יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ, כתב לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי פרסום תוכנית השלום של הבית הלבן כעת עשוי "להתפרש כהתערבות במערכת הבחירות בישראל". פרץ הודיע היום (שבת) ששלח לטראמפ איגרת, שבה נכתב כי הממשלה שתוקם לאחר הבחירות "תקבל לגיטימציה מהציבור הישראלי לחדש את התהליך המדיני לשלום עם הרשות הפלסטינית, וזאת תוך מאמץ להשלים תוכנית היפרדות מהפלסטינים כצורך ישראלי".

פרץ התייחס לאפשרות שבה תוכנית השלום תאפשר לישראל לספח את בקעת הירדן, וכתב כי "לא ניתן להתניע מהלך מדיני אמיתי אם לא יהיה מבוסס על עיקרון של שתי המדינות". לדבריו, "כל מהלך שמוביל לסיפוח חד-צדדי לא ישיג דבר". עוד כתב פרץ כי "עתיד הסכסוך בין הישראלים לפלסטינים צריך להיפתר במשא ומתן ישיר לשלום כפי שהתחיל ראש הממשלה המנוח יצחק רבין".

טראמפ בבית הלבן, אתמולצילום: Alex Brandon/אי־פי

באיגרת כתב פרץ כי "לארה"ב תפקיד חשוב מאין כמותו בהתנעת מהלך מדיני אזורי, אך אחזור ואומר שוב: תהליך שכזה יחל, יימשך ויסתיים בהצלחה ובהכרעה, רק בהידברות בין ירושלים ורמאללה, כאשר ארה"ב היא הגורם שיכול להביא לסיום ההידברות בצורה טובה ומוצלחת".

בסביבתו של פרץ התייחסו היום לתמיכת גנץ בסיפוח הבקעה "בתיאום עם הקהילה הבינלאומית", ואמרו ל"הארץ" כי ידרשו ממנו לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים. זאת, במסגרת המשא ומתן הקואליציוני שיתקיים במקרה שבו כחול לבן תקים את הממשלה לאחר הבחירות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להמריא מחר לוושינגטון כדי לדון בתוכנית השלום, ועשוי להיות באוויר בזמן שפרטיה יתפרסמו פומבית. אירוע ההשקה של התוכנית אמור להתקיים ביום שלישי. הבית הלבן הזמין לאירוע גם את יו"ר כחול לבן, בני גנץ, שאמור להודיע בקרוב אם החליט להיענות להצעה. גנץ נטה תחילה להגיע לוושינגטון, ואף הודיע על כך לאמריקאים, אך הכרזת סגן נשיא ארה"ב מייק פנס כי ההחלטה להזמינו היתה רעיון של נתניהו נתפסה בכחול לבן כהשפלה פומבית.

טראמפ אמר אתמול כי "ייתכן שהפלסטינים יגיבו באופן שלילי לתוכנית בתחילה, אך היא טובה עבורם ויש להם תמריצים לקבל אותה". לפי מקורות ישראלים, התוכנית תבטיח ריבונות ישראלית בכל ההתנחלויות הקיימות ואת סיפוח בקעת הירדן כגבולה המזרחי של ישראל. הם הוסיפו כי האזורים שצפויים להישאר בשליטת הפלסטינים יוגדרו כמדינה מפורזת. לדברי המקורות, סירוב פלסטיני מיידי לטראמפ יביא להכשרת צעדי סיפוח באופן חד-צדדי.

גורמים אמריקאים רשמיים לא הזכירו כי הזמינו גם נציגים פלסטיניים לדון בנושא, אולם טראמפ אמר כי הממשל שוחח "בקצרה" עם הפלסטינים וישוחח עמם שוב בהמשך. נביל אבו רודיינה, דוברו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, אמר: "אנחנו מזהירים את ישראל ואת ארה"ב שלא לחצות קווים אדומים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ