הארץ

יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, אמר הבוקר (חמישי) בראיון בכאן ב' כי המלצת הפרקליטות לפתוח בחקירה פלילית בפרשת "הממד החמישי" נובעת מלחץ פוליטי. "ברור לי שמדובר בלחץ פוליטי, לרכוב על דו"ח מבקר המדינה שבדק את משטרת ישראל - ולא אותנו", אמר גנץ. "בניגוד לנאשם נתניהו, אני מכבד את רשויות החוק. אני פתוח לכל בדיקה ואני משוכנע בניקיון כפיי. מבחינתי אני שקוף לציבור והכל תקין". יו"ר כחול לבן התייחס בדבריו גם לבחירות, ואמר: "לא נקים ממשלה עם הרשימה המשותפת, גם לא בתמיכתה. יהיה לנו את הרוב שלנו".

אתמול פורסם כי הפרקליטות נמצאת בסיומה של בדיקת הפרשה והמליצה לפתוח בחקירה פלילית בחשד לקבלת דבר במרמה מהמשטרה. לפי הערכות, החקירה תיפתח לאחר הבחירות. גנץ, שהיה יו"ר החברה, לא חשוד בפרשה.

גנץ ואלשיך באירוע הפרידה מהמפכ"ל לשעבר בבית שמש, בנובמבר 2018צילום: אוליבייה פיטוסי

החברה עסקה בפיתוח מערכת לעיבוד מידע מודיעיני באמצעות בינה מלאכותית שנועדה לשמש גופי אכיפה. בשנה שעברה חשף "הארץ" כי המשטרה התקשרה עם החברה לצורך ניסוי בעלות ארבעה מיליון שקלים, והעניקה לה "פטור מבצעי" ממכרז. בהמשך התכוונה המשטרה להשקיע במערכת 50 מיליון שקלים, אך המיזם לא יצא לפועל משום שהחברה נסגרה.

דו"ח מבקר המדינה שפורסם במארס 2019 קבע כי המשטרה פעלה בניגוד לנהלים ובחוסר שוויון כשקידמה את ההתקשרות עם "הממד החמישי" באופן זה. לפי דו"ח המבקר, מי שדחף לקידום ההתקשרות עם החברה הוא מפכ"ל המשטרה דאז, רוני אלשיך, שהנחה להתחיל פיילוט ללא מכרז במסגרת "פטור מבצעי".

בדו"ח המבקר נכתב גם כי "הממד החמישי" טענה בפני המשטרה שהיא קיימת במשך ארבע שנים, כשבפועל נוסדה רק שנתיים קודם לכן. עוד טענה החברה בפני מינהל הטכנולוגיות במשטרה כי יש בידה מוצר מדף מוכן, אף שהדבר לא היה נכון. בנוסף טענו כי לחברה חמישה לקוחות שכולם גופים ביטחוניים - כשלמעשה לא היה לה אף לקוח באותה עת. גנץ היה יו"ר החברה, שהוקמה ב-2014, ונשיאה היה המשנה לראש המוסד לשעבר רם בן ברק, כיום איש כחול לבן. החברה נסגרה ב-2018 וכל עובדיה פוטרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ