הצעת הליכוד לבית היהודי: סגן שר במשרד הביטחון עם אחריות על המינהל האזרחי

בנוסף לתפקיד, שיאפשר למפלגה לקדם את ענייני ההתנחלויות, הוצעו גם תוספת של מאות מיליוני שקלים לחינוך הדתי וראשות ועדת החוקה. בתום דיון בהצעה החליטו במפלגה להמשיך במו"מ

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בליכוד מיהרו אמש (שני) לנצל את חתימת ההסכם הקואליציוני עם ש"ס כדי להגביר את הלחץ על יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט. במפלגת השלטון דחקו בבנט לחתום במהרה על הסכם ופירטו אילו תפקידים הוצעו למפלגתו, תוך אזהרה שדחיית ההצעה "חסרת התקדים" תביא להקמת ממשלת שמאל. סיעת הבית היהודי כונסה כדי לדון בהצעת הליכוד, ובסוף הדיון החליטו להמשיך במשא ומתן עם המפלגה. בבית היהודי גובר הלחץ על בנט לדרוש תיק בכיר נוסף - הביטחון או החוץ - לנוכח הודעתו של שר החוץ אביגדור ליברמן שלפיה מפלגתו לא תצטרף לממשלה.

לפי ההצעה שפרסם הליכוד, ימונה בנט לשר החינוך והתפוצות ויהיה חבר בקבינט המדיני-ביטחוני, אורי אריאל יהיה שר החקלאות ואחראי על החטיבה להתיישבות ואיילת שקד תקבל את תיק התרבות והספורט, כולל הטוטו. בנוסף הובטחו לבית היהודי תפקידי סגן שר הביטחון האחראי על המינהל האזרחי בגדה המערבית, שיאפשר לה לקדם את ענייני ההתנחלויות, ויו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט. כמו כן "יוגדל משמעותית תקציב משרד החינוך ומאות מיליוני שקלים יוקצו למוסדות החינוך של הציונות הדתית ולשורה של פעילויות שיבצע שר החינוך המיועד".

נתניהו ובנט בכנסת, 2014צילום: אמיל סלמן

"עכשיו האחריות להקמת ממשלה לאומית מוטלת על כתפיו של נפתלי בנט", נאמר בהודעת הליכוד. "אם הבית היהודי יסרבו להצעה זו, האלטרנטיבה לממשלת ליכוד לאומית היא רק אחת: ממשלת שמאל בראשות הרצוג, שבה לא תהיה נציגות כלשהי לציונות הדתית, שתפנה יישובים, תתפשר על ירושלים, תפגע בציבור הציוני-דתי ותתכופף בפני לחצים בינלאומיים. הליכוד קורא לבית היהודי להצטרף ולחתום על ההסכם הקואליציוני עוד הלילה, ולבנט לקיים את רצון הציבור הלאומי ואת הבטחות הבחירות שלו ולהצטרף ללא דיחוי לממשלה לאומית".

בכירים בבית היהודי הציעו לבנט לדרוש את תיק הבטחון או החוץ בעקבות הודעת ליברמן. בנט דרש בעבר לקבל את תיק החוץ, אך משהבין שליברמן צפוי להישאר בתפקיד ויתר עליו וביקש לכהן כשר החינוך. מנכ"ל המפלגה ניר אורבך כתב אמש לחבריה: "חברים וחברות, הגיע רגע האמת. כללי המשחק משתנים כל העת. כעת כבר לא מדובר בממשלת ימין בת 67 חברים אלא בממשלה שהיא כרגע בת 61 חברים, אם ניכנס, ובמהרה תהפוך כנראה לממשלת אחדות לאומית. מאחר ומדובר בזה, אנו דורשים מעבר לתיק החינוך ותיק החקלאות תיק נוסף בעל השפעה דרמטית על צמתי קבלת ההכרעות במדינה, שישאיר אותנו עם יד על ההגה גם כשהשמאל יצטרף לממשלה. גם אופן ניהול המשא ומתן אתנו, הדריסה המוחלטת במשרד הדתות למרות הסיכום המוקדם עם הליכוד, רק מחזק החלטה זאת שלנו". למרות הקריאות להצבת דרישות נוספות, בבית היהודי הכחישו אתמול כוונה לעשות זאת.

בבית היהודי חוששים שכניסה לממשלת 61 היא צעד ראשון לקראת הבאת המחנה הציוני לקואליציה. במקרה שתוקם ממשלת אחדות, מעריכים במפלגה, נתניהו ימהר להדיח את הבית היהודי אל ספסלי האופוזיציה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ