הליכוד: נתניהו יחזיר לנשיא את המנדט אם כחול לבן ימשיכו לסרב למתווה ריבלין

צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות ייפגשו מחר, ולפי מקור בליכוד נתניהו עשוי להחזיר את המנדט עוד באותו יום אם לא תחול התקדמות. הליכוד: "אין טעם לבזבז זמן ולגרום לשיתוק מתמשך"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו וריבלין במעמד הטלת המנדט, ביום רביעי
נתניהו וריבלין במעמד הטלת המנדט, ביום רביעיצילום: אוליבייה פיטוסי
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הליכוד הודיע הערב (שבת) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יחזיר את המנדט להרכבת הממשלה לנשיא המדינה אם כחול לבן "יחליטו להתמיד בסירובם" למתווה שהציע ראובן ריבלין. "אין טעם לבזבז זמן ולגרור את המדינה לשיתוק מתמשך", נכתב בהודעה שפרסמה המפלגה. לפי מתווה ריבלין, גנץ יכהן כראש ממשלה בפועל במקרה שבו נתניהו יצא לנבצרות - שלא תוגבל בזמן.

מהמפלגה נמסר כי "אם כחול לבן יחליטו להתמיד בסירובם למתווה הנשיא, בסבירות גבוהה ראש הממשלה נתניהו יחזיר את המנדט, מתוך תקווה שאולי לקראת סוף התהליך בשלושת השבועות האחרונים אנשי כחול לבן יבינו שתקוותם לפוטש בליכוד או לפירוק של המחנה הלאומי אין לה בסיס במציאות, וממשלת אחדות רחבה לפי מתווה הנשיא זה הפתרון היחידי כדי למנוע בחירות מיותרות".

לדברי מקור בליכוד, נתניהו ישיב את המנדט תוך ימים ספורים, וייתכן שכבר מחר, אם נציגי המפלגה יווכחו בפגישת המשא ומתן המתוכננת מחר כי רשימת כחול לבן מסרבת לקבל את מתווה ריבלין כבסיס לדיון. גורם אחר אמר ל"הארץ" שעדיין לא ברור אם נתניהו יחזיר את המנדט כבר מחר או רק לאחר ראש השנה.

אתמול דנו צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות במשך כארבע שעות, לראשונה מאז שהנשיא הטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה. בתום הפגישה מסרה כחול לבן כי נציגי הליכוד התנו את המשך הדיון בהסכמה כי נתניהו ימשיך לכהן כראש ממשלה וכן בכך שהקואליציה הבאה תתבסס על "בלוק מפלגות הימין". "ידוע מראש כי כחול לבן לא תסכים לתנאים אלו, ולפיכך אין מנוס מלהבין כי הצבת שני תנאים מקדימים אלו מטרתם לגרור את מדינת ישראל לבחירות שלישיות, כפי שרוצה ראש הממשלה", מסרה המפלגה.

במתווה מציע ריבלין ממשלה עם גושים שווים בכוחם, שבה יורחבו הסמכויות של ממלא מקום ראש הממשלה אם ראש הממשלה המכהן ייאלץ לצאת לנבצרות. לפי חוק יסוד: הממשלה, אם חלפו מאה ימים מאז שיצא ראש הממשלה לנבצרות, "יראוהו כמי שנבצר ממנו דרך קבע למלא את תפקידו". ההצעה של ריבלין למעשה מבטלת את מגבלת מאה הימים ומאפשרת לראש ממשלה בנבצרות להמשיך ולהחזיק בתואר, בעוד ממלא מקומו יהיה ראש הממשלה בפועל וכל הסמכויות יועברו אליו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ