המשטרה עצרה מפגינים ליד הכנסת לאחר שניסתה למנוע משיירת מחאה להגיע למקום

כ-200 בני אדם הפגינו נגד השבתת הכנסת ואישור התקנות למעקב אחר אזרחים. שוטר אמר לנהגת בשיירה כי מפקד מחוז ירושלים "הנחה שאתם לא עולים לעיר". המשטרה: דוחים בשאט נפש את הניסיונות המופרכים לגרור אותנו לשיח פוליטי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעצר מפגין ליד הכנסת, היום
מעצר מפגין ליד הכנסת, היוםצילום: אוהד צויגנברג

המשטרה עצרה בצהריים (חמישי) תשעה מפגינים בירושלים, לאחר שניסתה למנוע משיירה של מאות מכוניות להגיע לכנסת במחאה על הפגיעה בדמוקרטיה. זאת בצל השבתת הכנסת ואישור תקנות החירום המאפשרות להשבית את בתי המשפט ולתת סמכויות מעקב אחר אזרחים לשב"כ. הנהגים בשיירה המשיכו בנסיעה לירושלים לאחר שעוכבו בידי השוטרים, והפגינו מחוץ לכנסת ובהמשך ליד מוזיאון ישראל. המוחים קראו "דמוקרטיה", "יולי תתפטר", ו"המשטרה חוסמת את הדמוקרטיה". במשטרה טענו כי המוחים מפרים את צו משרד הבריאות האוסר להתקהל.

מוקדם יותר, כשהמוחים הפגינו ליד הכנסת, קרא לעברם קצין משטרה במגפון: "זו התקהלות בלתי חוקית בניגוד לתקנות בריאות העם שאוסרות על התקהלות של עשרה אנשים ומעלה, נתנו לכם זמן סביר כדי להתכנס. אנחנו מבקשים לפנות את הצומת, ובמידה ולא אנחנו נתחיל במעצרים". מארגני המחאה מסרו בתגובה: "בריאות הציבור חשובה לנו. ישנם אלפי מפגינים, אזרחים ואזרחיות, שמפגינים מדם לבם. חשוב להדגיש, אין שום הפרה של הוראות משרד הבריאות כשאנשים יושבים ברכבם".

מהמשטרה נמסר: "אנו דוחים בשאט נפש את כל הניסיונות המופרכים לגרור את המשטרה לשיח פוליטי או ליחס לה מניעים פוליטיים על רקע ביצוע פעולות אכיפה כחוק. אף אחד אינו עומד מעל לחוק או מעל לצו בריאות העם שהוצא על ידי משרד הבריאות, זאת ללא כל קשר לדעותיו או נטיותיו הפוליטיות. גם רעשי רקע מעין אלו של בעלי עניין ואינטרסים שונים לא ירפו את ידנו מביצוע תפקידנו בשמירה על החוק, הסדר ובריאות הציבור. אנו מצפים מכלל הציבור לקיים את הוראות החוק, לנהוג באחריות ולהישמע להנחיות משרד הבריאות דווקא בעת הזו".

אחת המפגינות אמרה ל"הארץ": "אני מפגינה כי אני חושבת שהגיע הזמן שאנחנו נציל את הדמוקרטיה ושנפסיק לתת לביבי נתניהו לעשות בנו מה שהוא רוצה. אנחנו לא האסירים שלו וגם לא העבדים שלו והגיע הזמן שהוא יפנה את המקום וייתן למדינת ישראל את השקט ואת השלווה". משתתפים נוספים בשיירה אמרו ל"הארץ": "אנחנו במסע להצלת הדמוקרטיה. לא ניתן שישביתו את הכנסת ונילחם על זה עד הסוף".

מפגינים מחוץ לכנסת, הבוקרצילום: אוהד צויגנברג

במשטרה טענו מוקדם יותר כי המחאה אינה חוקית ונתנו קנסות לחלק מהנהגים בשיירה, שלמכוניות בה הוצמדו דגלים שחורים. אחד השוטרים שחסם את השיירה תועד אומר לנהגת כי "הנחיית מפקד מחוז ירושלים היא שאתם לא עולים לעיר. למה? לא יודע. ההפגנה שלכם לא חוקית כרגע". הנהגת שאלה את השוטר מדוע ההפגנה אינה חוקית והוא השיב "ככה".

חלק מהנהגים שהובילו את השיירה קיבלו דו"חות בסך 500 ואלף שקלים. עורך הדין דניאל חקלאי שמסייע למוחים אמר ל"הארץ": "המלצתנו המשפטית היא לא לשלם את הקנסות האלו. לבקש להישפט ולבקש מבתי המשפט שיקבעו באופן גורף שמדובר בקנסות הפחדה בטלים ומבוטלים שמטרתם הרתעת אזרחים ממימוש זכות היסוד החוקתית למחאה".

השיירה בצומת לטרון, הבוקרצילום: חיים שדמי

משתתף בשיירה, תאי רונה, סיפר ל"הארץ" כי הוא ואביו הגיעו מהצפון בשתי מכוניות נפרדות. לדבריו, הם חברו לשיירה סביב השעה 10:00 בבוקר על כביש 6, במחלף ניצני עוז. "היו לפחות 200 מכוניות באותו מקום", סיפר. "זה התחיל להתעצם ככל שנסענו ולפני שהגענו למחלף לטרון הגיעה המשטרה, קיבלתי דו"ח של מאה שקלים על זה שנסעתי פחות מ-55 קמ"ש למרות שנסעתי בנתיב הימני. המשטרה עצרה המון אנשים בכביש. מישהי צעקה לנו מהרכב להמשיך לירושלים אז החלטתי לנסוע ישר לכנסת ועכשיו יש פקק עצום בכניסה לכנסת".

ממארגני השיירה נמסר כי "התחלנו היום אירוע שיימשך בשבועות הקרובים עד להחזרת הדמוקרטיה הישראלית למסלולה. סגירת בתי המשפט, התבצרותו של יו"ר הכנסת בתפקידו, שיתוק ועדות הכנסת ותחילת הליכי הריגול נגד האזרחים ללא פיקוח הם כבר לא סימני אזהרה, זהו ניסיון חיסול של הדמוקרטיה הישראלית. ניסיונות החיסול של הדמוקרטיה לא יצלחו, מדינת ישראל שייכת לאזרחיה לא לדיקטטור בהתהוות".

השיירה בכניסה ללטרון, הבוקר

בחסות ההתמודדות עם התפשטות מחלת הקורונה, ראש הממשלה, בנימין נתניהו ויו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, שיתקו את פעילות הכנסת וסיכלו פיקוח ציבורי על ההתמודדות עם המשבר. נתניהו, שממשלתו לא נהנית מאמון הכנסת מאז דצמבר 2018, בלם בימים האחרונים את האפשרות לפקח על שורת החלטות מרחיקות לכת שקיבל, בהן האפשרות לאסוף נתוני מיקום של חולי קורונה ומי שבאו איתם במגע, תוך פגיעה קשה בפרטיותם, והורה על צמצום הפעילות העסקית, שעשוי לפגוע אנושות במשק, ללא בקרה של ועדת הכספים.

לפחות שלוש ועדות שאמורות לעקוב אחרי החלטותיו בתחומים אלה - ועדת החוץ והביטחון, ועדת הכספים והוועדה המיוחדת לענייני הקורונה - לא הוקמו עד כה בשל דרישת הליכוד לצמצם באופן משמעותי את מספר החברים שיאיישו אותן. שיתוק הכנסת בולם במקביל גם את יוזמת כחול לבן וישראל ביתנו לקדם חקיקה שתמנע מנתניהו להרכיב את הממשלה הבאה בשל כתב האישום נגדו. "הכנסת מתה מיתת נשיקה, היא לא קיימת", הזהיר שלשום היועץ המשפטי לכנסת, עו”ד איל ינון, בפגישה עם ראשי הסיעות.

אתמול הודיע אדלשטיין במליאה על החלטתו לדחות ליום שני הבא את ההצבעה שתאפשר את הקמת הוועדה המסדרת – המהלך שצפוי לחלץ את הכנסת מהקיפאון. הוועדה המסדרת היא הוועדה שקובעת את סדרי עבודת המשכן בתקופה שבה אין ממשלה מכהנת. המחלוקת שהתגלעה בין הליכוד לכחול לבן עוסקת במספר חברי הכנסת שיאיישו את הוועדה הזאת: בעוד שבכחול לבן מתעקשים שתכלול 17 חברים, כפי שהיה עד כה, שיאוישו בהתאם לגודלן של הסיעות בכנסת, בליכוד דורשים לצמצם את מספר החברים לעשרה בלבד – על רקע דרישות משרד הבריאות לצמצום הנוכחות בחללים סגורים.

אף שמשרד הבריאות החריג את הכנסת, ואפשר לה לקבוע בעצמה את מדיניותה להתמודדות עם הפצת נגיף הקורונה, אדלשטיין חתם על צו מיוחד המחיל על המשכן את שני הסייגים המרכזיים: לא תותר התכנסות של יותר מעשרה אנשים בחלל ותוקפד שמירת מרחק של שני מטרים ביניהם. במקביל הוא הבהיר שהחלטותיו אלה לא יפגעו ביכולתן של הוועדות להתכנס בסופו של דבר, וכי המליאה תוכל לקיים הצבעות על פי נוהל שגיבש. היועץ המשפטי ינון נאלץ להכשיר את החלטתו של אדלשטיין לדחות את ההצבעה לשבוע הבא, תוך הבעת הסתייגות חריפה מהמהלך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ