טיבי: תע"ל תרוץ כמפלגה עצמאית בבחירות

יו"ר המפלגה הכריז כי הרשימה "תייצג את הפסיפס של החברה הערבית". הוא קרא ליתר המפלגות שמרכיבות את הרשימה המשותפת לחתום עם תע"ל על הסכם עודפים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טיבי בוועידת תע"ל, הערב
טיבי בוועידת תע"ל, הערבצילום: דוברות תע"ל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מפלגת תע"ל תתמודד באופן עצמאי בבחירות הקרובות לכנסת - כך הודיע הערב (שישי) יו"ר המפלגה, ח"כ אחמד טיבי. בוועידת המפלגה הכריז טיבי כי מפלגתו "תרוץ לבד בבחירות הקרובות ברשימה שתייצג את הפסיפס של החברה הערבית". הוא קרא לשלוש המפלגות הנוספות שמרכיבות איתה את הרשימה המשותפת - חד"ש, בל"ד ורע"ם - לחתום עם תע"ל על הסכם עודפים.

טיבי הוסיף כי "ההחלטה להתמודד ברשימה נפרדת נובעת מכך ששאר המפלגות ברשימה המשותפת דחו את ההצעה של תע"ל לשתף את הציבור הערבי בקביעת הרשימה באמצעות סקרים מקצועיים או פריימריז פתוחים בחברה הערבית".

עודה בבחירות הפנימיות בחד"ש, בשבוע שעברצילום: רמי שלוש

דבריו של טיבי נאמרו לאחר שאתמול מתחו עליו ביקורת במפלגת חד"ש. במסיבת עיתונאים בחיפה אמר יו"ר חד"ש, איימן עודה, כי מפלגתו מעוניינת בהמשך הריצה המשותפת. "אנו מוכנים לעשות הכל למען המשך הרשימה והציבור הערבי צריך לבוא חשבון עם מי שהפך את הרשימה המשותפת למאבק על כיסאולוגיה ובחר להיפרד ממנה".

ח"כ עאידה תומא סלימאן הוסיפה במסיבת העיתונאים: "מבחינתנו, אם האופציה של הרשימה המשותפת - שהיא המועדפת - לא תצליח, יש לנו עוד אופציות עם רשימות אחרות בחברה הערבית או כוחות דמוקרטיים יהודים". לשאלת "הארץ" אם ישנה אפשרות לחיבור או לשיתוף פעולה עם מרצ, אמר עודה כי אפשרות זו לא עומדת על הפרק במוסדות המפלגה.

עודה הוסיף כי "המצב עדיין לא בשל שיתוף פעולה או ריצה משותפת עם מרצ, וזה לא יקרה בשבועיים הקרובים". הוא ציין כי חד"ש תסכים לדון בהסכם עודפים עם מרצ, לאחר שבבחירות הקודמות סירבה הרשימה המשותפת לחתום עמה על הסכם זה.

שלשום פורסם ב"הארץ" כי רע"ם החליטה להתמודד לבד בבחירות, אם יתר מפלגות המפלגות שמרכיבות את הרשימה המשותפת בכנסת היוצאת לא יסכמו לרוץ ביחד. מקורות ברע"ם (רשימה ערבית מאוחדת), המייצגת את הפלג הדרומי של התנועה האיסלאמית, אמרו כי מועצת התנועה קיבלה את ההחלטה כדי להגביר את הלחץ על שאר המפלגות להמשך שיתוף הפעולה בכנסת. גם שלוש המפלגות האחרות רואות בהצהרה הזו מנוף לחץ, והוא מופנה בעיקרו אל טיבי.

החלטת תע"ל להתמודד עצמאית עלולה להביא לכך שארבע המפלגות שמרכיבות את הרשימה המשותפת יאבדו את תמיכת הציבור הערבי, שאינו נוהג לפקוד את הקלפיות באחוזים גבוהים. בבחירות האחרונות הצביעו רבים לרשימה המשותפת כהצהרת תמיכה בשיתוף הפעולה ביניהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ