בנט: צריך לקרות משהו מאוד קיצוני כדי שאתנגד למתן חסינות לנתניהו

בריאיון בחדשות 12 אמר בנט כי יתמוך בנתניהו אם יקים ממשלה יציבה, מאחר ש"הצורך הגדול ביותר לישראל הוא יציבות". בתחילת החודש אמר כי יגיע להחלטה בנושא רק לאחר שיתבררו לו כל העובדות בתיקי ראש הממשלה

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנט ושקד, בחודש שעבר. בתחילת החודש אמר בנט שלא יחליט בעניין החסינות עד שיתבררו לו העובדות
בנט ושקד, בחודש שעבר. בתחילת החודש אמר בנט שלא יחליט בעניין החסינות עד שיתבררו לו העובדותצילום: מוטי מילרוד
יותם ברגר
יותם ברגר

השר לשעבר נפתלי בנט, ממנהיגי רשימת ימינה, אומר כי הוא צפוי לתמוך בחסינות לראש הממשלה בנימין נתניהו מהעמדה לדין - אם יעמוד גם בראשות הממשלה הבאה. בריאיון ששודר הערב (שבת) בחדשות 12 אמר בנט: "אם יש ממשלה יציבה, צריך יהיה משהו מאוד מאוד קיצוני כדי שאני אתנגד לחסינות". בתחילת החודש, לעומת זאת, אמר כי יגיע להחלטה בנושא רק לאחר שיתבררו לו כל העובדות בתיקי נתניהו. את השינוי בעמדתו נימק בכך שהמדינה הולכת למערכת בחירות שנייה באותה שנה, ולכן "הצורך הגדול ביותר הוא יציבות".

בריאיון בגלי צה"ל ששודר ב-4.8 אמר בנט: "את ההחלטה (לתמוך בחסינות) אפשר לקבל רק על סמך העובדות והנתונים עצמם. לא אתה ולא אני מכירים את העובדות". הוא הוסיף כי הבעת עמדה בנושא משולה לשופט המתבקש להכריע בתיק שטרם הוצג לו: "אם הייתי עונה אחרת, זה היה דבר לא הגון".

נתניהו ובנט, בנובמבר. בשנה החולפת הביעו בנט ושקד תמיכה מסויגת בחסינות לרה"מצילום: אוליבייה פיטוסי

בשבוע שעבר פרסם "הארץ" כי שליחים מטעם יו"ר ימינה, איילת שקד, הציעו לנתניהו כי היא תתמוך במהלך המעניק לו חסינות כחלק מניסיונותיה להצטרף לליכוד. "רק היא יכולה להביא לביבי את החסינות, היא יודעת לצאת להסביר בתקשורת למה החסינות מוצדקת", אמר אחד השליחים. בתגובה על הפרסום אמרה שקד כי אם הדברים נאמרו, הם לא היו על דעתה.

נתניהו, החשוד בשוחד ובמרמה והפרת אמונים, פעל בחודשים האחרונים כדי לקבל חסינות מפני העמדה לדין. תחילה הוא שקל לשנות את חוק החסינות, כך שיעניק לו חסינות אוטומטית: כיום חברי כנסת נדרשים לבקש מוועדת הכנסת להותיר את חסינותם בהצבעה מיוחדת, ובאפריל הניח ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) על שולחן הכנסת הצעת חוק להחזרת הנוסח הקודם, ששונה ב-2005 וקבע שח"כ יזכה לחסינות אוטומטית. נתניהו התכוון לקדם במקביל הצעת חוק שנועדה לשלול מבית המשפט העליון את הסמכות להתערב בהחלטות מינהליות של הממשלה, השרים או הכנסת. במאי פורסם ב"הארץ" כי מקורבים לראש הממשלה מעריכים כי הוא לא יקדם את חוק החסינות החדש ובמקום זאת יתמקד בהגבלת סמכותו של בג"ץ.

בחודש שעבר אמר רה"מ כי אין בכוונתו לשנות את חוק החסינות כדי למנוע את העמדתו לדין: "אף אחד לא משנה את החוק, לא צריך לשנות אותו, ואני לא אצטרך אותו בכלל. לא צריך בכלל משום שלא היה כלום ולא יהיה כלום". לדבריו, שום שינוי בחוק החסינות לא נכלל בהסכמים הקואליציוניים שגובשו במהלך הניסיון להקים ממשלה, "זה הכל בלוף אחד גדול". כמה גורמים בליכוד ששוחחו עם ראש הממשלה התרשמו כי הוא שוקל לפנות לוועדת הכנסת ולבקש לשמור על חסינותו על פי הנוהל הקיים, המצריך את אישור הוועדה ולאחר מכן את אישורה של מליאת הכנסת.

לפני הבחירות הקודמות נשאל ראש הממשלה בערוץ 12 על כוונתו לקדם מהלכים שימנעו את העמדתו לדין וענה: "מה? מה פתאום! התשובה היא לא. מה שיפיל את זה זה העובדות עצמן". הוא הוסיף אז: "לא עסקתי בזה ואני לא מתכוון לעסוק בזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ