הבית היהודי והאיחוד הלאומי ירוצו יחד: פרץ יעמוד בראש, סמוטריץ' יהיה השר הבכיר

לפי הסיכום, נציגי המפלגות ישובצו ברשימה לסירוגין, כך שבמקום השלישי יעמוד מוטי יוגב, במקום הרביעי אופיר סופר, במקום החמישי יפעת ארליך ובמקום השישי חברת הכנסת לשעבר אורית סטרוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סמוטריץ' בכנס ירושלים, ביום שני
סמוטריץ' בכנס ירושלים, ביום שניצילום: אוליביה פיטוסי

הבית היהודי והאיחוד הלאומי סיכמו הערב (חמישי) על ריצה משותפת לכנסת. לפי הסיכום, יו"ר הבית היהודי רפי פרץ יוביל את הרשימה, ויו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' יוצב במקום השני אך יהיה השר הבכיר מבין השניים. לאחר מכן ישובצו נציגי המפלגות לסירוגין. המשמעות היא שבמקום השלישי יעמוד מוטי יוגב, במקום הרביעי אופיר סופר, במקום החמישי יפעת ארליך ובמקום השישי חברת הכנסת לשעבר אורית סטרוק.

במסגרת ההסכם סמוטריץ' יבחר ראשון את התפקיד מבין אלה שיוצעו לרשימה המאוחדת. אם יוצע להם רק תפקיד אחד, יכהנו ברוטציה, כאשר סמוטריץ' ראשון.

רפי פרץ ויפעת ארליך במסיבת עיתונאים, השבועצילום: מגד גוזני

עוד סוכם בין הצדדים כי מעתה והלאה "כל ההחלטות יתקבלו בהסכמת שני הצדדים וחלוקת כל התפקידים יהיה באופן שוויוני על ידי יושב ראש שתי המפלגות". מקור המעורה בפרטי המשא ומתן אמר כי בפועל מדובר בהסכם זהה לזה שהוסכם כבר בשבוע שעבר, ממנו חזר פרץ.

בכירי המפלגות סיכמו על ריצה משותפת מיד לאחר פרישת בנט ושקד, לפני מינוי שני יושבי הראש החדשים. מאז היבחרם קיימו השניים מגעים, שהתפוצצו במוצאי שבת האחרונה לאחר שפרץ חזר בו. לאחר כמה ימים שבהם טענו באיחוד הלאומי כי אנשי הבית היהודי מתעלמים מהם, סיכמו הערב הצדדים על ריצה משותפת בתיווך רבנים.

מהליכוד נמסר בתגובה לריצה המשותפת בין שתי המפלגות: "אנחנו מברכים על הסיכום בין הבית היהודי לבין האיחוד הלאומי וקוראים להם להתאחד עם כוחות נוספים כדי להבטיח את ניצחון גוש הימין בבחירות".

במפלגת עוצמה יהודית, שמעוניינת לרוץ במשותף עם שתי המפלגות, בירכו את האיחוד, אך הוסיפו: "מקריאת ההסכם עולה כי אנשי הבית היהודי והאיחוד הלאומי לא התייחסו ולא השאירו מקום לאנשי עוצמה יהודית ומפלגות נוספות וסבורים כי פיצול נוסף בימין אפשרי. עוצמה ירוצו בבחירות הקרובות עם גורמים נוספים ויחד איתם נהיה הפתעת הבחירות. מאחלים לבית היהודי והאיחוד הלאומי לעבור את אחוז החסימה ולהיכנס לכנסת הבאה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ