נשיאת העליון בדימוס דורית ביניש תעמוד בראש ועדה שתבחן רפורמה בחוק הבחירות

יו"ר ועדת הבחירות השופט סלים ג'ובראן קורא לבטל את האיסור על תעמולה בטלוויזיה, להחיל חלק מהאיסורים שבחוק גם על האינטרנט, ולהעביר את הדיון בבקשות לפסילת ח"כים לסמכות שיפוטית טהורה

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

ועדה ציבורית חדשה תבחן רפורמה מקיפה בחוק הבחירות דרכי תעמולה - כך הודיעו היום (ראשון) נשיא המדינה ראובן ריבלין ויו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט סלים ג'ובראן. בראש הוועדה תעמוד נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, השופטת בדימוס דורית ביניש, שמונתה בעקבות בקשתו של ג'ובראן מהנשיא למנות ועדה שתבחן את החוק מחדש בשל ארכאיותו. השופט ג'ובראן כתב כי לדעתו "מן הראוי שבוועדה יכהנו פוליטיקאים לשעבר, משפטנים מהאקדמיה, אנשי תקשורת, בכירים מוועדת הבחירות, וכדומה".

החוק, שנחקק ב-1959, מאזן בין חופש הביטוי לערכים אחרים, כגון שוויון בין רשימות המועמדים, מניעת השפעה לא הוגנת על הבוחרים, שמירה על המרחב הציבורי וכדומה. עם זאת, מאז נחקק החוק הוא עבר שינויים קלים בלבד, והוא כולל הגבלות ואיסורים ארכאיים, כגון איסור על תעמולה תוך "נשיאת לפידים" או "זריקת אור על מבנים".

בדו"ח לקחים שכתב ג'ובראן על מערכת הבחירות האחרונה כתב כי "על חלק מהאיסורים בו אבד מזמן הכלח ואף ניתן לומר שהם ארכאיים... ומאידך – החוק אינו מתייחס למדיה הנפוצה היום ביותר, בכלל ובמהלך מסע הבחירות בפרט – האינטרנט". ג'ובראן הוסיף כי "לטעמי, יש לערוך לחוק כולו בחינה מקיפה ולהתאים את ההגבלות והאיסורים שבו למציאות הקיימת".

השופט ג'ובראן בדיון לפסילת מועמדותה של ח"כ חנין זועביצילום: אמיל סלמן

"קודמיי בתפקיד, ללא יוצא מהכלל, קראו למחוקק לתקן את החוק ולהתאימו למציאות הנוכחית", כתב ג'ובראן, "לקריאות אלה הצטרף בית המשפט העליון, במספר רב של פסקי דין. יחד עם זאת, עד היום לא נערכה רפורמה מקיפה בחוק, והתיקונים שערכה בו הכנסת הם נקודתיים בלבד. ומכאן – חוק חשוב זה נותר פחות או יותר כפי שהיה בעת חקיקתו – לפני 56 שנים".

הוועדה הציבורית תמליץ לוועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת על הרפורמה הרצויה, ותעביר את הצעתה לעיון חברי ועדת הבחירות המרכזית. ג'ובראן כתב: "דומני, כי אם ועדה כאמור תגיש למחוקק המלצה לתיקון החוק, לאחר עבודה מעמיקה, יהיה ניתן סוף כל סוף לתקן את הנדרש תיקון, ועם קצת מזל – מסע הבחירות לכנסת ה-21 יתנהל לפי הדין החדש".

ג'ובראן: הרשימות "הסכימו בשתיקה" לא לעתור אחת נגד השנייה

בדו"ח הלקחים שלו כתב ג'ובראן כמה דגשים בנושאים הראויים לדעתו לבחינה מחדש. על האיסור על תעמולה בטלוויזיה ורדיו כתב ג'ובראן כי זו גזירה "שבמתכונתה הנוכחית הציבור אינו יכול לעמוד בה". ג'ובראן ציין כי אף שהמגישים והעורכים עשו ככל שביכולתם למנוע תעמולה, היא נעשתה בטלוויזיה וברדיו "יומם ולילה וללא הפסקה". ג'ובראן ציין כי "האיסור והרציונל שבלבו כושלים במבחן המציאות, מסע בחירות אחר מסע בחירות".

ג'ובראן כתב כי "דומני כי רשימות המועמדים 'הסכימו בשתיקה' כי לא יעתרו אחת נגד השנייה ביחס לתעמולה בטלוויזיה וברדיו, וכל עוד כולם יפעלו כך – השוויון ביניהן כביכול יישמר. עם זאת, לשיטתי, אין כך הדבר – פרקטיקה זו פוגעת באופן קשה ברשימות המועמדים הקטנות והחדשות, שמטבען מעסיקות פחות את כלי התקשורת". ג'ובראן ציין כי לדעתו יש לבטל את האיסור, מלבד האיסור הספציפי נגד תעמולה החל מהערב שלפני יום הבחירות ועד סגירת הקלפיות.

ג'ובראן כתב כי החוק לא מתייחס כלל לתעמולה באינטרנט, אף ששם מרכז הכובד של התעמולה בשנים האחרונות. "שני אלה יוצרים מצב בלתי נסבל שבו לאָמון על אכיפת דיני התעמולה – אין סמכות מפורשת לאכוף את האיסורים הקבועים בחוק על תעמולה באינטרנט". ג'ובראן הוסיף כי לדעתו מן הראוי לקבוע שמרבית האיסורים שבחוק יחולו גם באינטרנט, תוך שימת לב למגבלות ולמאפייניו הייחודיים.

מתוך סרטון הליכוד שפורסם באינטרנט, המשווה בין השמאל לבין דאעש

ג'ובראן ציין כי החוק מסמיך את יו"ר הוועדה לאסור על תעמולה בשל תוכנה רק בשידורי התעמולה בטלוויזיה 14 יום לפני הבחירות. ג'ובראן כתב כי לדעתו מן הראוי שהסמכות לפסול תוכן גזעני, מסית, פוגע בפרטיות, או כזה המהווה עבירה פלילית, תינתן במפורש בחוק ליו"ר הוועדה, גם כלפי מודעות בחירות, עלוני תעמולה וסרטונים באינטרנט.

על תשדירי התעמולה בטלוויזיה כתב ג'ובראן כי הם הפכו לאמצעי תעמולה משני וכמעט זניח, וכי מרכז הכובד עבר לאינטרנט. "משכך, אין ברירה אלא לשקול אם הגיעה העת לבטלם כליל", כתב ג'ובראן. עם זאת, הוא ציין כי שידורים אלה מהווים את הבמה הבלעדית כמעט לרשימות הקטנות והחדשות להיחשף לציבור, ולכן יש למצוא רעיון אלטרנטיבי שיעניק להן במה. ג'ובראן ציין גם כי לדעתו יש מקום להחיל את תנאי החוק גם על סקרי בחירות שנערכים יותר משלושה חודשים לפני הבחירות, וכי יש להציג בהם גם את הרשימות הקטנות.

באשר לסמכות האכיפה של הוועדה כתב ג'ובראן כי "סמכותו של יו"ר ועדת הבחירות מוגבלת למתן צווי מניעה והטלת הוצאות, ואם צו מניעה מופר, אפשר לתת סנקציות על פי פקודת ביזיון בית משפט". "מנגד", כתב ג'ובראן, "בקשות לביזיון כמעט ולא מוגשות, ונוכח הקצב המסחרר שבו מתנהל מסע הבחירות בימינו, מדובר בכלי הרתעתי שאינו משיג את מטרתו. לכך יש להוסיף כי תחושתי היא כי צווי המניעה שניתנים, לא תמיד מכובדים".

ג'ובראן כתב כי קשת הסמכויות שניתנו ליו"ר הוועדה "מובילה למצב בלתי נסבל, על פיו לרשימות המועמדים, במקרים רבים, משתלם להפר את הוראות החוק. לשיטתי, מן הראוי להוסיף סמכויות נוספות ליו"ר על מנת לוודא שהצווים שניתנים – מכובדים". בין הסמכויות שהציע – אפשרות להפעיל סנקציות מנהליות, עיצומים כספיים ואף הטלת קנסות בשל ההפרה.

ג'ובראן: סמכות שיפוטית טהורה צריכה לדון בבקשות לפסילת ח"כים

ג'ובראן דן בדו"ח שלו גם בנושאים נוספים שאינם קשורים לתעמולת הבחירות. הוא הצטרף לקריאתו של שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין להעביר את הדיון בבקשות פסילה של חברי כנסת לפורום שיפוטי טהור, ולא לדון בהן במליאת הוועדה, שהינה גוף פוליטי, כפי שנעשה היום.

ג'ובראן ציין כי לדעתו יש להרחיב את הקהלים שלהם יש להתיר להצביע במעטפות כפולות לאוכלוסיות נוספות, כמו המאבטחים והסדרנים בקלפיות, עובדי ועדות הבחירות, דיילים ועובדי צוות אוויר, סטודנטים ושוטרים. בנוסף הוא סבור כי יש להוסיף ליושבי הראש של ועדות הבחירות האזוריות סמכות לאשר הצבעה במעטפה כפולה במקרים חריגים שלא ניתן לצפות מראש.

ג'ובראן כתב כי בבחירות האחרונות נציבות שירות המדינה פירשה באופן מרחיב את סוג הקבוצות שלהן יוּתר להצביע בקלפיות בנציגויות בחו"ל, וכי הוא לא בטוח שהפרשנות תאמה את לשון החוק. "מן הראוי, שמעתה והלאה, הנציבות תתייעץ עם מטה הוועדה והיועץ המשפטי שלה בטרם היא מפרסמת את ההודעה בדבר הזכאים להצביע בחו"ל", כתב.

לגבי עובדי ועדת הבחירות המרכזית כתב ג'ובראן, כי לדעתו יש להוסיף תקנים למטה ועדת הבחירות, אשר עובד במתכונת מצומצמת בין מערכות בחירות ומתקשה ליישם את הלקחים ביניהן. ג'ובראן כתב כי במטה הוועדה המרכזית כרגע לא מועסקים כלל ערבים ישראלים, וכמעט לא מועסקים בני מיעוטים או בעלי מוגבלויות, ומן הראוי לשנות מצב זה. ג'ובראן ציין כי הוא שם לב שאף ועדה אזורית לא ממוקמת בעיר ערבית, ויש לשנות זאת. בנוסף ציין כי מן הראוי שהסיעות ישלבו בין חברי הוועדה והנשיאות יותר נשים.

באשר לשמירה על טוהר הבחירות כתב כי ראוי לדעתו לשבץ שני מזכירי קלפי בכל קלפי, ולא רק בקלפיות בהן יש חשש לזיופים, כפי שנעשה השנה – זאת על אף עלות של 15 - 20 מיליון שקלים שתידרש לכך – וכן להגדיל את התקציב להסעות ביום הבחירות, כדי להגדיל את שיעור ההצבעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ