נתניהו: לא רואה סיבה לדחות את הבחירות בגלל התפרצות הקורונה

ראש הממשלה אמר כי הוא מעריך שכרגע המצב בשליטה. "אני לא חושב שצריך לבטל את הבחירות, אבל חשוב שיקשיבו להנחיות", אמר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אזרח דרום קוריאה ממתין לטיסה מישראל, היום
אזרח דרום קוריאה ממתין לטיסה מישראל בנתב"ג, היוםצילום: Ariel Schalit/אי־פי
הארץ

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר (שני) בראיון ברדיו ירושלים כי הוא "לא רואה סיבה לדחות את הבחירות" בשל התפשטות וירוס הקורונה. "אני חושב שכרגע אנחנו בשליטה ונעשה הכל בשביל שזה יימשך", הוסיף. "אני לא חושב שצריך לבטל את הבחירות, אבל חשוב שיקשיבו להנחיות".

במערכת הפוליטית החלו אתמול להתייחס לאפשרות שבה התפשטות הנגיף בארץ תשפיע על מערכת הבחירות בשבוע הבא. בהערכת מצב שקיימו בממשלה אמר השר לביטחון הפנים גלעד ארדן כי מידע כוזב על הווירוס עלול לפגוע בשיעור ההצבעה.

נתניהו וליצמן בדיון חירום על הקורונה, אתמולצילום: תומר נויברג

"יש חשש שיהיו השלכות לקורונה על יום הבחירות עצמו, על גורמים שינסו לפגוע בטוהר הבחירות", אמר ארדן, "להפיץ ידיעות בדויות, פייק ניוז בנושא הזה, כדי להשפיע על אחוזי ההצבעה באזורים מסוימים. צריך להבין, מדובר בעבירה פלילית כמובן, פגיעה בטוהר הבחירות, וגם לכך יש היערכות מיוחדת של משטרת ישראל כדי למנוע שימוש לרעה בכל דרך שהיא בנגיף".

נתניהו עצמו אמר אתמול כי יבקש לערב את המשטרה ואת שב"כ באכיפה של הפצת מידע כוזב על הפצת הווירוס, מה שעלול לפגוע בשיעור ההצבעה. "יכול להיות כל מיני גורמים, לרבות גורמים זרים, שיכולים להתערב בדרך הזאת בבחירות, יש לנו עניין לעצור את זה", הבהיר.

בכחול לבן נערכים לאפשרות שלפיה יופץ מידע כוזב על גילוי קורונה סמוך לקלפיות המזוהות עם תמיכה בבני גנץ. במפלגה אמרו כי הם מתכוונים להפיץ לקהלי היעד הודעות במקרה שיופצו מסרים שקריים בנושא. בנוסף, במפלגה הוקמו "סיירות" שתפקידן להגיע אל המצביעים ולשכנע אותם להגיע לקלפיות חרף ההודעות השקריות בנושא.

חברים בעבודה־גשר־מרצ, לעומת זאת, אמרו ל"הארץ" כי הם כלל לא מתכוננים לתרחיש שבו אישים פוליטיים מקומיים או בינלאומיים ינסו לחבל בתמיכה בהם על רקע החשש מהתפרצות הקורונה. גם ברשימה המשותפת לא הביעו דאגה רבה מהקורונה. ח"כ מהרשימה אמר בשיחה עם "הארץ" כי מדובר בסוגיה בינלאומית וארצית, ולכן אי אפשר יהיה להשתמש בה באופן נקודתי נגד הציבור הערבי. "אני לא חושב שזה משפיע", אמר.

ועדת הבחירות המרכזית הודיעה אתמול כי היא בוחנת דרכים שיאפשרו לאנשים שנמצאים בבידוד מפני שנדבקו בנגיף להצביע. נכון לאתמול היו 19 עובדי הוראה בבידוד ביתי, לאחר שנחשפו לקבוצת תיירים מדרום קוריאה שחלקם נדבקו בנגיף. בנוסף אליהם שוהים 11 ישראלים בבידוד בבית החולים שיבא, לאחר שנחשפו לנגיף בספינה "דיאמונד פרינסס" ביפן.

בהודעת הוועדה נכתב כי הצו של משרד הבריאות אוסר לחלוטין על השוהים בבידוד לצאת מביתם. "על משרד הבריאות לקבל החלטה אם ניתן לאפשר לאותם "מבודדי בית" לצאת מביתם לצורך הצבעה, ובאלו תנאים", נמסר מהוועדה. לכן, נכתב, הוועדה בוחנת להקים קלפיות ייעודיות לאנשים שנמצאים בבידוד, במקרה שבו יורשו לצאת להצביע. היא גם מחפשת צוותים שיסכימו לכהן בוועדות הקלפי שישרתו את המבודדים, ומנסה למצוא מקומות להציב את הקלפיות הללו.

רשות שדות התעופה הודיעה היום כי בישראל מטיילים 900-800 אזרחים ממדינות המזרח הרחוק, שעל פי הנחיות משרד הבריאות מהימים האחרונים כניסתם לארץ נאסרה בעקבות התפרצות הנגיף. מרשות שדות התעופה נמסר כי היא עושה מאמץ לסייע להם לשוב למדינתם ולא לשהות בישראל בבידוד.

ביום שבת הודיע משרד הבריאות כי תשעה אזרחי דרום קוריאה שנדבקו בנגיף הקורונה ביקרו לאחרונה בישראל. בעקבות זאת, מאות תלמידים ששהו במקומות שבהם ביקרו התיירים הונחו על ידי משרד הבריאות להישאר החל ממחר בביתם עד ליום חמישי. מרשות הטבע והגנים נמסר כי 20 מעובדיה, שהיו במגע עם התיירים מדרום קוריאה כאשר ביקרו במצדה, קיסריה ותל באר שבע, הונחו להישאר בבידוד ביתי עד ליום רביעי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ