מנכ״לית ועדת הבחירות: נבחן את פרשת מצלמות הליכוד ונפיק לקחים

אורלי עדס אמרה עוד כי יו"ר הוועדה מלצר הורה שלא להציב מצלמות ביישובים הערביים ביום ההצבעה. בשבוע שעבר דרשו הח"כיות רוזין ותומא-סלימאן מהיועמ"ש לבחון אם המהלך מהווה הפרה של החוק האוסר על איום בבחירות

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קלפי בכפר קאסם, ביום הבחירות
קלפי בכפר קאסם, ביום הבחירותצילום: מוטי מילרוד
נעה לנדאו
נעה לנדאו

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, עו"ד אורלי עדס, הבהירה היום (ראשון) כי פרשת החדרת המצלמות מטעם הליכוד לקלפיות ביישובים ערביים תיבחן בוועדה וכי יופקו לקחים לקראת הבחירות הבאות. בראיון בגל"צ לרינו צרור, הבהירה עדס כי יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, הורה שלא לצלם בקלפיות ביישובים ערביים במהלך ההצבעה אלא במקרים חריגים כגון אלימות.

בשבוע שעבר הודיע משרד יחסי הציבור קייזלר-ענבר כי היה אחראי, לצד אנשי הליכוד, להכנסת מצלמות לקלפיות ביישובים ערביים ביום הבחירות. "בזכות זה שהוצבו משקיפים מטעמנו בכל קלפי, שיעור ההצבעה ירד מ-50%, הנמוך ביותר שנראה בשנים האחרונות!", התגאה המשרד בפוסט שפורסם בפייסבוק. "ראיתם את הכתבות בתקשורת שהבעירו את השטח ביום הבחירות? אלו שסיפרו על מצלמות שהושתלו בקלפיות במגזר הערבי ומנעו אלפי זיופים? אז כן, אנחנו 'אשמים' במהלך הזה".

שגיא קייזלר, לשעבר ראש ועד מתיישבי השומרון, אמר ל"הארץ" שהוא אכן עומד מאחורי המבצע. בתפקידו הקודם, ערב הבחירות ב-2015, עמד קייזלר גם מאחורי סרטון שהציג פעילי שמאל כבוגדים שסופם תלייה. כתבה ששודרה בחדשות 2 לאחר הבחירות הקודמות תיארה כיצד פעל קייזלר כבר אז להכניס נציגים מטעמו לקלפיות ביישובים ערביים והציגה תיעוד ממצלמות נסתרות שהוכנסו אליהן. קייזלר תועד משוחח עם פעילים ואומר להם: "יושבים ערבים לבד בתוך הקלפי, אנחנו לא סומכים עליהם. אנחנו נותנים להם להצביע במדינה שלנו למרות שזו המדינה שלנו, לצערנו זה המצב כרגע, אבל לפחות שיצביעו רק הצבעות אמת".

בעקבות זאת, פנו ביום חמישי חברות הכנסת מיכל רוזין (מרצ) ועאידה תומא-סלימאן (חד"ש) ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה לבדוק בדחיפות את הסוגיה. רוזין דרשה לבחון "אם ניסיונות דיכוי ההצבעה בחברה הערבית על ידי הליכוד מפרות את סעיף 122(3) לחוק הבחירות הישראלי, הנוגע לאיסור על איום בבחירות". בפנייתה נכתב עוד כי "בליכוד ניסו להרתיע בוחרים בחברה הערבית ממימוש זכותם הדמוקרטית, באופן שעולה עד כדי איום".

כ-1,200 מצלמות הוחדרו על ידי חברי ועדת קלפי מטעם הליכוד ביישובים הערביים לדברי הפעילים כדי "לפקח על טוהר הבחירות", אולם בחברה הערבית אומרים כי המעשה נועד להרתיע בוחרים ערבים באמצעות הפרת חשאיות ההצבעה. המשטרה החרימה את המצלמות שהתגלו אך יו"ר ועדת הבחירות, חנן מלצר, הורה להחזיר אותן בתנאי שלא ייעשה בהן שימוש במהלך ההצבעה עצמה. למעט מקרים קיצוניים כמו חשד לשוחד או לאלימות וכן בעת ספירת הקולות כשאין בוחרים בחדר. הוא גם קבע שאם תוגש תלונה במשטרה יהיה על הפעילים למסור את המצלמות לבדיקתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ