חיים לוינסון
חיים לוינסון

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (רביעי) בפתח ישיבה עם ראש מפלגות גוש הימין למגעים בגוש המרכז-שמאל לקידום חוק שיאסור על נאשם לכהן כראש ממשלה, ואמר כי זהו "מהלך שחותר תחת יסוד הדמוקרטיה ותחת רצון הבוחר". הוא אמר עוד כי "גוש השמאל מונה רק 47 מנדטים", וכי "הערבים הם לא חלק מהמשוואה הזאת, וזה רצון העם".

נתניהו האשים במרומז את יו"ר כחול לבן, בני גנץ, בניסיון לקדם את החוק. "גנץ מנסה לגנוב את הבחירות", אמר נתניהו וכתב על הלוח את חלוקת הגושים לפי מספר המנדטים לכל גוש, אך החריג את הרשימה המשותפת מהספירה. "ההכרעה של העם היא ברורה", אמר. "המחנה הציוני הימני כולל 58 מנדטים. המחנה הציוני השמאלי, יחד עם ליברמן שחבר אליו, כולל 47 מנדטים. הרשימה המשותפת שמכפישה את חיילי צה"ל ומתנגדת לקיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, והם בטח מתנגדים לי כראש ממשלה שמקדם את הריבונות שלנו בחבלי מולדת במדינת הלאום היהודי - הם כמובן לא כלולים במשוואה הזו, וזה היה רצון העם. הם לא 54 מנדטים. מחנה השמאל, אני חוזר ואומר, הוא 47 מנדטים ולא 54 כמו שמנסים לומר. וזו הכרעת העם".

נתניהו הדגיש בדבריו כי "גנץ חובר לתומכי הטרור ברשימה המשותפת בניסיון לבטל את ההכרעה של העם... חבריי ואני ומיליוני אזרחים שבחרו בנו לא ניתן לזה לקרות. גנץ - הפסדת בבחירות, רד מהרעיון הזה".

נתניהו, גמליאל ובנט בפתח ישיבת גוש הימין, היום בכנסתצילום: אמיל סלמן

גנץ צייץ בתגובה בטוויטר וכתב: "ביבי, שתה כוס מים, תמתין לתוצאות האמת, ותבטיח לכבד אותן".

היום פורסם כי בכחול לבן, בעבודה-גשר-מרצ וברשימה המשותפת שוקלים לנצל את הרוב המסתמן נגד נתניהו כדי לחוקק חוק שימנע מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה. נתוני ההצבעה הרשמיים עדיין לא פורסמו, אולם גוש המרכז-שמאל יחד עם הרשימה המשותפת וישראל ביתנו צפוי לעמוד בסופו של דבר על 62-61 מנדטים. במצב כזה, לחברי הגוש תהיה אפשרות לקדם מהלכים בכנסת גם מבלי להרכיב קואליציה. עדיין לא ידוע מה עמדתו בעניין של יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.

במרכז-שמאל יוכלו לקדם את החוק רק החל מ-16 במארס, יום השבעתה של הכנסת ה-23. לא ניתן לקדם את החוק בכנסת הנוכחית שנמצאת בפגרה, ולא תכונס עוד אלא במקרה חירום.

נתניהו תמך ב-2008 בחוק להדחת ראש ממשלה שהוגש נגדו כתב אישום. ראש הממשלה הצביע בעד החוק בקריאה הטרומית במליאת הכנסת, אולם המהלך נבלם לאחר מכן ולא קודם לקריאות נוספות. את הצעת החוק הניח אז ח"כ אופיר פינס מהעבודה, בעקבות עננת החשדות נגד מי שכיהן כראש ממשלה באותה העת, אהוד אולמרט.

יחד עם נתניהו, הצביעו בעד החוק במליאה ח"כים נוספים מהליכוד המכהנים גם כיום, בהם גדעון סער, יובל שטייניץ וחיים כץ. גם חברי יהדות התורה משה גפני ויעקב ליצמן הצביעו בעד החוק בקריאה טרומית ב-2008, וכמוהם נציגי ש"ס והאיחוד הלאומי-מפד"ל. ישראל כץ היה הח"כ היחיד בליכוד שהצביע נגד החוק. 61 ח"כים תמכו אז בהצעה ושישה התנגדו לה.

בישיבה היום קרא נתניהו לראשי מפלגות הימין להתנגד לחוק, ואמר כי תמך בו בתקופת כהונתו של אהוד אולמרט, משום שכתב האישום נגד האחרון הוגש לאחר שנבחר לראשות הממשלה, ואילו במקרה הנוכחי נתניהו נבחר על אף שכבר הוגש נגדו כתב אישום. על כן, לדבריו, זהו מעשה לא דמוקרטי.

נתניהו מואשם בשוחד ובמרמה והפרת אמונים בפרשות 1000, 2000 ו-4000. משפטו אמור להיפתח ב-17 במארס בבית המשפט המחוזי בירושלים. בהרכב שידון בתיקי נתניהו נמצאים השופטים רבקה פרידמן-פלדמן, משה בר-עם ועודד שחם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ