמת, אני לא מתנצל ולא מפחד מחרם שמאלני. אני יודע איך התקשורת עובדת ואני לא מפחד להביע את דעתי, אפילו שהיא לא נעימה לכולם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ