לנוכח הקשיים בהקמת ממשלת מיעוט, בכחול לבן יתמקדו בהחלפת אדלשטיין

הנהגת המפלגה סבורה כי בשלב זה לא תוכל לגייס רוב בתמיכת הרשימה המשותפת למהלך. בסביבתו של גנץ לא שללו תרחיש של ממשלת אחדות עם נתניהו בשל משבר הקורונה, אך הבהירו כי אינם בוחנים זאת בשלב זה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גנץ ואדלשטיין ביום השואה הבינלאומי, בינואר
גנץ ואדלשטיין ביום השואה הבינלאומי, בינוארצילום: אוהד צויגנברג
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הנהגת כחול לבן מתכוונת לשנות אסטרטגיה, בהנחה שבשלב זה לא תוכל לגייס רוב בכנסת לממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת. יו"ר כחול לבן, בני גנץ, צפוי להוריד הילוך במאמצים להרכיב קואליציה, ולהתמקד בניסיון להחליף את יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, בחבר כנסת מסיעתו. לפי התוכנית, המינוי יאפשר לקדם את החוק שימנע מראש הממשלה, בנימין נתניהו, להרכיב את הממשלה כל עוד מתנהל נגדו הליך משפטי.

"ההצהרה של אורלי לוי־אבקסיס (כי תתנגד לממשלת מיעוט בתמיכת המפלגות הערביות וכי אינה מחויבת עוד למרצ ולמפלגת העבודה) היא תקלה גדולה", הודה חבר בכחול לבן. "אם היא לא איתנו, נצטרך להסתמך על בל"ד בהרכבת הממשלה, וזה הופך למורכב יותר. המשימה הנוכחית שלנו היא ללכת צעד־צעד — לדאוג למספיק המלצות לגנץ, לקבל את המנדט מהנשיא, ואז להשתלט על הכנסת. נחליף את אדלשטיין, נעביר חקיקה ונבנה מנוף לחצים על נתניהו".

המקור לא ידע להעריך אם יהיה רוב למהלכים הללו. בסביבתו של גנץ לא שללו אתמול תרחיש של ממשלת אחדות עם נתניהו, על רקע משבר הקורונה, אך הבהירו כי לא מדובר בצעד שהם מקדמים בשלב זה.

חברי הרשימה המשותפת תומא סלימאן, טיבי ושחאדה בסוף ישיבה עם כחול לבן, אתמולצילום: אמיל סלמן

אם יזכה במנדט יבקש גנץ לנצל את את פרק הזמן שמקנה לו החוק, 42 ימים, כדי לנסות ולהרכיב ממשלה למרות ההגבלות הנוכחיות: גנץ יפעל להגיע להבנות עם חברי סיעתו, צבי האוזר ויועז הנדל, המתנגדים להקמת ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת, לגבי מתווה שיהיה מקובל עליהם. במקביל, בסביבתו בוחנים חלופות קואליציוניות נוספות.

אתמול נפגשו נציגי כחול לבן, עופר שלח ואבי ניסנקורן, עם נציגי הרשימה המשותפת במסגרת המגעים להקמת ממשלת מיעוט בראשות גנץ. בפגישה השתתפו יו"ר בל"ד, מטאנס שחאדה, יו"ר רע"ם מנסור עבאס, יו"ר תע"ל אחמד טיבי ועאידה תומא־סלימאן מחד"ש. יו"ר הרשימה איימן עודה הבהיר אתמול כי אנשי הרשימה יפעלו "כסיעה אחת". הצדדים צפויים להיפגש פעם נוספת.

טיבי מסר לאחר הפגישה כי "היתה פגישה עניינית. עלו נושאים הקשורים במהלכים הפרלמנטריים בימים הקרובים וגם עלה נושא ההמלצה. הוחלפו דעות על ידי שני הצדדים והוחלט שכל צד יחזור למוסדות שלו ולמפלגות". עוד אמר טיבי: "נשוב להיפגש שנית אחרי שנגבש עמדות. הרשימה המשותפת תעשה הכל על מנת למנף את ההישג שלה, ונחליט יחד בתוך הרשימה המשותפת מה העמדה האופטימלית והטובה ביותר עבור הציבור שלנו".

ראשי בל"ד שוקלים לתמוך במועמדותו של גנץ לראשות הממשלה, בניגוד לעמדה שהציגו לאחר הבחירות הקודמות. במפלגה אמרו כי ימליצו לנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על יו"ר כחול לבן אם ייענה לדרישות שיציגו, ובהן ביטול חוק קמיניץ שהחמיר את הענישה על עבירות בנייה והתנגדות לצעדים מדיניים חד־צדדיים כמו סיפוח התנחלויות ושינוי מעמד מסגד אל־אקצא.

אתמול אמר נשיא המדינה ראובן ריבלין כי המתווה להקמת ממשלה שהציע לראשי הליכוד וכחול לבן בבחירות הקודמות עדיין על השולחן. הנשיא אמר את הדברים בעת שקיבל את תוצאות הבחירות הרשמיות לכנסת ה-23.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ