שופט העליון פוגלמן בדיון על בן ארי: "נשף המסכות נחשף"; סמוטריץ' התפרץ על חיות

נציג המדינה אמר כי ההתבטאויות של יו"ר עוצמה יהודית הן "הגרעין הקשה של הסתה לגזענות. אין לאנשים פנים, כולם אומה רצחנית". סמוטריץ' קרא לעבר השופטים מהקהל, הנשיאה השיבה: "אדוני יסלח לנו, פה לא מתפרצים ולא צועקים. אני לא צריכה להבהיר כלום"

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתמר בן גביר ומיכאל בן ארי בדיון בבית המשפט העליון, היום
איתמר בן גביר ומיכאל בן ארי בדיון בבית המשפט העליון, היוםצילום: גיל כהן- מגן / אי-אף-פי
יותם ברגר
יותם ברגר

בית המשפט העליון דן הבוקר (חמישי) בדרישה לפסול את אנשי "עוצמה יהודית", מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר, מהתמודדות לכנסת. בשבוע שעבר דחתה ועדת הבחירות המרכזית את הבקשה לפסול את השניים מהתמודדות, חרף חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נגד התמודדותו של בן ארי.

במהלך הדיון מתח שופט העליון, עוזי פוגלמן, ביקורת על טיעוניו של בן ארי. בין השאר התייחס להתנגדותו של בן ארי לפתיחת מכרז למגורים בעפולה, לנוכח אזרחים ערבים שמתגוררים בה. פוגלמן אמר כי בן ארי לא הפריד בין אויבים מדיניים לאזרחי ישראל, כשאמר שהמכרז "נפתח לאויב בתור שוויון זכויות". לדבריו, "זה משפט שהוא קריסטל-קליר. הוא מבהיר את מילון בן ארי למונחים שימושיים. פה, בעצם, נשף המסכות הזה נחשף... איזה קונטקסט של מאבק לאומי יש פה, לגבי אזרח שרוצה לגור בעפולה?"

עו"ד ענר הלמן, ראש מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, הרחיב בדיון על עמדתו של מנדלבליט. "סרטונים יותר טובים מהקלטות, ואנחנו מציעים לכבודכם להביט בסרטונים ולא רק בתמלילים שלהם, משום שהדברים שאומר ד"ר בן ארי - הם הגרעין הקשה של הסתה לגזענות", אמר, "אין לאנשים פנים, הם בוגדים, הם גיס חמישי, הם אומה רצחנית, הם עם רצחני".

הלמן הסביר כי לא רק דבריו של בן ארי משמעותיים למערך השיקולים בבחינת התמודדותו לכנסת, אלא גם שיטות הפעולה שלו. "חלק גדול מהתבטאויותיו של ד״ר בן ארי, לשיטתו, נעשות אחרי פיגועים. רגעים קשים שבהם הדם רותח לכולם", אמר. "אבל הוא לא רק מדבר. העלאת סרטונים לפייסבוק בעולם המודרני זה כמו לארגן הפגנה לפני 20 שנה - רק עם חשיפה הרבה יותר גדולה מזו שהיתה לציבור שהיה ניגש להפגנה בכיכר רבין".

בן ארי בבית המשפט העליון, היוםצילום: אמיל סלמן

עו"ד יצחק בם, המייצג את בן ארי, טען כי התערבות הרשות השופטת בהחלטת נבחרי ציבור בעייתית מלכתחילה. "עם כל הכבוד, בשיטה פוליטית דמוקרטית שבה הציבור בוחר את נציגיו, האפשרות הזו שהשופטים יאמרו לציבור 'לא, אתם לא תוכלו להצביע', כשנציגי הציבור הנבחרים אמרו 'כן, אנחנו מסכימים שהוא ישתתף במשחק הפוליטי' - זה צריך להיות נשק אטומי. לא פחות ולא יותר", אמר.

נשיאת העליון, אסתר חיות, אתגרה את עו"ד בם ושאלה אם הטיעון תקף גם כשוועדת הבחירות מחליטה לפסול מתמודד ובית המשפט נדרש לדון בהפיכת ההחלטה. "יש הבדל בין שלילת זכות להשתתף במשחק הפוליטי, שזו החלטה מאוד כבדה, לבין מתן אפשרות להשתתף במשחק הפוליטי", השיב עו"ד בם.

בשלב זה הזכיר השופט פוגלמן את חוק יסוד: הכנסת ואת הסמכויות שהוא מקנה לשופטים. "הקביעה (שאוסרת על מי שהסית לגזענות להתמודד, י"ב) נקבעה על ידי הרשות המחוקקת", אמר, "במקרה זה קבעה ועדת הבחירות שאין הסתה לגזענות, אבל מישהו צריך לבדוק את זה. מה שאדוני בעצם אומר עכשיו, זה שלמרות הקביעה בחוק יסוד: הכנסת, בעצם לא תהיה ביקורת שיפוטית, כי נציגי ועדת הבחירות המרכזית - שהם לא חברי כנסת בהכרח - החליטו שזו לא הסתה לגזענות. אדוני צריך להתמודד עם הראיות".

בהמשך, עימתו השופטים את עו"ד בם עם אמירתו של בן ארי ממאי 2018. "צריך לקרוא לכלב הזה בשמו", אמר אז נציג עוצמה יהודית. "הם אויבים שלנו, הם רוצים להשמיד אותנו. יש כמובן ערבים נאמנים, אך אפשר לספור אותם באחוז ופחות מאחוז. לצערנו הרב רובם המכריע הם שותפים מלאים לאחים שלהם בעזה".

עו"ד בם השיב על כך כי "לבן ארי אין שום בעיה עם אדם שנאמן למדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי. עם מי שלא מזדהה עם מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי, יש בהחלט בעיה". השופט יצחק עמית השיב: "אז הוא אויב. ו-99% הם אויבים. זה הלוגיקה". בם אישר: "זו הלוגיקה". השופטת ענת ברון הוסיפה: "זו גם הלוגיקה ש-100% פחות 99% זה 1%. זה מה שזה משאיר". בם חידד: "למען האמת, היום אי אפשר לדעת כמה מערביי ישראל כן מזדהים עם מדינת ישראל כמדינת העם היהודי, כיוון שמי שמבטא את העמדות האלה מוחרם, מוקע".

בשלב מסוים בדיון התפרץ יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' מהקהל. הנשיאה חיות דרשה ממנו להתנהל "לפי כללי המקום" ואמרה: "מר סמוטריץ', יש לך מה לומר? אדוני יסלח לנו, פה לא מתפרצים ולא צועקים". הוא השיב: "אני אשמח אם גברתי לא תזלזל בכנסת. גברתי אמרה 'זה לא כנסת פה'. אנחנו מכבדים אתכם ואתם תכבדו אותנו, אנחנו מייצגים את הריבון. אני מכבד את בית המשפט, ואני מבקש שגבירתי תכבד את הכנסת ונבחריה. נושא הדיון הוא חברי כנסת. תכבדו גם אותנו. אל תזלזלו בנו. האמירה של גברתי, 'זה לא כנסת פה', זו אמירה מזלזלת".

חיות המשיכה: "אדוני לא יעיר פה הערות בלי רשות ולא יצעק פה. אדוני יסלח לי, 'פה זה לא כנסת', הכוונה היא שפה יש סדרי דין אחרים. זה הכל. זה לא עניין של כבוד ולא עניין של זלזול. ואדוני בוחר לקחת את זה למקומות שהוא לוקח, יש לו כנראה סיבה. אני לא צריכה להבהיר לאדוני כלום. חבל שאדוני לא הבין את זה מלכתחילה. אדוני לוקח את זה למקומות לא ראויים".

סמוטריץ' בוועדת הבחירות המרכזית, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

נציג הפרקליטות הסביר מדוע, בניגוד לבן ארי, לא התנגד היועמ"ש להתמודדות בן גביר חרף התבטאויות עבר: "גם היועמ"ש ופרקליט המדינה לא סבורים שבן גביר שינה את דרכיו, אלא רק הצהיר בפני הוועדה שהוא שינה את התנהלותו. אנחנו לא מדברים רק על דרכים, אלא גם על התנהלות". אתמול קבע היועץ בהתייחס לבן ארי כי "אין מדובר במקרה גבולי. מדובר במקרה המצוי עמוק בתחום המצדיק ומצריך את פסילת המועמד לפי החוק".

בעקבות החלטת הוועדה ערערו עליה ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ), ח"כ סתיו שפיר (העבודה), המרכז הרפורמי לדת ומדינה ופורום תג מאיר. המערערים דרשו לפסול הן את בן גביר והן את בן ארי. "המשיבים 1-2 הם ממשיכי דרכה של תנועת כך, תנועה גזענית ופסולה אשר אף נפסלה להתמודד בחירות לכנסת בשל האידיאולוגיה הגזענית העומדת בבסיסה וחתירתה תחת היסודות הדומקרטיים של המדינה. בניגוד לנסיונו של ברוך מרזל בבחירות הקודמות, המשיבים אינם מסתירים את תמיכתם העמוקה ברב כהנא ואת מחויבותו העמוקה לרעיונותיו הגזעניים להגיע לכנסת ישראל. שלל התבטאויותיהם מעיד כאלף עדים על ההסתה לגזענות ועל הביזוי המכוון והליבוי השיטתי של איבה ומדנים שיוצרים המשיבים כלפי האוכלוסייה הערבית".

עיר מקלט לרשימה שמתאחדת

בית המשפט העליון דן היום גם בפסילת רשימת רע"מ-בל"ד, ובפרט בסוגיית הפסילה של הרשימה כולה על סמך טענות נגד חלק מחבריה. נציג מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, עו"ד רועי שויקה, אמר בדיון כי יש לקבל את ערעור הרשימה ולהתיר לכל חבריה להתמודד, מכיוון שהחוק מתיר רק פסילה של מועמדים מסוימים או של הרשימה כולה. "יו"ר הרשימה המשותפת הזאת הוא מהמפלגה שאין כלפיה טענות", אמר שויקה, "אם הרשימה תקבל חמישה מנדטים, אין סיבה לפסול 60% מתוכה. יש פה רכיב דומיננטי של מספר".

השופט נועם סולברג ביקר את הטענה, ואמר כי "כך אפשר לדלל כל (מועמד) פסול". השופט דוד מינץ הוסיף: "אנחנו מדברים על משהו מאוד מהותי, ואתם הופכים אותו למשהו טכני". הנשיאה חיות העירה כי מבלי להביע עמדה כלפי בל"ד עצמה, "הגישה הזו עשויה ליצור עיר מקלט לרשימה שמתאחדת, שהיא כשלעצמה יכולה לעמוד".

עו"ד חסן ג'בארין, המייצג את הרשימה, אמר בדיון כי חבריה אינם נמצאים בקשר עם יו"ר בל"ד לשעבר עזמי בשארה, שנחשד בריגול ועזב את הארץ ב-2007.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ