כבר לא עם ליברמן: כחול לבן חתמה על הסכם עודפים עם העבודה-גשר-מרצ

ישראל ביתנו הודיעה כי החליטה שלא לחתום עם אף מפלגה, לאחר שבבחירות הקודמות שיתפה פעולה עם גנץ. ההסכם היום יותיר את הרשימה המשותפת ללא שותפה לחלוקת קולות עודפים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גנץ, פרץ ויצחק הרצוג, באוקטובר האחרון. בעבודה התלבטו אם לחתום עם המשותפת או לא לחתום כלל
גנץ, פרץ ויצחק הרצוג, באוקטובר האחרון. בעבודה התלבטו אם לחתום עם המשותפת או לא לחתום כלל צילום: ראובן קסטרו
יהונתן ליס
יהונתן ליס

כחול לבן ורשימת העבודה-גשר-מרצ חתמו היום (רביעי) על הסכם עודפים לקראת הבחירות לכנסת ה-23. במערכת הבחירות הקודמת חתמה רשימתו של בני גנץ על הסכם זה עם ישראל ביתנו, מהלך שהוסבר אז כניסיון לזכותה במנדט נוסף על חשבון מצביעי הימין. במפלגתו של ליברמן אמרו היום כי החליטו שלא לחתום על הסכם עודפים עם אף מפלגה.

החוק המסדיר את חלוקת הקולות מעניק למפלגה הגדולה מבין שתי החתומות על ההסכם סיכוי גדול יותר לזכות בקולות העודפים. גורם בעבודה אמר כי במפלגתו מעריכים שההסכם יסייע לכחול לבן לגדול במנדט. שיתוף הפעולה בין כחול לבן לעבודה-גשר-מרצ מותיר את הרשימה המשותפת ללא שותפה לחתימה על הסכם עודפים.

גנץ וליברמן במשא ומתן הקואליציוני, בנובמבר האחרוןצילום: תומר אפלבאום

בעבודה-גשר-מרצ התלבטו בשבועות האחרונים אם לחתום על הסכם עודפים עם הרשימה המשותפת או להתמודד ללא הסכם כלל. לדברי גורם במפלגה, "הערכנו שכחול לבן שוב לא תחתום איתנו על הסכם עודפים והתלבטנו אם נכון יהיה לחתום עם הרשימה המשותפת – מהלך שעשוי היה להגדיל את כוחה באמצעות מצביעי העבודה-גשר-מרצ, או להתמודד באופן עצמאי".

יו"ר העבודה-גשר-מרצ עמיר פרץ הסביר היום כי ההחלטה התקבלה "מתוך תחושת אחריות לגוש המרכז שמאל". לדבריו, "אין לנו פריבילגיה לפספס את ההזדמנות להחליף את הממשלה ואת מדיניותה. ההחלטה התקבלה מתוך ההכרה כי גודל הגוש הוא שקובע מי ירכיב את הממשלה הבאה ולא גודל המפלגה".

במערכת הבחירות הקודמת חתמו הליכוד וימינה על הסכם עודפים ביניהן, וכך גם המפלגות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה. בגוש השמאל חתמו העבודה והמחנה הדמוקרטי (שהתאחדו בבחירות אלה) על הסכם עודפים, בין היתר אחרי שיו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, סירב לחתום על הסכם עם המחנה הדמוקרטי כל עוד אהוד ברק מתמודד ברשימה מטעמם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ