מפיזור הכנסת עד הקלטות נתן אשל: הרגעים הגדולים של בחירות 2020

עדכונים

29 בפברואר: נתן אשל, מקורבו של נתניהו: "השנאה היא מה שמאחד את המחנה שלנו"

נתן אשל בכנסת, במאיצילום: אוליבייה פיטוסי

נתן אשל, מקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוקלט באומרו כי השנאה מאחדת את מצביעי מחנה הימין וכי מירי רגב מתנהגת כבהמה. ההקלטה, בה אשל משוחח עם פרסומאי, שודרה בחדשות 12 על ידי אילנה דיין.

"בציבור הזה, אני קורא לו אפילו 'הלא-אשכנזי' הזה, כן, מה מחמם אותו?... למה הם שונאים את התקשורת? למה הם צעקו 'הו-הא מה קרה, נוני אכל אותה' לפני הבחירות? הם שונאים הכל", נשמע אשל אומר בהקלטה. "הצלחנו להטריף את ה... השנאה הזאת היא מה שמאחד את המחנה שלנו. ואנחנו מסתכלים על המחנה שלנו ומירי רגב עושה עבודה מצוינת. זאת אומרת, זה שהיא בהמה בכלל, עזוב. אבל היא עושה עבודה מצוינת כי היא מלהיבה, כמו ההוא בכדורגל שעומד ועושה לקהל ככה עם הידיים. זה מה שהיא עושה".

אשל הגיב היום לפרסום ואמר כי הוא "סבא גאה לנכדים מרוקאים". לדבריו, בהקלטה הוצאו דברים מהקשרם "רק כדי לפגוע בליכוד". אשל הוסיף כי הוא "מתבייש בהתנהגות של שנים רבות של השבט הלבן ופגיעתם במורשת הנפלאה של בני עדות המזרח. בני עדות המזרח צודקים בכעסם והראשון לזהות זאת ולהודות בטעות היה מנחם בגין".

27 בפברואר: יועצו של גנץ הוקלט: "הוא לא יעז לתקוף באיראן. סכנה לישראל"

גנץ באירוע של כחול לבן בתל אביב, אתמולצילום: דניאל בר און

היועץ האסטרטגי של כחול לבן, ישראל בכר, הביע חשש כי לבני גנץ "אין אומץ לתקוף באיראן" והוא עלול להביא "סכנה לעם ישראל". בהקלטה של שיחה שפורסמה בחדשות 12 סיפר בכר גם על ביקורת שהטיחה ח"כ עומר ינקלביץ' מכחול לבן בגנץ. בהמשך התברר כי שותפו לשיחה של בכר היה הרב גיא חבורה, שנפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ערב הפרסום. גנץ פיטר את בכר לאחר הפרסום.

18 בפברואר: תחילת משפטו של נתניהו נקבעה ל-17 במארס

נתניהו בכנס הליכוד במגדל העמק, בשבוע שעברצילום: גיל אליהו

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע את פתיחת משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ל-17 במארס, שבועיים לאחר הבחירות. בהרכב שידון בתיקי נתניהו מכהנים השופטים רבקה פרידמן-פלדמן, משה בר-עם ועודד שחם.

9 בפברואר: דליפת פנקס הבוחרים שהעלתה הליכוד לאפליקציה

מפלגת הליכוד העלתה לאפליקציה "אלקטור" את פנקס הבוחרים המלא של מדינת ישראל, ופרטים אישיים של 6,453,254 אזרחיות ואזרחים דלפו. המידע כולל שמות מלאים, מספרי תעודות זהות, מין וכתובת עדכנית של כל בעלי זכות ההצבעה בישראל, וכן מספרי טלפון ופרטים נוספים של חלק מהם. כעבור כמה ימים נחשפה פרצה נוספת וחמורה מקודמתה באתר אלקטור. כעבור כשבוע נחשף פנקס הבוחרים של ישראל בפעם השלישית בעקבות פרצה באתר הליכוד.

23 בפברואר: שבוע לבחירות, הליכוד עברה לראשונה את כחול לבן בסקרים

נתניהו בכנס בחירות ברמת גןצילום: תומר אפלבאום

סקרים שפורסמו בתחילת השבוע שעבר בכאן 11, חדשות 12 וחדשות 13 העלו כי הליכוד עברה לראשונה את כחול לבן בסקרי הבחירות. המגמה המשיכה גם בסקרי המנדטים האחרונים שפורסמו ביום שישי. עם זאת, גוש הימין עדיין לא מגיע ל-61 ולא נראה שאחד מהמועמדים לראשות הממשלה יצליח להרכיב קואליציה.

20 בפברואר: פתיחה בחקירה נגד "הממד החמישי"; גנץ לא חשוד

גנץ בכפר המכביה, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

הפרקליטות החליטה כי המשטרה תפתח בחקירה פלילית בפרשת "הממד החמישי" בחשד לקבלת דבר במרמה. ממלא מקום פרקליט המדינה, דן אלדד, יאפשר למשטרה לפתוח בחקירה עוד לפני הבחירות.

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, שעמד בראש "הממד החמישי" אינו חשוד בפרשה בשלב זה. גנץ אמר לאחר ההחלטה לפתוח בחקירה כי היא התקבלה בשל לחץ פוליטי. "יש לי אמון רב במערכת אכיפת החוק ואין לי בעיה עם אף בדיקה שרוצים לעשות", אמר בתגובה. גנץ הוסיף כי הליכוד עומדת מאחורי ההחלטה.

הממד החמישי עסקה בפיתוח מערכת לעיבוד מידע מודיעיני באמצעות בינה מלאכותית שנועדה לשמש גופי אכיפה. בשנה שעברה חשף "הארץ" כי המשטרה התקשרה עם החברה לצורך ניסוי בעלות ארבעה מיליון שקלים, והעניקה לה "פטור מבצעי" ממכרז. בהמשך התכוונה המשטרה להשקיע במערכת 50 מיליון שקלים, אך המיזם לא יצא לפועל משום שהחברה נסגרה.

28 בינואר: טראמפ הציג את תוכנית השלום של ארה"ב

נתניהו וטראמפ בהצגת תוכנית השלום בבית הלבן, בינוארצילום: JOSHUA ROBERTS/רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הציג את "עסקת המאה", תוכניתו המדינית להסכם בין ישראל לפלסטינים. התוכנית הוצגה במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אשר אמר כי ישראל מוכנה לקיים משא ומתן מידי עם הפלסטינים על בסיסה. טראמפ ציין כי נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ נפגשו עמו כדי לתמוך במאמץ לשלום.

15 בינואר: ימינה מוקמת מחדש, בן גביר נשאר בחוץ

שקד, בנט, פרץ וסמוטריץ' במטה ימינה בפתח תקוה, בשבוע שעברצילום: דודו בכר

יו"ר הימין החדש נפתלי בנט ויו"ר הבית היהודי רפי פרץ סיכמו על ריצה משותפת בבחירות במסגרת רשימת ימינה. בנט סיכם עוד לפני כן על ריצה משותפת עם יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ', ודרש כי פרץ יצטרף רק אם יסכים להפר את ההסכם שלו עם יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר.

מאז איחוד ימינה מופעל לחץ על בן גביר לפרוש מהתמודדות, בטענה שהוא מבזבז קולות לגוש הימין. היום הבהיר בן גביר כי מפלגתו לא פורשת ומתכוונת להתמודד מחר בבחירות "עד הסוף". בן גביר מסר כי במהלך הלילה הושג סיכום עם הליכוד על פרישה, אולם הבוקר חזר בו ראש הממשלה בנימין נתניהו.

13 בינואר: העבודה ומרצ מתאחדות לריצה משותפת

הורוביץ, פרץ ואורלי לוי-אבקסיס במושב נתיב העשרה, בשבוע שעברצילום: אלהו הרשקוביץ

מפלגות העבודה-גשר ומרצ הודיעו שירוצו במשותף בבחירות לכנסת ה-23, תחת הפתק "אמת". יו"ר העבודה עמיר פרץ התנגד לאיחוד במשך זמן רב, בין היתר בטענה כי הרשימה המאוחדת תקבל פחות מנדטים מאשר שתי המפלגות בנפרד.

המועמד הערבי ממרצ, עיסאווי פריג', נדחק למקום ה-11‎ ברשימה, על אף כוונות המפלגה להתבסס עליו כדי לגייס בין מנדט לשניים מהציבור הערבי בבחירות‎ הקרובות. סתיו שפיר, שרצה בבחירות בספטמבר עם מרצ כחלק מ"המחנה הדמוקרטי" לא נכללה ברשימה ואינה מתמודדת לכנסת

15 בינואר: ח"כ גדי יברקן עורק מכחול לבן למקום ה-20 בליכוד

נתניהו ויברקן, בינוארצילום: דוברות הליכוד

ח"כ גדי יברקן, שהיה במקום 33 ברשימת כחול לבן לכנסת, הודח מהרשימה על רקע כוונתו לערוק לליכוד. לאחר מכן אישרה מזכירות הליכוד את שריונו של יברקן במקום ה-20 במפלגה, והוא התפטר מהכנסת כפי שהחוק דורש, כדי שיוכל להתמודד שוב בבחירות.

עריקתו של יברקן היתה חלק מהמאבק בין הליכוד לכול לבן על קולות קהילת יוצאי אתיופיה. לפי בדיקות שעשו בליכוד, רוב יוצאי אתיופיה תומכים בימין, אך בבחירות האחרונות הצביעו רבים מהם לכחול לבן בשל הכעס על התנהלות הממשלה. צעדים נוספים שנקטו בליכוד במאבק על הקול האתיופי היו הקמת ועדת בדיקה להתנהלות מח"ש והחלטה להעלאת כ-400 בני פלשמורה.

28 בינואר: הוגש כתב האישום נגד נתניהו לאחר שמשך את בקשתו לחסינות

מנדלבליט באוניברסיטת תל אביב, בינוארצילום: עופר וקנין

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הגיש את כתב האישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו לבית המשפט המחוזי בירושלים. ראש הממשלה מואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים בתיקים 1000, 2000 ו-4000.

מנדלבליט היה יכול להגיש את כתב האישום לאחר שנתניהו משך את בקשת החסינות שהגיש לכנסת. בקשת נתניהו לחסינות לא היתה צפויה לזכות ברוב קולות בוועדת הכנסת. ראש הממשלה לא יוכל לבקש פעם נוספת חסינות מפני העמדה לדין בפרשות אלה, ובעקבות הגשת כתב האישום החל ההליך המשפטי נגדו באופן רשמי.

26 בדצמבר: נתניהו מנצח את גדעון סער בפריימריז בליכוד

הפריימריז לראשות הליכוד, בדצמברצילום: אוהד צויגנברג

ראש הממשלה בנימין נתניהו ניצח את ח"כ גדעון סער בקרב על הנהגת רשימת הליכוד לכנסת ה-23. נתניהו זכה ב-72.5% מקולות המצביעים (41,792), בעוד שסער קיבל 27.5% מהקולות (15,885). סער הודיע לאחר הפסדו כי יתייצב בבחירות מאחורי נתניהו. נתניהו עומד בראשות הליכוד מאז 2005, והבחירות האחרונות ליו"ר המפלגה היו חמש שנים לפני כן.

כמה ימים לפני הפריימריז ליו"ר המפלגה החליט בית הדין של הליכוד שלא יתקיימו בחירות לרשימה לכנסת. בכך קיבל בית הדין את עמדתו של נתניהו, שפעל להבטיח את מיקומם של חברי הכנסת בתחתית הרשימה כדי למנוע תסיסה.

12 בדצמבר: הכנסת מתפזרת בפעם השלישית בתוך פחות משנה

מליאת הכנסת בהצבעה על פיזורה, בדצמברצילום: אמיל סלמן

94 חברי כנסת הצביעו בעד פיזור הכנסת בפעם השלישית בתוך שנה, והקדמת הבחירות לכנסת ה-23 ל-2 במארס 2020. הח"כים החליטו לפזר את הכנסת לאחר שראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ לא הצליחו להרכיב ממשלה, ולאחר שאף מועמד אחר לא הצליח לגבש 61 תומכים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ