ריבלין הטיל על גנץ את הרכבת הממשלה; גנץ: אקים בתוך ימים ממשלה פטריוטית

בנאום שנשא קרא הנשיא להקים "ממשלה רחבה". גנץ הבטיח להקים ממשלה כדי "להיאבק בנגיף הקורונה ונגיף השנאה". לרשותו יעמדו 28 ימים להקמת ממשלה שיחלו מחר

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ריבלין וגנץ בבית הנשיא בירושלים, היום
ריבלין וגנץ בבית הנשיא בירושלים, היוםצילום: מארק ניימן / לעמ
יהונתן ליס
יהונתן ליס

נשיא המדינה ראובן ריבלין הטיל בצהריים (שני) על יו"ר כחול לבן, בני גנץ, את מלאכת הרכבת הממשלה. גנץ אמר: "אעשה הכל להקים בתוך ימים ממשלה לאומית פטריוטית רחבה"‎. ברשותו של גנץ כעת 28 ימים להקמת ממשלה שיחלו מחר.

"זהו זמן קצר, ואולם בנסיבות הנוכחיות של עת חירום לאומית ובינלאומית, גם זה פרק זמן ארוך מדי", אמר ריבלין והוסיף, "ייתכן שהקמת ממשלה בהקדם תהיה כרוכה בעיצוב הסדרי ביניים לחודשים הקרובים, אך אין לי ספק כי זה מה שהעם מצפה ממנהיגיו בשעה זאת. בחירות רביעיות אינן אפשריות".

בנאום שנשא אמר גנץ, "אני נותן לכם את מילתי, אעשה הכל כדי להקים בתוך ימים ספורים ככל שניתן להקים ממשלה פטריוטית שבה אייצג את כלל אזרחי ישראל. ממשלה שבה אני אגן על האינטרסים של מתיישבי יהודה ושומרון ושל אזרחי ישראל הערבים, של תושבי הפריפריה ומרכז הארץ. ממשלה שאני אוביל לריפוי החברה הישראלית מנגיף הקורונה, וגם מנגיף הפילוג והשנאה... על נגיף השנאה והפילוג יכולים להתגבר רק מנהיגים שטובת המדינה והעם לנגד עיניהם לפני טובת עצמם".

הנשיא ריבלין ויו"ר כחול לבן גנץ, אתמולצילום: קובי גדעון / לעמ

"אני קורא לראשי הסיעות, בהם נתניהו, להניח את הנזק המילולי ההרסני ושנאת החינם בצד. אני קורא להם להצטרף אלי", הוסיף גנץ. "אני תמיד רציתי אחדות, שלא באה על חשבון ערכים דמוקרטיים. הגיעה השעה גם של ראשי שאר המפלגות ובמיוחד של נתניהו, אם הוא מוכן ללכת בדרך הזאת. הגיעה העת לפחות מלים ריקות ויותר מעשים גדולים".

לאחר קבלת המנדט גנץ נפגש עם יו"ר העבודה ח"כ עמיר פרץ ושוחח עם יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן ויו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה. בנוסף שוחח עם ראשי מפלגות הימין, שר הביטחון ויו"ר ימינה נפתלי בנט, יו"ר יהדות התורה ושר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן ויו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי, שלפי שעה סרבו להיפגש עמו.

לאחר שיחתם, השר בנט קרא לגנץ להיכנס עוד היום לממשלת חירום לאומית בראשות בנימין נתניהו על מנת לצלוח את משבר הקורונה, כשלאחר מכן תשוב המערכת הפוליטית אל המצב הנוכחי. שר הביטחון אמר לגנץ כי לא ייפגש עמו כל עוד מפלגתו לא תתנער מתמיכתה של הרשימה המשותפת תומכת המחבלים. מיהדות התורה נמסר כי המפלגה מאוחדת בתמיכתה בנתניהו כחלק מבלוק הימין וכי ייפגשו עם גנץ רק בתיאום עם מפלגות הבלוק. גם דרעי השיב כי הוא מיוצג על ידי הבלוק.

אתמול הודיע ריבלין שיטיל את מלאכת הקמת הממשלה על גנץ, לאחר שהשיג את המלצתם של 61 חברי כנסת. על יו"ר כחול לבן המליצו חברי מפלגתו, וכן חברי הרשימה המשותפת והעבודה-מרצ, ללא אורלי לוי-אבקסיס. ראש הממשלה בנימין נתניהו זכה לתמיכת 58 ח"כים ממפלגתו, ש"ס, יהדות התורה וימינה. ריבלין, גנץ וראש הממשלה בנימין נתניהו נפגשו אתמול כדי לנסות לקדם הקמת ממשלת אחדות. בתום הפגישה מסרו המפלגות שצוותי המשא ומתן שלהן סיכמו כי ייפגשו בהקדם.

מקורות בכחול לבן הבהירו שהמשא ומתן עם הליכוד יחל אחרי שהנשיא יעניק לגנץ את המנדט להרכבת הממשלה. המהלך הזה נועד להעניק לגנץ מנוף לחצים על נתניהו כדי לרכך את דרישותיו. הענקת המנדט ליו"ר כחול לבן תאפשר למפלגתו לקדם שורה של חוקים שימנעו מנתניהו להרכיב את הקואליציה הבאה. במקביל, הם יפעלו להחליף את יו"ר הכנסת למועמד מטעמם - שיהיה לעומתי לנתניהו אם ימשיך לכהן כראש ממשלה. בסביבתו של גנץ מעריכים שנתניהו יעדיף להימנע מצעדים אלה והם עשויים לסגת מחלקם במהלך המשא ומתן הקואליציוני עמו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ