עדכונים

בתום ספירת 99.9 אחוזים מהקולות אין שינוי בחלוקת המנדטים, כך הודיעה ועדת הבחירות המרכזית. גוש הימין נותר עם 58 מנדטים, לעומת 55 מנדטים לגוש המרכז-שמאל ו-7 מנדטים לישראל ביתנו. טרם נספרו 20 קלפיות שנבדק חשד לטוהר המידות לגביהן. בקלפיות אלה יש כ-4,550 קולות.

ח"כ מירב כהן (כחול לבן) כתבה בטוויטר כי הוצע לה לעבור ממפלגתה לליכוד, אולם היא דחתה את ההצעה. "אז פנו אליי מהליכוד והציעו לי לערוק. הם כמובן יודעים שאני מקדמת את נושא האוכלוסייה המבוגרת בישראל והגנה על הקשישים, אז הם גם ידעו היטב להציע לי להיות השרה לענייני גמלאים או אולי אפילו לקבל את משרד הרווחה. יש לי הערכה וכבוד לכל הקולגות מכל סיעות המשכן, אבל זו ממש לא הדרך. אני בזה לתופעה של עריקים פוליטיים שכל מטרתה להשיג ג'וב כזה או אחר".

ועדת הבחירות המרכזית פרסמה הבוקר את נתוני ההצבעה לאחר שספרה 99% מהקולות. לפי הספירה, כחול לבן עלתה במנדט על חשבון ש"ס וגוש הימין ירד ל-58 מנדטים. כעת הליכוד זוכה ל-36 מושבים בכנסת ה-23, כחול לבן ל-33, הרשימה המשותפת ל-15 וש"ס לתשעה.

ספירת קולות בכנסת, הלילהצילום: אמיר לוי

לאחר ספירת 96.71% מהקולות, גוש הימין עלה ל-59 מנדטים. ש"ס קיבלה מנדט נוסף ועלתה לעשרה מנדטים, והרשימה המשותפת ירדה בחזרה ל-15 מנדטים.

מטה כחול לבן בליל הבחירות, שלשוםצילום: דניאל בר און

ח"כ עפר שלח (כחול לבן) אמר הבוקר כי מפלגתו לא תשב בממשלת אחדות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בראיון לגלי צה"ל הבהיר שלח כי הוא אומר זאת לאחר ישיבת סיעה של כחול לבן שנערכה אתמול. שלח הוסיף כי אם גוש הימין יעמוד על 59 מנדטים בתום ספירת הקולות, "נפעל במהירות לעצב את הגוש של 61 מנדטים שמתנגד לממשלה בראשות בנימין נתניהו".

שלח נשאל אם יהיו חברי כנסת מכחול לבן שעשויים לערוק לימין, והשיב כי עומר ינקלביץ', צביקה האוזר ויועז הנדל עבדו בעבר עם נתניהו. "הם מכירים אותו, ובגלל שהם מכירים אותו הם היום בכחול לבן ועושים ככל יכולתם שתהיה ממשלה שלא בראשות נתניהו". לדברי שלח, "להזכיר אותם רק בגלל שיש להם עמדות אידיאולוגיות כאלה ואחרות, שאותן אני כמובן מכבד, להזכיר אותם כעריקים פוטנציאליים זה פשוט בושה. זה לא היה ולא יהיה".

ספירת קולות בכנסת, הלילהצילום: אמיר לוי

לאחר ספירה של 92.51% מהקולות, הליכוד ירד ל-35 מנדטים, והרשימה המשותפת עלתה ל-16. כך לפי נתוני ועדת הבחירות המרכזית. כעת גוש הימין עומד על 58 מנדטים.

גנץ במטה כחול לבן, שלשוםצילום: דניאל בר און

יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, הנחה להגביר את הפיקוח מצד נציגי מפלגתו בוועדת הבחירות המרכזית והורה ליו״ר הסיעה, ח״כ אבי ניסנקורן, להגיע לכנסת כדי לפקח מקרוב על עבודת הוועדה, על מנת להבטיח שהספירה מתבצעת באופן תקין. הצעד בא בעקבות חשש בכחול לבן כי הליכוד יתערב בהליך ספירת המעטפות הכפולות.

(יהונתן ליס)

לפיד בתל אביב, שלשוםצילום: מוטי מילרוד

ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן) אמר כי הוא וחברי מפלגתו לא יצטרפו לקואליציה בראשותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. "שוב נתניהו מיהר בחגיגות הניצחון שלו. אני לא אשב תחת נתניהו ואף אחד מהאנשים שעברו בדלת הזאת לא ישבו תחת נתניהו", אמר לפיד לערוץ 12 לפני ישיבת סיעת כחול לבן.

ועדת הבחירות המרכזית הודיעה כי 97% מהקלפיות נספרו עד כה וכי התוצאות מ-250 קלפיות נוספות שנבדקו יפורסמו בשעות הקרובות. בשלב זה נותר לבדוק עוד 340 אלף קולות במעטפות כפולות, והספירה תסתיים לפנות בוקר. מחר בצהריים תחל ספירת קולותיהם של כ-4,000 מבודדי קורונה שהצביעו. תוצאות סופיות לא רשמיות יפורסמו ככל הנראה ביום רביעי בערב.

(יהונתן ליס)

קלפי בבני ברק, שלשוםצילום: ניר קידר

אילן גילאון ואיציק שמולי בתל אביב, ביום ראשוןצילום: מוטי מילרוד

ח"כ איציק שמולי (העבודה-גשר-מרצ) כינה את תוצאת הבחירות שהשיגה רשימת השמאל המאוחדת "העלובה ביותר אי פעם" וקרא לחשבון נפש במפלגת העבודה. "ברגע המכריע נחתכנו בחצי והמכה קשה. אם נאשים את כולם בחוץ במקום להתבונן ביושרה פנימה - לעולם לא נחזור לעצמנו", כתב שמולי בעמוד הטוויטר שלו. "נדרש ולו בדל של חשבון נפש ומשם מבט קדימה ויציאה למסע התחדשות. 7 מנדטים ל-3 מפלגות ורק 3 לעבודה זו התוצאה העלובה ביותר אי פעם. אילולא האיחוד אליו דחפתי השמאל הציוני היה נמחק".

(יהונתן ליס)

עם סיום הבחירות השלישיות השנה, ייצא לדרך ניסיון נוסף להרכיב ממשלה. זהו לוח הזמנים הצפוי בשבועות הקרובים, ובו המועדים המאוחרים ביותר לכל אחת מהתחנות הפוליטיות.

9-8 במארס

המועד שבו צפוי לכל המאוחר נשיא המדינה ראובן ריבלין לפתוח בהתייעצויות עם ראשי הסיעות כדי להטיל על אחד המועמדים את הרכבת הממשלה. אם נתניהו יגייס תמיכה של 61 ח"כים עד אז, הרכבת הממשלה תוטל עליו.

10 במארס

המועד שבו לכל המאוחר צריכה ועדת הבחירות לפרסם את התוצאות הסופיות.

17 במארס

המועד האחרון בחוק להטלת הרכבת הממשלה על אחד הח"כים בידי הנשיא.

14 באפריל

אם ריבלין יטיל את הרכבת הממשלה במועד האחרון האפשרי, המועמד שקיבל את המנדט יצטרך להציג ממשלה בתוך 28 ימים. הוא יוכל לקבל הארכה של שבועיים.

30 באפריל

אם המועמד הראשון לא הצליח להרכיב ממשלה, לנשיא יהיו יומיים לכל היותר לסבב התייעצויות נוסף ולאחריו הוא רשאי להטיל את הרכבת הממשלה על מועמד שני. למועמד השני יינתנו 28 יום לנסות ולהרכיב ממשלה, ללא הארכות.

28 במאי

אם גם חבר הכנסת השני לא יצליח להרכיב ממשלה, יכולים חברי הכנסת לגייס רוב ולפנות לנשיא בתוך 21 יום כדי לבקש ממנו להטיל את הרכבת הממשלה על מועמד נוסף.

18 ביוני

לכל המאוחר, אם לא תורכב ממשלה, יוכרזו בחירות רביעיות.

(יהונתן ליס)

לקריאת הכתבה המלאה

צילום: תומר אפלבאום

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש בשעה זו עם ראשי בלוק הימין. במהלך הפגישה פרסם הליכוד הודעה שלפיה "סוכם כי ראשי המחנה ימשיכו לפעול יחד בראשות נתניהו" וכי "לא פוסלים כניסה לממשלה של מפלגות המכירות במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

(חיים לוינסון)

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ בבקשה לחייב את היועצים המשפטיים לממשלה, לכנסת ולבית הנשיא לחוות את דעתם בעניין כהונת ראש ממשלה שעומד נגדו כתב אישום. לפי ספירת 90% מהקולות, הסבירות שתוטל הרכבת הממשלה על נתניהו, הנאשם בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, גבוהה.

התנועה ביקשה מבית המשפט להוציא צו ביניים שיורה על הקפאת הליך ההמלצה לנשיא עד שהיועצים המשפטיים יוציאו חוות דעת מפורטת הכוללת את אמות המידה הדרושות על מנת להמליץ לנשיא על מועמד.

(נטעאל בנדל)

לכתבה המלאה

ועדת הבחירות מסרה כי נבדקו 10,305 קלפיות, שהן 97% מסך הקלפיות הארציות. נותרו 310 קלפיות, שב-250 מהן יש צורך בהשלמה מול הפרוטוקול המקורי. ב-40 קלפיות נוספות מתבצעת בהן סריקת פרוטוקולים בשעה זו, ועוד 20 קלפיות יועברו ביום ראשון לבדיקה מעמיקה של טוהר הבחירות.

מצביעים מחוץ לקלפי שיועדה למצביעים השוהים בבידוד בראש העין, אתמולצילום: תומר אפלבאום

הקולות שנאספו ב-18 הקלפיות שבהן הצביעו השוהים בבידוד בשל חשש להתפשטות נגיף הקורונה ייספרו באוהל מחוץ למשכן הכנסת. כ-4,000 ישראלים השוהים בבידוד הצביעו אתמול בקלפיות שהוכשרו לשם כך ברחבי הארץ.

מחוץ למשכן מוצב כבר כעת אוהל מבודד שבעבר שימש כמבואה לקליטת הקלפיות הרגילות. על פי הנחיות משרד הבריאות, סופרי הקולות יחבשו מסכה.

(נטעאל בנדל)

גנץ מחוץ לביתו בראש העין, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר הבוקר כי "ניכר שלנתניהו אין רוב של 61 כדי להרכיב ממשלה".

בשיחה עם כתבים מחוץ לביתו אמר גנץ, "אנו נבחן את דרכנו. אנחנו מחויבים למדינת ישראל וכמובן מכבדים את החלטת הבוחר. נעקוב אחר תוצאות האמת ונראה לאן ניקח את זה משם".

דובר הליכוד וראש הממשלה, יונתן אוריך, התראיין הבוקר בגלי צה"ל ואמר כי מתנהלים "מגעים עם ח"כים מכמה מפלגות מהצד השני, גם הם הבינו שלגנץ אין יכולת ודרך להקים ממשלה". אוריך הוסיף: "אני מניח שדי בקרוב נביא גם את ההצבעות החסרות מהצד השני". בראיון בחדשות 13, הביע אוריך תקווה שבתוך כמה ימים תוקם ממשלה, "שתישען על קולות בצד השני. דיברנו עם בין ארבעה לשישה ח"כים".

לקריאת הכתבה המלאה

ליברמן מחוץ לביתו בהתנחלות נוקדים, אתמולצילום: אמיל סלמן

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר היום כי הוא מתכוון לפעול כדי למנוע בחירות רביעיות. "כפי שהבהרתי כבר אתמול, אנחנו נמתין לתוצאות הסופיות. ביום חמישי בצהריים מתכנסת סיעת ישראל ביתנו ושם נקבל את כל ההחלטות הנכונות. כפי שהתחייבנו לבוחר, אנחנו נעשה הכל כדי למנוע בחירות רביעיות ומתכוונים להכריע לכאן או לכאן", אמר הבוקר לכלי התקשורת מחוץ לביתו.

כשנשאל אם יחבור לגוש הימין בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, השיב: "אנחנו לא חלק מהגוש, אנחנו שייכים לימין אמיתי, לאומי, ליברלי, ונפעל בהתאם לאינטרס הלאומי של מדינת ישראל ולהתחייבויות שלנו לבוחר".

לפי ספירת 90.1% מהקולות, הליכוד מקבל 36 מנדטים בבחירות לכנסת ה-23, לעומת 32 לכחול לבן. לפי התוצאות הזמניות, גוש הימין זוכה ל-59 מנדטים וגוש המרכז-שמאל ל-54 מנדטים בלבד.

תמונת המנדטים נכון לעכשיו:

הליכוד: 36

כחול לבן: 32

הרשימה המשותפת: 15

ש"ס: 10

יהדות התורה: 7

העבודה-גשר-מרצ: 7

ישראל ביתנו: 7

ימינה: 6

נתניהו חזר מאי המתים, אך בלי 61 ריבלין עשוי להעביר את ההכרעה לכנסת // יוסי ורטר

נתניהו החל את מסע הבחירות בנחיתות קשה וסיים אותו בהישג אישי אדיר, פוליטי ומוראלי. הציבור לא זיכה אותו אך נתן לו היתר לכהן בעודו עומד לדין. ראש הממשלה גם ניצל את קריסת כחול לבן והשמאל - שלא השכילו לספק חלופה שלטונית מול הליכוד והימין

נתניהו זנח את העמימות הערכית לטובת אידיאולוגיה ברורה - וזה השתלם לו // אלוף בן

תוצאות המדגמים מראות שהציבור העניש את המזגזגים: כחול לבן, העבודה-גשר-מרצ וליברמן התקשו להציג מסר ממוקד, ואיבדו כיסאות בכנסת. תומכי הליכוד העדיפו את המנהיג הנחוש והממוקד על פני העבריין הנמלט מהקמפיינים הקודמים

ישראל אמרה כן למסר המהפכני של נתניהו: הכל פרוץ, הכל מופקר, הכל מותר // רוית הכט

אל תומכיו של נתניהו, שמעריצים את אכזריותו וכוחנותו, הצטרפו הפעם אלו שמאסו בבחירות חוזרות ונשנות. האפשרות הסבירה היחידה שעומדת בפני מחנה השמאל היא ממשלת אחדות

בתום עשור משיחי, גזעני ולאומני - נתניהו קוצר את הפירות // צבי בראל

עם הסגולה לא הצליח להצמיח אלטרנטיבה ראויה ובחר שוב להמליך מאפיונר. כעת יש להישמר ממלכודת הפתאים שמכונה ממשלת אחדות, שכן בלי אופוזיציה אין סיכוי לכונן משטר נקי מזיהום

שבט הרוב אמר את דברו. יש לכבד זאת, להרכין ראש - ולהקים שבט חדש // גדעון לוי

ישראל היא מדינה ימנית, שבה הגזענות היא התקינות והשחיתות האישית לא מעלה ולא מורידה. כשגנרלים שרק פשטו את מדיהם הם האלטרנטיבה לימין - אין באמת אלטרנטיבה. עתה נותר לקוות שתקום אופזיציה יהודית-ערבית, של שמאל אמיתי

ההישג של נתניהו מחייב את כחול לבן לעמוד על המשמר // סמי פרץ

מפלגת הגנרלים שהוקמה כדי למנוע מנתניהו לפגוע במערכת אכיפת החוק תיאלץ להגשים את ייעודה מהאופוזיציה. האחריות המוטלת על כתפיה גדולה עוד יותר נוכח הפירורים שנותרו ממחנה השמאל

השמאל ניבא נכון את מפלתו, השלם אכן קטן בהרבה מסך חלקיו // יהונתן ליס

בכירים בעבודה־גשר ובמרצ העריכו אחרי סבב הבחירות הראשון כי הגיעה העת להקים מפלגת שמאל אלטרנטיבית. כעת, אחרי תוצאות המדגמים, לא בטוח בכלל שניתן להתיר את החיבור הכושל של פרץ והורוביץ

האזרחים הערבים השתתפו במשחק הפוליטי, אך ישראל עוד לא בשלה לכך // ג'קי חורי

תוצאות הבחירות הבהירו כי שיח השלום והשותפות אמנם עודד את הערבים לצאת לקלפיות, אבל גם הוביל להקצנה בציבור היהודי. בציבור הערבי מבינים כי ישראל היא קודם כל יהודית ואחר כך דמוקרטית, והם ייהנו רק מהשוליים של הדמוקרטיה

לפי ספירת 80.7% מהקולות, הליכוד מקבל 36 מנדטים בבחירות לכנסת ה-23, לעומת 31 לכחול לבן. לפי התוצאות הזמניות, גוש הימין זוכה ל-60 מנדטים וגוש המרכז-שמאל ל-53 מנדטים.

תמונת המנדטים נכון לעכשיו:

הליכוד: 36

כחול לבן: 31

הרשימה המשותפת: 15

ש"ס: 10

יהדות התורה: 8

ימינה: 6

העבודה-גשר-מרצ: 7

ישראל ביתנו: 7

לפי ספירת 72.2% מהקולות, הליכוד מקבל 35 מנדטים בבחירות לכנסת ה-23, לעומת 32 לכחול לבן. לפי התוצאות הזמניות, גוש הימין זוכה ל-58 מנדטים וגוש המרכז-שמאל ל-56 מנדטים.

תמונת המנדטים נכון לעכשיו:

הליכוד: 35

כחול לבן: 32

הרשימה המשותפת: 17

ש"ס: 9

יהדות התורה: 8

ימינה: 6

העבודה-גשר-מרצ: 7

ישראל ביתנו: 6

לפי ספירת 61.8% מהקולות, הליכוד מקבל 35 מנדטים בבחירות לכנסת ה-23, לעומת 31 לכחול לבן. לפי התוצאות הזמניות, גוש הימין זוכה ל-58 מנדטים וגוש המרכז-שמאל ל-55 מנדטים בלבד.

תמונת המנדטים נכון לעכשיו:

הליכוד: 35

כחול לבן: 31

הרשימה המשותפת: 18

ש"ס: 9

יהדות התורה: 8

ימינה: 6

העבודה-גשר-מרצ: 6

ישראל ביתנו: 7

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר, אמר הבוקר בראיון לגלי צה"ל כי חברי הגוש הימין לא יסכימו לקבל החלטה של בג"ץ, אם תהיה כזו, שלפיה בנימין נתניהו לא יכול לכהן כראש ממשלה תחת כתב אישום. "אבוי לבית המשפט שיסטור בפניו של העם ויאמר לו, 'אתה לא הקובע, אלא אני'", אמר זוהר. "אני לא חושב שבית המשפט יעז לקבל החלטה שערורייתית שכזו. אף אחד מהח"כים וגוש הימין לא יסכים לדבר שכזה... זו החלטה שסוטרת בפניו של עם ישראל שיצא להצביע לנתניהו ולימין. לא נאפשר דבר כזה".

לפי ספירת 39.5% מהקולות, הליכוד מקבל 36 מנדטים בבחירות לכנסת ה-23, לעומת 28 לכחול לבן. לפי התוצאות הזמניות, גוש הימין זוכה ל-64 מנדטים וגוש המרכז-שמאל ל-50 מנדטים בלבד.

תמונת המנדטים נכון לעכשיו:

הליכוד: 36

כחול לבן: 28

הרשימה המשותפת: 15

ש"ס: 11

יהדות התורה: 10

ימינה: 7

העבודה-גשר-מרצ: 7

ישראל ביתנו: 6

לפי ספירת 34% מהקולות, הליכוד מקבל 36 מנדטים בבחירות לכנסת ה-23, לעומת 28 לכחול לבן. לפי התוצאות הזמניות, גוש הימין זוכה ל-64 מנדטים וגוש המרכז-שמאל ל-50 מנדטים בלבד.

תמונת המנדטים נכון לעכשיו:

הליכוד: 36

כחול לבן: 28

הרשימה המשותפת: 15

יהדות התורה: 11

ש"ס: 10

ימינה: 7

העבודה-גשר-מרצ: 7

ישראל ביתנו: 6

פעילי הליכוד במטה המפלגה בתל אביב, הערבצילום: תומר אפלבאום

הציבור הישראלי העדיף מפלגות ומחנות עם מסר אידיאולוגי ברור, והעניש בקלפי את מי שזגזגו ודגלו בעמימות. הליכוד והרשימה המשותפת, שזכו לפי המדגמים לתוספת מנדטים, הציגו במערכת הבחירות הנוכחית עמדות ברורות וחתירה לשינוי, שנשענו על לכידות פנימית והיצמדות למסרים לאורך הקמפיין. לעומתן, כחול לבן והעבודה־גשר־מרצ התקשו להתגבר על המחלוקות הפנימיות בתוכן ולהציג מסר ממוקד או מעניין, ואביגדור ליברמן החליף מסרים במאמץ לשמור על מעט אמינות. כל המפלגות האלה איבדו כיסאות בכנסת ה–23.

לקריאת הפרשנות המלאה של אלוף בן

ועדת הבחירות המרכזית הודיעה ששיעור ההצבעה הסופי בבחירות עם סגירת הקלפיות עומד על 71% - מעט יותר מהבחירות בספטמבר, אז עמדו שיעורי ההצבעה על 69.4%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ