העליון ביטל את פסילת זועבי ומרזל, שיוכלו להתמודד בבחירות

ההחלטה התקבלה ברוב של שמונה שופטים נגד אחד. בכך מתבטלת החלטת ועדת הבחירות המרכזית, שפסלה בשבוע שעבר את התמודדותם לכנסת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרזל וזועבי. איור: עמוס בידרמן
מרזל וזועבי. איור: עמוס בידרמן

בית המשפט העליון הפך היום (רביעי) את החלטת ועדת הבחירות משבוע שעבר וקבע כי ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) וברוך מרזל (יחד) יוכלו להתמודד לכנסת בבחירות הקרובות. הכרעת בית המשפט מבטלת את החלטת ועדת הבחירות המרכזית, שקיבלה את עתירותיהן של ישראל ביתנו והליכוד נגד התמודדותה של זועבי, ופסלה גם את התמודדותו של מרזל. לפי החוק, ועדת הבחירות מחויבת להעביר את ההחלטה לבית המשפט העליון לאישורו.

>>בחירות 2015: כל הפרשנויות, העדכונים והסקרים

>> בחמישי ושישי: שלג בכרמל ובירושלים, בהרי המרכז ובנגב

פסק הדין ניתן ברוב של שמונה שופטים נגד אחד (אליקים רובינשטיין), והתפרסם ללא נימוקים, בשל לוח הזמנים הצפוף הקבוע בחוק, שחייב את בית המשפט לקבל את ההחלטה עד ליום ראשון הקרוב. השופטים שהיו בדעת הרוב הם נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, השופטת אסתר חיות והשופטים חנן מלצר, יורם דנציגר, ניל הנדל, עוזי פוגלמן, יצחק עמית וצבי זילברטל.

בדיון שהתנהל בעניינו של מרזל אתמול שאל השופט רובינשטיין את נציגי המדינה היכן עובר הגבול שיביא לפסילת מועמד, "האם זה יהיה רק כאשר מישהו יגיד 'יחי הטרור'?!" הוא הוסיף כי "בשני התיקים שהיו לפנינו היתה לי הרגשה שכאילו שכולם צוחקים צחוק גדול בדרך אל הכנסת. כאילו משנכנס אדר מרבין בשמחה, כולם מתחפשים לצורך הבחירות ולאחר הבחירות כולם יורידו את התחפושות והכל ימשיך כרגיל. לגבי זועבי קשה להבין ש(היא) תומכת בטרור ואדון מרזל לא (תומך) בגזענות כלפי ערביי ישראל. השאלה האם לא מה שנראה כברווז ומגעגע כברווז הוא לא ברווז, אלא רק ברווז עיתונאי?".

בבחירות הקודמות, ב-2013, קיבל בית המשפט העליון החלטה דומה וביטל פסילה של התמודדות זועבי על ידי ועדת הבחירות.

בעד פסילת זועבי הצביעו 27 חברי וועדה - נציגי מפלגות הימין, המפלגות החרדיות, יש עתיד והמחנה הציוני. נגד הפסילה הצביעו שישה חברים בלבד, נציגי מרצ והמפלגות הערביות.

זועבי בדיון בבית המשפט העליון בעתירה נגד פסילת מועמדותה, אתמול צילום: נועם מושקוביץ

ההחלטה לגבי מרזל התקבלה על חודו של קול ברוב של 17 קולות נגד 16. נציגי המפלגות יש עתיד, המחנה הציוני, מרצ והסיעות הערביות הצביעו בעד, ואילו נגד הפסילה הצביעו: הליכוד, ישראל ביתנו ש"ס ויהדות התורה.

טרם החלטת ועדת הבחירות, הודיע היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כי הוא מתנגד לפסילתה של זועבי מלהתמודד לכנסת. וינשטיין העביר לוועדת הבחירות המרכזית את עמדתו לאחר שקיבל ממנה תצהיר חתום עם הסבר להתבטאויותיה.

"עמדת היועץ המשפטי לממשלה נגזרת מהגישה שנקבעה בפסיקה, לפיה מניעת התמודדות בבחירות היא צעד 'חריג שבחריגים', שיש לעשותו רק באותם מקרים קיצוניים איתם לא ניתן להתמודד בכלים הרגילים בחברה דמוקרטית חסונה", נכתב אז בהודעת משרד המשפטים. "נקודת המוצא היא שבמצב של ספק, הרי שעליו לפעול לטובת החירות לבחור ולהיבחר שעומדת בבסיס הדמוקרטיה".

מהרשימה המשותפת נמסר בתגובה כי "ציפינו להחלטה עניינית כזו, אשר דנה בנושא בראייה משפטית וחוקית. ביטול פסילת ח"כ זועבי הינו מהלך מתבקש, מכיוון שלא היה לפסילה בסיס משפטי או עובדתי. ההחלטה מאשרת שאכן נימוקי הפסילה היו שקריים וחלק מתעמולת בחירות צינית וגזענית של רשימות הימין. זו אינה הפעם הראשונה בה מנסים פוליטיקאים לפסול ח"כים ערבים מטעמים של גזענות ומניעים פוליטיים. אנו ערים לכך שהאווירה המתלהמת היא זו אשר יוצרת לח"כ זועבי תדמית שרחוקה מהמציאות. בבית המשפט נשמעו מפי עורכי הדין שמיצגים את בקשת הפסילה טענות כמו 'לא בבית ספרנו' - טענה אידאולוגית מובהקת, שאין לה שום ממשק עם כללי המשחק הדמוקרטיים, ושמזלזלת בחוקי ייסוד".

ח"כ זועבי הוסיפה "לא רק שאין לי רצון להיות בבית הספר של ליברמן, לוין ומרזל, אלא שאני רואה בו בית ספר המחנך לאנטי-דמוקרטיה, שנאה והתנשאות אנושית. גם בית המשפט ראה בדברי ומעשי כמעשים הכלולים בחופש הביטוי ובתוך מסגרת החוק. אני מקווה שהפסיקה תפתח פתח של הקשבה לדברי כפי שאני אומרת אותם ולא לדברי ההכפשה השקריים. בית המשפט חשף את הפער העצום שבין מה שיוחס לי לבין דברי כהווייתם”.

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה (חד"ש) אמר בתגובה להחלטת בית המשפט כי "אני שמח שבית המשפט העליון הגן על הערכים הדמוקרטיים ומנע את הניסיון הדמגוגי והמסוכן של הימין, לפסול את מועמדותה של חברת הכנסת חנין זועבי. ניסיון הפסילה הוא דרך נוספת שבה הימין מנסה לדחוק ולהדיר את האוכלוסייה הערבית מהכנסת וממעגלי ההשפעה. לצערם, הצלחת הרשימה המשותפת, כפי שהיא מתבטאת היום בסקרים, הוא הניצחון שלנו על הגזענות והשנאה״.

בא כוחה של זועבי, מנכ"ל מרכז עדאלה עו"ד חסן ג'בארין, הגיב להחלטת בית המשפט העליון ואמר כי "הפער שבין השיח המתלהם והגזעני בוועדת הבחירות, שמתייג את חברי הכנסת הערבים כתומכי טרור, לבין החלטות בית המשפט אשר מבטלות את הפסילות פעם אחר פעם, מעיד על השיקולים הפסולים העומדים בבסיס החלטות הוועדה. דיוני ועדת הבחירות והחלטותיה גורמים נזק עצום לא רק למפלגות ולמועמדים הערבים, אלא פוגעים קשות בזכויות הבסיסיות של האזרחים הערבים ובראשם הזכות לייצוג פוליטי, לחופש ביטוי, לשוויון ולכבוד."

במרכז עדאלה, שמייצג משנת 2003 רשימות וח"כים ערבים אשר הכנסת ביקשה לפסול הוסיפו כי "מדובר בהליך שכל מטרתו הוא הכפפתה של הפוליטיקה הערבית לפיקוחו של הרוב היהודי, שהינו המשך ישיר לניסיונות הדה-לגיטימציה של האזרחים הערבים. הגיע הזמן להוציא את הסמכות הזו מוועדת הבחירות ולהעבירה לגוף שיפוטי אחר".

במסיבת עיתונאים שערך הערב במטה "יחד" בירושלים אמר מרזל: "השמחה שלנו לא מושלמת כאשר יחד איתי ובהשוואה אלי מאפשרים למחבלת חנין זועבי להיכנס לכנסת. עצם ההשוואה פוגעת בין יהודים שאוהבים את ארץ ישראל, אוהבים את תורת ישראל, אוהבים מדינת ישראל ואת צה"ל לבין אחת שמנסה להרוס את המדינה, להילחם נגד ארצם של היהודים ולכן השמחה שלנו לא שלמה. אנחנו ניכנס לכנסת כדי שנוכל למחוק לזועבי ולכל חבריה את החיוך. לא ייתכן שבתוך הכנסת נמצאים אנשים שרוצים להרוס את המדינה".

ממפלגת יחד נמסר בעקבות ההחלטה: "מפלגת יחד מברכת על החלטת בג"ץ לאפשר את התמודדותו של ברוך מרזל. זו החלטה צודקת מאין כמוה. ברוך מבטא קול ניכר בציבוריות הישראלית והיה זה פשע לפסול את מועמדותו הלגיטימית לכנסת".

יו"ר המפלגה אלי ישי הוסיף כי: "אני שמח על כך שברוך מרזל נשאר יחד איתנו במפלגה. בשבועיים האחרונים למדתי להכיר את איכותו הנדירה של ברוך, שכשמו כן הוא ברכה לציבוריות הישראלית. אני מאוד שמח על ריצתנו המשותפת, ויחד נעשה דברים גדולים למען התורה, העם והארץ. לצערי, בג"ץ לא קיבל את רצון העם ורוב חברי ועדת הבחירות לפסול את זועבי מלשוב לכנסת ישראל. מזעזעת אותי העובדה שבכנסת ה-20 תכהן מי שפגעה בחיילי צה"ל במהלך המשט במרמרה, ומפרה הריבונות הישראלית יום-יום ושעה-שעה".

יו״ר ״ישראל ביתנו״, שר החוץ אביגדור ליברמן: ״מתן האפשרות לחנין זועבי לכהן שוב בכנסת ישראל הוא אות קלון על מצחה של הדמוקרטיה הישראלית, שאינה יודעת לנהוג כדמוקרטיה מתגוננת בעת הצורך. החלטת בית המשפט העליון מצערת ומקוממת משום שכל מי שעיניו בראשו יודע שזועבי עברה על החוק האוסר על מי שתומך בטרור ובמאבק מזוין נגד מדינת ישראל או שולל את קיומה כמדינה יהודית לכהן בפרלמנט שלה".

עד היום פסל בית המשפט העליון שתי מפלגות מלהתמודד בכנסת. ב-1965 נפסלה ברוב של שני שופטים (אגרנט וזוסמן) ואחד נגד (חיים כהן) רשימת הסוציאליסטים בנימוק שאנשיה שייכים לקבוצת אל-ארד, אשר שוללת את קיום מדינת ישראל. הפסילה אושרה אף שלא היתה סמכות מפורשת לוועדת הבחירות לפסול מועמדים.

ב-1985 נחקק סעיף 7'א לחוק יסוד הכנסת, שמאפשר פסילת מפלגה אם במטרותיה או במעשיה היא שוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי או שוללת את האופי הדמוקרטי של המדינה או מסיתה לגזענות. בהתאם לסעיף זה פסל בית המשפט העליון ב-1988 את תנועת כך בראשות מאיר כהנא מלהתמודד בבחירות. פסק הדין ניתן פה אחד על ידי חמישה שופטים. ב-1992, שנתיים אחרי רצח כהנא, פסל בית המשפט העליון שוב את תנועת כך, שמרזל שימש דוברה, יחד עם תנועת כהנא חי שהתפלגה מתנועת כך ובראשה עמד בנו של כהנא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ