בנט: אם יוגש חוק שימנע העמדה לדין של ראש הממשלה - אבחן אותו

יו"ר ימינה אמר כי הוא תומך ברמה העקרונית בחוק הצרפתי, וציין כי נתניהו אמר שהוא לא מתכוון לקדם את החוק. "לא יקרה שום דבר אם ידחו את זה לסוף הכהונה", אמר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנט ונתניהו בסיור ברמת הגולן, בנובמבר
בנט ונתניהו בסיור ברמת הגולן, בנובמברצילום: חיים צח / לעמ
הארץ

יו"ר ימינה ושר הביטחון נפתלי בנט לא שלל הבוקר (חמישי) אפשרות שבה יתמוך בחוק שימנע העמדה לדין של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בנט אמר לגלי צה"ל כי הוא "מאוד בעד" חוק שמונע העמדה לדין של ראשי ממשלה בעת כהונתם, המכונה "החוק הצרפתי", והוסיף: "כשיעלה חוק ספציפי בהקשר כזה או אחר, אני אבחן את זה לפי מה שיוגש".

בנט אמר בראיון כי "נתניהו עצמו אמר שהוא לא מביא את החוק הזה, לכן אין את הצורך לדון". נתניהו נשאל השבוע בראיון אם ינסה לקדם את החוק הצרפתי בממשלה הבאה, ולא שלל זאת. בראיונות שקיים לאחר מכן אמר שלא יעשה זאת, ויתמודד עם האישום בבית המשפט "גם בלי החוק הצרפתי".

בנט בשדרות, השבועצילום: אליהו הרשקוביץ

נתניהו מואשם בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיק 4000, ומרמה והפרת אמונים בתיקים 1000 ו-2000. משפטו אמור להיפתח שבועיים לאחר הבחירות, ב-17 במארס.

לדברי בנט, "מה שאנחנו רואים ב-20 שנים האחרונות, כל ראשי הממשלה בתקופת כהונתם היו תחת עננה פלילית שהקשתה על התפקוד שלהם". הוא הוסיף כי "לא יקרה שום דבר אם בעניינים האלה ידחו את זה לסוף הכהונה", והסביר כי צריך לסייג מהחוק עבירות כמו רצח, שוד ואונס. לדבריו, מדובר ב"עבירות קשות במיוחד, יותר מעבירות שמדובר עליהן פה".

יו"ר ימינה גם ציין כי הוא תומך בהגבלת כהונה לראשות הממשלה לשמונה עד עשר שנים, וחקיקת פסקת ההתגברות "כיוון שמערכת המשפט בעשורים האחרונים הפכה משופטת לחצי מושלת". לדבריו, "הם נטלו לעצמם כוחות ואני חושב שצריך להחזיר את האיזון".

נתניהו בכנס ראשי מועצות אזוריות בקרית ענבים, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

לפני כשנה אמר בנט כי מפלגתו לא תתמוך בקידום החוק הצרפתי אם יוחל בדיעבד על נתניהו. "לא נתמוך בחוק שיחול על המצב הנוכחי", אמר אז בנט בראיון לכאן ב'. "אנחנו מוכנים לשקול תמיכה בחוק כזה קדימה, לראשי ממשלה עתידיים".

החוק הצרפתי עלה לדיון בפעם האחרונה ב-2017, על רקע חקירות נתניהו. ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) הגיש אז הצעה להקפאת חקירות שנפתחו נגד ראש ממשלה בעת כהונתו, כדי לאפשר לו לנהל את ענייני המדינה מבלי שייאלץ להקדיש להן זמן. "בשנים האחרונות היו מספר מקרים בהם היו ראשי ממשלה טרודים בחקירות שנפתחו נגדם בשל עבירות שונות, לעתים אף בעניינים שהתרחשו עוד בטרם החלו לכהן", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק.

ההצעה אסרה לחקור באזהרה ראש ממשלה מכהן אלא בחשד לעבירות מין, אלימות, ביטחון או סמים, או אם דחיית החקירה עלולה לגרום לנזק ביטחוני או כלכלי משמעותי. אמסלם הציע להקפיא גם את תקופת ההתיישנות על העבירות, כך שניתן יהיה להשלים את החקירה כשכהונתו של ראש הממשלה תסתיים.

נתניהו התייחס לאפשרות שיקדם את החוק הצרפתי בראיון לחדשות 12 בחודש מאי בשנה שעברה. ראש הממשלה נשאל: "אם תיבחר האם תנסה לקדם חוק או מהלך כלשהו שימנע את העמדתך לדין?" והשיב: "מה? מה פתאום! התשובה היא לא. מה שיפיל את זה זה העובדות עצמן". כשנשאל אם יקדם את החוק הצרפתי, השיב: "לא עסקתי בזה ואני לא מתכוון לעסוק בזה".

אף שאמר שלא יקדם מהלך שימנע את העמדתו לדין, נתניהו ביקש מהכנסת להעניק לו חסינות לאחר שהוגש נגדו כתב האישום. בחודש שעבר, לאחר שהבין שלא ישיג רוב לאישור החסינות, משך את הבקשה מהוועדה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ