איימן עודה: אם לא נשמע מגנץ אמירה חדה נגד הסיפוח, אין מצב שנמליץ עליו

יו"ר הרשימה המשותפת אמר שהוא רוצה לשמוע בצורה מפורשת מיו"ר כחול לבן שהוא מתנגד לטרנספר, והוסיף כי לא יתמוך "בשום ממשלה שיש בה את ליברמן"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טיבי, גנץ ועודה במשא ומתן הקואליציוני באוקטובר האחרון
טיבי, גנץ ועודה במשא ומתן הקואליציוני באוקטובר האחרון צילום: אופק אבשלום
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר הבוקר (שלישי) כי מפלגתו לא תמליץ על יו"ר כחול לבן בני גנץ להרכבת הממשלה, אם זה לא יתבטא נגד סיפוח ההתנחלויות וחילופי שטחים במשולש. "אם לא נשמע ממנו אמירה חדה מאוד נגד הטרנספר והסיפוח אין מצב שנמליץ עליו", אמר עודה בראיון לרינו צרור בגלי צה"ל. "הם שותקים על התקיפה נגד האוכלוסיה הערבית, התקיפה של נתניהו. שגנץ יגיד משהו. מה הוא חושב, שאנחנו בכיס שלו? מה פתאום", הוסיף.

לאחר פרסום המתווה המדיני של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפני כשבועיים אמר גנץ כי התוכנית משקפת נאמנה את עקרונות מפלגתו וכי יפעל "למימוש כל חלקיה".

יו"ר המשותפת ציין בראיון גם שמפלגתו לא תתמוך "בשום ממשלה שיש בה את ליברמן" כיוון ש"אין לנו שום דבר משותף עם ליברמן... הוא הוגה רעיון טרנספר תושבי המשולש". לדבריו, מפלגתו יכולה להשיג 16 מנדטים וכך "להגיע ל-61 מנדטים ללא ליברמן". ממוצע הסקרים בשבוע האחרון חוזה למפלגתו של עודה 13.5 מנדטים, ולכחול לבן 35.5.

עודה הוביל את המחנה במפלגתו שדחף להמליץ על גנץ אחרי הבחירות הקודמות, אולם לדברי בכיר במפלגת חד"ש, כעת מבינים ברשימה שהמלצה נוספת תוביל לפגיעה אלקטורלית. עודה מבין משיחות רבות עם פעילים בחודש האחרון שהלך הרוח במפלגה השתנה. ל"הארץ" נודע כי לאחרונה הוא גם זכה לכתף קרה מגנץ, והתלונן בפני גורמים ששוחח עמם שגנץ לא מעוניין בשלב הזה לפגוש אותו.

עודה בבית המשפט העליון בדיון על פסילת ח"כ היבא יזבק, בשבוע שעברצילום: אוהד צויגנברג

אותו בכיר ציין שהרקע לשינוי הוא הצהרתו של גנץ על סיפוח בקעת הירדן, תמיכתו בתוכנית טראמפ והשתיקה ביחס להצעה לחילופי שטחים במשולש. בנוסף הוא ציין את תמיכת כחול לבן בפסילתה של ח"כ היבא יזבק. פעילים במזכירות חד"ש ציינו כי זו רוח הדברים גם ביתר מרכיבי הרשימה המשותפת. "החזרת השיח המדיני לקדמת הבמה להבדיל מהשיח האזרחי שהובלט ערב הבחירות האחרונות הדגיש את הפערים", אומר ח"כ מהרשימה בשיחה עם "הארץ". לדבריו "בעניין המדיני יש תהום וזה בולט".

בחודש שעבר אמר בכיר ברשימה המשותפת ל"הארץ" כי גנץ לא משאיר במערכת הבחירות הנוכחית פתח לשיתוף פעולה עם הרשימה, וכי ראשיה יתקשו לתמוך בו. לדברי הבכיר, אם בבחירות הקודמות ראשי הרשימה הצליחו לספק הסברים להמלצה עליו בפני הנשיא, הפעם "תמונת המצב הרבה יותר מסובכת ומורכבת". ברשימה המשותפת הדגישו אז את התמיכה של גנץ בסיפוח בקעת הירדן והתמיכה בתוכנית טראמפ כשתי סוגיות שמאתגרות את מרחב שיתוף הפעולה עם כחול לבן. לכך מתווספת גם ההצבעה של מפלגתו בעד פסילתה של ח"כ היבא יזבק בוועדת הבחירות.

בראיון ל"הארץ" בחודש שעבר אמר עודה כי המלצת הרשימה על גנץ לאחר הבחירות האחרונות "היתה המלצה טכנית, כשההמלצה המהותית היא לא נתניהו". לדבריו אז "גנץ יכול להפוך את ההמלצה הטכנית שלנו להמלצה מהותית אם הכיוונים שלו יהיו כמו אלו של ממשלת רבין בשנות ה-90. במקרה כזה נתנהג כמו שהתנהגנו אז, ונהיה גוש חוסם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ