יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר כחול לבן בני גנץ סירב היום (רביעי) להזמנתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לעימות טלוויזיוני לפני הבחירות. "הוא נזכר באירוע הזה נוכח תאריך המשפט שלו ב-17 במארס", אמר גנץ במסיבת עיתונאים בכפר המכביה ברמת גן, "כל האירוע הזה הוא ספין תקשורתי אחד גדול. אני לא עובד בשביל הספין הזה, אני לא עובד בשבילו". גנץ הזכיר כי "נתניהו נמנע למעלה מעשור מעימותים", וציין שהזמין את נתניהו לעימותים לפני סבבי בחירות האחרונים.

"אני מוכן לבוא הנה או למקום אחר", אמר אתמול נתניהו בערוץ 20, ופנה לגנץ: "בוא נבחר מישהו (מנחה), או שאתה תביא מישהו, נעשה עימות טלוויזיוני בלי טלפרומטר ונגיד את הדברים האמיתיים, אהלן וסהלן. בוא נעשה כמה עימותים טלוויזיוניים, אחד על הצד הביטחוני על הצד המדיני על הצד הכלכלי".

נתניהו, ריבלין וגנץ בבית הנשיא, בספטמברצילום: עמוס בן גרשום / לע

נתניהו הגיב לסירובו של גנץ וכתב בטוויטר כי יו"ר כחול לבן "מפחד מעימות והוא יודע למה". לדבריו, "אם גנץ מפחד לבוא לעימות מול ראש הממשלה, איך הוא יעמוד באתגרים הגדולים של מדינת ישראל. אני חוזר וקורא לגנץ: בוא לעימות מולי".

גורם בכחול לבן מסר אתמול לאחר ההזמנה של נתניהו: "עשר שנים ביבי מסרב לכל עימות, פתאום הוא נזכר בערב שבו הוא חוטף על הראש תאריך למשפט? אנחנו לא חייבים לשתף פעולה עם כל ספין עלוב שלו. שיילך להתעמת עם התובע". בשבוע שעבר נשאל גנץ בחדשות 12 אם יסכים להגיע לעימות טלוויזיוני ישיר מול ראש הממשלה, והשיב: "אני נכון לכל עימות, רק נראה לי שהעימות הרציני הבא שיש לנתניהו זה עם עדי התביעה במשפט שלו".

בבחירות ב-1996 השתתף נתניהו בעימות מול ראש הממשלה המכהן שמעון פרס, והוגדר כמנצח של העימות לקראת ניצחונו בבחירות. במערכת הבחירות הבאה, ב-1999, הוא השתתף כראש הממשלה המכהן מול יו"ר מפלגת המרכז יצחק מרדכי, בעוד שיו"ר ישראל אחת אהוד ברק, שהיה המועמד המוביל בסקרים וניצח בבחירות, לא השתתף בעימות. מאז נתניהו לא השתתף בעימותים ישירים עם יריביו בבחירות. בבחירות ב-2015 הופיע נתניהו במקביל ליו"ר המחנה הציוני דאז, יצחק הרצוג, כשהוא מצולם מביתו ומוקרן על מסך מעל הרצוג, שהגיע לאולפן חדשות 2 דאז (12 כיום), והשניים שוחחו ביניהם.

גנץ אמר היום במסיבת עיתונאים כי הדבר היחיד שנתניהו מעוניין בו הוא "להרכיב קואליציה שתאפשר לו להעביר חוק שיאסור להביא למשפט ראש ממשלה". הוא הוסיף כי יקדם חוק לאחר הבחירות שימנע מראש ממשלה או משר לכהן לאחר שהוגש נגדו כתב אישום, וחוק שימנע ממי שהורשע בעבירה עם קלון לחזור לחיים הציבוריים.

"נתניהו משעבד מדינה שלמה כדי להימלט מהדין, אנחנו לא נאפשר לו", אמר גנץ, והכריז: "כל מי שרוצה להיכנס לממשלתי יחתום על מסמך קווי יסוד ובו התנגדות לכל יוזמה שכזו. אני קורא לכל ראשי המפלגות שלא לתת יד לחוק שכזה". הוא הוסיף כי "במדינת ישראל אף פוליטיקאי או איש ציבור לא יהיה מעל החוק. הממשלה והכנסת לעולם לא יהפכו למפלט לעבריינים. כראש ממשלה אני מתכוון להיאבק באופן אישי בשחיתות השלטונית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ