כחול לבן לאדלשטיין: מבקשים להצביע ביום שני על בחירת יו"ר כנסת חדש

בכחול לבן מבקשים להחליף את אדלשטיין בחבר כנסת מהסיעה, כדי לקדם חוק שימנע מנתניהו להקים ממשלה. הסיעה תמשיך במקביל במגעים עם הליכוד להקמת ממשלת חירום רחבה ■ הליכוד: בכחול לבן ממשיכים לעסוק בפוליטיקה קטנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדלשטיין בכנסת, בשבוע שעבר
אדלשטיין בכנסת, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

סיעת כחול לבן שלחה היום (שישי) מכתב ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (הליכוד), ובו ביקשה לערוך ביום שני הצבעה על בחירת יו"ר כנסת חדש. במפלגה מתכוונים לקדם את המהלך במקביל למגעים להקמת ממשלת חירום רחבה. בכך, הם מבקשים לאותת לליכוד כי לא יתפשרו על עקרונותיהם.

השבוע החליטו בכחול לבן להתמקד בניסיון להחליף את אדלשטיין בחבר כנסת מהסיעה. לפי התוכנית, המינוי יאפשר לקדם את החוק שימנע מראש הממשלה, בנימין נתניהו, להרכיב את הממשלה כל עוד מתנהל נגדו הליך משפטי.

נתניהו במשרד ראש הממשלה, אתמולצילום: אוהד צויגנברג

אלא שלנוכח התפשטות וירוס הקורונה, שוחחו הלילה יו"ר כחול לבן בני גנץ ונתניהו באשר להקמת ממשלת חירום רחבה. בשיחתם הלילה הביעו השניים רצון בהקמת ממשלה כזו. גנץ אמר קודם לכן כי הממשלה צריכה "לכלול נציגות של כל חלקי הבית", אולם בשיחה נתניהו הבהיר כי "תומכי טרור לא יכולים להיות חלק מהממשלה - לא בשגרה ולא בחירום".

גורם בכחול לבן אמר היום כי "נתניהו לא מגלה רצינות לגבי המגעים לממשלת חירום. ביקשנו שישלח צוות מו"מ ויתחיל לדון איתנו. בינתיים זה לא קרה. לכן, אנחנו ממשיכים במקביל לנהל 'עסקים כרגיל' למקרה שממשלת החירום לא תקום בסופו של דבר ופועלים להחלפת אדלשטיין. אם תקום ממשלת חירום, ההחלטה על זהות יו"ר הכנסת תהיה חלק מהמו"מ הקואליציוני".

מהליכוד נמסר: "הודעת כחול לבן היא חרפה, ומתפרסמת בעיצומו של דיון חירום שמנהל נתניהו בנושא הקורונה... מדינת ישראל נמצאת במצב חירום לאומי, הגדול ביותר מאז הקמתה. פחות מ-24 שעות מאז שראש הממשלה נתניהו קרא להקים ממשלת חירום לאומית להתמודד עם משבר הקורונה, ובכחול לבן עדיין לא מבינים את המשמעות של המשבר וממשיכים לעסוק בפוליטיקה קטנה. ציון אפס במנהיגות ושיקול דעת. ראש הממשלה קורא מתוך הדיון לבני גנץ להתעשת ולהצטרף מיד לממשלת חירום לאומית".

כחול לבן ניסתה בימים האחרונים לגייס רוב בכנסת לממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת, אולם החליטה לשנות כיוון לאחר שהבינה כי לא תצליח לעשות זאת. חבר בכחול לבן אמר השבוע כי "ההצהרה של אורלי לוי־אבקסיס (כי תתנגד לממשלת מיעוט בתמיכת המפלגות הערביות וכי אינה מחויבת עוד למרצ ולמפלגת העבודה) היא תקלה גדולה. אם היא לא איתנו, נצטרך להסתמך על בל"ד בהרכבת הממשלה, וזה הופך למורכב יותר. המשימה הנוכחית שלנו היא ללכת צעד־צעד — לדאוג למספיק המלצות לגנץ, לקבל את המנדט מהנשיא, ואז להשתלט על הכנסת. נחליף את אדלשטיין, נעביר חקיקה ונבנה מנוף לחצים על נתניהו".

לוי-אבקסיס (העבודה-גשר-מרצ), שהודיעה השבוע כי לא תשב בממשלה שתישען על ח"כים מהרשימה המשותפת, כתבה הבוקר כי זהו "צו השעה לממשלת חירום לאומית. ממשלת אחדות". עם זאת, היא לא ציינה אם תהיה מוכנה לשבת בממשלה עם חברי הרשימה המשותפת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ