אדלשטיין הודיע שלא יאפשר לבחור יו"ר כנסת בטענה שהמהלך יטרפד ממשלת אחדות

יו"ר הכנסת המכהן אמר כי לא ייתן יד "למהלך שובר מוסכמות, שמטרתו לאפשר ביצוע מחטפים בבית המחוקקים". לאדלשטיין יש סמכות בלעדית למנוע הצבעות בכנסת

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדלשטיין במסיבת עיתונאים בכנסת, בינואר
אדלשטיין במסיבת עיתונאים בכנסת, בינוארצילום: אוהד צויגנברג
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר היום (ראשון) כי לא יאפשר לכנסת לבחור יו"ר חדש בטענה שהמהלך יטרפד ממשלת אחדות. "מהלכים פוליטיים חפוזים, כמו בחירת יו"ר כנסת קבוע והעברת חקיקה שנויה במחלוקת, מטרתם לסתום את הגולל על האפשרות לאחדות שאותה העם רוצה", מסר אדלשטיין. ההחלטה אם להעלות נושא לסדר היום של מליאת הכנסת נמצאת בסמכותו הבלעדית של יו"ר הכנסת והחוק מאפשר לו למנוע את ההצבעה על החלפתו. החוק מעניק את הסמכות גם לסגניו של אדלשטיין, אולם אלו עדיין לא נבחרו. בכנסת מחפשים פתרון לעניין סמכויותיו של אדלשטיין לבלום את המהלך.

כחול לבן שלחו שלשום לאדלשטיין מכתב שבו ביקשו לערוך מחר הצבעה על בחירת יו"ר כנסת חדש. ישראל ביתנו והעבודה-מרצ, ללא אורלי לוי-אבקסיס, פנו היום לאדלשטיין בבקשה זהה. בכחול לבן החליטו להתמקד בניסיון להחליף את אדלשטיין בחבר כנסת מסיעתם, כדי לקדם את החוק שימנע מראש הממשלה בנימין נתניהו להרכיב את הממשלה כל עוד מתנהל נגדו הליך משפטי.

חיטוי הכנסת לקראת ההשבעה, היוםצילום: עדינה וולמן / דובר

אדלשטיין אמר היום כי "הזמן לפוליטיקה קטנה נגמר. לא אתן יד למהלך שובר מוסכמות, שמטרתו לאפשר ביצוע מחטפים בבית המחוקקים". יו"ר הכנסת הוסיף כי "צו השעה עבור מדינת ישראל היא ממשלת אחדות רחבה. הצורך בממשלה כזו איננו רק בגלל משבר הקורונה. הוא נולד עוד הרבה לפני התפרצות הנגיף".

גם אם אדלשטיין לא היה מתנגד למהלך, בכנסת עדיין לא יודעים אם יוכלו לקיים את ההצבעה בשל ההגבלות שהוטלו על הכנסת בעקבות נגיף הקורונה, והדרישה שלא לכנס בחלל אחד יותר מעשרה אנשים. הח"כים יושבעו מחר ב-40 סבבים, כשבכל אחד מהם ייכנסו למליאה שלושה ח"כים לצד נשיא המדינה ראובן ריבלין, אדלשטיין ומזכירת הכנסת.

בכחול לבן הבהירו שיתעקשו לקיים את ההצבעה מחר, אולם גורם בכנסת אמר כי אין נוהל שמאפשר הצבעה במליאה כשהח"כים לא נמצאים במקום. לפי חוק יסוד הכנסת ותקנון הכנסת, הח"כים שמתכוונים להצביע חייבים להיות במליאה באותו זמן, ולא ניתן להצביע על חוקים בסבבים.

ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן) אמר בתגובה לדברי אדלשטיין כי "הודעתו המבישה לא תעמוד במבחן משפטי, לא במבחן הציבור וגם לא במבחן ההגינות. זהו ניצול מחפיר של מעמדו". לפיד הוסיף כי "אדלשטיין לא יוכל יותר לעולם לטעון שהוא 'ממלכתי'. היום הוא גמר להיות כזה. כל דקה שהכנסת לא מפקחת על הממשלה מהווה מחדל עצום לטיפול במשבר הקורונה ופגיעה אנושה בדמוקרטיה".

ד"ר עמיר פוקס, חוקר בתוכנית להגנה על ערכים דמוקרטיים במכון הישראלי לדמוקרטיה, אמר כי לאדלשטיין אין סמכות למנוע קיום ישיבה לבחירת יו"ר מטעמים שאינם ענייניים, כפי שהבהיר לו בעבר היועץ המשפטי לכנסת איל ינון, בנוגע להצבעה על הקמת ועדת הכנסת שעסקה בבקשת החסינות לראש הממשלה בנימין נתניהו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניהו בכנסת, השבוע. כבר אין במחנה שלו מי שיעקמו פרצוף אל מול תעמולה יהודית־לאומנית בוטה

נתניהו כבר ניצח בקרב על היהדות, וזה ישמש אותו היטב בבחירות

קלריס חרבון. "פעם עורכת דין אמרה לי בדיון שהצמידים שלי מרעישים. אמרתי, אלה לא הצמידים, אני מרעישה לך בעיניים"

"אני לא גולה פוליטית, אני פרחה פוליטית"

ח"כ איתן גינזבורג. פגיעה ישירה ובוטה בחופש העיתונות

גם מפלגות המרכז-שמאל רוצות לפגוע בחופש העיתונות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ